معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: پیش‌بینی می‌شود که تا دو هفته آینده حمله نسبتا سنگین ملخ در فارس ادامه داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری موج، حسین پژمان، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی فارس امروز ٢٧ خرداد و به مناسبت هفته جهاد کشاورزی در یک کنفرانس خبری با اشاره به سه رسالت اصلی سازمان جهاد کشاورزی در سه محور تامین امنیت غذایی، حفاظت از منابع پایه تولید و تامین معیشت و ایجاد اشتغال، گفت: علی‌رغم حاکمیت ١١ سال خشکسالی در فارس، با بکارگیری دانش‌‎های فنی روز، موفق به حفظ سهم ١٠ درصدی فارس در تولیدات کشاورزی کشور شدیم.

وی همچنین با بیان اینکه بهره‌وری آب، اساس همه برنامه ریزی‌ها در این سازمان است، خاطرنشان کرد که در سال‌های اخیر شاهد کاهش سطوح کشت زراعی و افزایش سطوح باغی هستیم .

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی فارس همچنین با بیان اینکه نزدیک به ٨٥ درصد تولیدات روغنی ایران از خارج وارد می‌شود، این موضوع را پاشنه آشیلی برای کشور خواند .

پژمان ادامه داد: در فصل زراعی ٩٧  تولید ٣٠ تا ٣٢ هزار تن کلزا داشتیم که در سال جاری هم پیش‌بینی شده  سطح کشت تا ٨٤ هزار تن برسد .

وی اضافه کرد: در بحث گندم نیز که پایه امنیت ملی کشور است طی چند سال اخیر خودکفایی داشته‌ایم و پیش‌بینی تولید گندم به میزان ١٤.٥ میلیون تن در کشور شده که ١.٢ میلیون تن آن سهم فارس است .

پژمان افزود: در بحث بذر نیز اهداف و تکالیفی توسط وزارتخانه مشخص شده و براساس آن ضریب نفوذ بذر اصلاح شده در فارس باید ٦٥ درصد باشد که ٥٥ هزار تن بذر در فصل زراعی گذشته تولید شد که در فصل زراعی جاری هم همین میزان پیش‌بینی می‌شود.

به گفته معاون جهاد کشاورزی استان فارس گیاه کلرنگ در فصل زراعی جاری، در سطح بیش از ١٠ هزار هکتاری در فارس کشت شده است .

پژمان همچنین به آفت ملخ در ١٤ شهرستان استان فارس اشاره و با بیان اینکه تاکنون در ٣٥ هزار هکتار مبارزه با ملخ انجام شده است، خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود که تا دو هفته آینده حمله نسبتا سنگین ملخ در فارس ادامه داشته باشد.