دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: بسیاری از کشورها نمی‌گذارند تقابل با مواد مخدر شکل بگیرد اما جمهوری اسلامی ایران هم برای خود و هم برای دنیا دارد با پدیده شوم مواد مخدر مبارزه می کند.

به گزارش خبرنگار رفاه و آسیب های اجتماعی خبرگزاری موج، سردار اسکندر مومنی ، در نشست خبری صبح امروز سه شنبه 21 خرداد و در آستانه سالروز مبارزه با مواد مخدر برگزار شد، گفت: یک اراده و خواست عمومی در جامعه در حال شکل گیری است و دارد به موضوعی اجتماعی بدل می‌شود و مقام معظم رهبری نیز موکدات ویژه‌ای پیرامون مبارزه با مواد مخدر دارند.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر اضافه کرد: در آمارهای سازمان ملل در سال 2017 آمده که 75 درصد کشفیات تریاک جهان، 61 درصد مورفین جهان، 17 درصد هرویین جهان توسط جمهوری اسلامی کشف میشود.این گزارش می گوید در سال 2017، ایران 21 تن هرویین کشف کرد در حالی که کل اروپا چهار تن هرویین کشف کرده بود.

سردار مومنی با بیان اینکه در کشور مبدأ یعنی افغانستان تولیدات مواد مخدر از 200 تن در سال 2000 به 9 تا 10 هزار تن رسید، اظهار داشت: این در حالی است که میزان کشفیات در مبدأ کمتر از 300 تن است، ولی ایران سالانه 800 تن کشفیات مواد مخدر دارد.از سویی جمهوری اسلامی 8 هزار کیلومتر مرز دارد و قصد مبارزه با مواد مخدر هم دارد اما تحریم های ظالمانه اجازه نمی دهد.

وی ادامه داد: بسیاری از کشورها نمی‌گذارند تقابل با مواد مخدر شکل بگیرد اما جمهوری اسلامی ایران هم برای خود و هم برای دنیا دارد با پدیده شوم مواد مخدر مبارزه می کند.در مواقعی محموله هایی را کشف می کنیم که مقصد آن کشورهای اروپایی است، به آنها اطلاع می دهیم که چنین محموله هایی قرار است عبور کند و به آنجا برسد اما هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

وی با تصریح بر این نکته که بیش از2 هزار کیلومتر انسداد مرز انجام دادیم که هزینه‌های بسیاری در برداشته است، گفت: طی 30 سال گذشته 41 هزار عملیات صورت گرفت که در این راه 12 هزار تن موادمخدر کشف و 3 هزار و 814 شهید و 12 هزار جانباز و مجروح تقدیم شد.

مومنی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به راه‌اندازی اردوگاه های ترک اعتیاد در آیند عنوان کرد: تا کنون دو اردوگاه راه‌اندازی شده و 10 اردوگاه دیگر در حوزه درمان، اشتغال زایی، مهارتی و... در چند ماه آینده راه اندازی می‌شود. 

وی در مورد اقدامات صورت گرفته در رابطه با معتادان اظهار داشت: معتادان متجاهر جمع آوری و در مراکز، نگهداری و درمان شده و مهارت می آموزند و تلاش می‌شود حتما بعد از اتمام دوره، حرفه و شغلی داشته باشند که در واقع اردوگاه ها در آینده توسط خود آنها اداره خواهند شد که در این توفیقات دستگاههای مختلف و متولیان مقابله با مواد مخدر برای به ثمر نشستن این توفیقات کمک کردند که باید از آنهاتقدیر کرد. با این حال اکنون۶۰ هزار معتاد متجاهر در کشور داریم که ۱۵ هزار نفر در تهران در حال نگهداری هستند.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر به نقش سمن ها اشاهر کرد و ادامه داد: در این مدت افزایش بهره گیری از سازمان‌های مردم نهاد در زمینه مواد مخدر را شاهد بودیم، ۸۸ درصد مراکز درمانی و کاهش آسیب توسط سمن‌ها اداره می‌شود و توسعه کمی و کیفی مراکز درمانی در دستور کار است.طرح دیگری که داریم  طرح یاری‌گران است  که این طرح در راستای پیشگیری و اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر است که تلاش می کنیم در قالب آن از ظرفیت همه دستگاه‌ها و آحاد مردم استفاده کنیم. در همین راستا توافقات خوبی نیز با دکتر بطحایی وزیر محترم آموزش و پرورش داشتیم که قطعا در تغییر و تحولات جدید نیز آن را با قدرت ادامه خواهیم داد.

مومنی با ارائه آمار کشفیات مواد مخدر ادامه داد: در دو ماه اول سال 143 تن انواع مواد مخدر کشف شد که نسبت به مدت مشابه خود 4 درصد بیشتر است. در همین دو ماهه 545 عملیات و درگیری صورت گرفته که 107 درصد رشد داشته است. 155 درصد رشد در کشته‌های اشرار داشتیم و یک نفر شهید داده‌ایم. 5 هزار و 677 دستگاه خودرو مکشوفه با 55 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشتیم و در حوزه سلاح مکشوفه نیز کاهش کشفیات داشته‌ایم.

وی درباره قیمت «شیشه» گفت: کشفیات دوماهه امسال شیشه یک هزار و 145 درصد نسبت به دو ماهه اول سال گذشته رشد داشته است. دو ماهه اول سال گذشته 323 کیلوگرم کشفیات داشتیم که امسال به بیش از 4 هزار و 144 کیلو رسیده است که طبیعی است روی قیمت‌ها اثرگذار باشد.