معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد گفت: در سال 97 نسبت به سال 96 به میزان 32 درصد افزایش منابع سالیانه داشته ایم که این رقم در بحران اقتصادی سال 97 نشان دهنده این است که مردم ما ظرفیت کمک و احسان دارند.

علیرضا عسگریان در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، با بیان اینکه مردم در چند سال گذشته به کمیته امداد امام خمینی (ره) اعتماد ویژه‌ای پیدا کرده اند، گفت:درحال حاضر دو میلیون و 50 خانوار تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند که بیشتر آنها خانوار های یک نفره و دو نفره هستند.

 وی در ادامه افزود: به تعبیر دیگر می توان گفت که در مجموع نزدیک ۷ میلیون نفر تحت پوشش این نهاد قرار دارند که این تعداد دو میلیون و 50 خانوار را تشکیل می دهند.

معاون توسعه مشارکتهای مردمی در ادامه اظهار داشت: در سال97 کمیته امداد، یک میلیون و پانصد هزار خانوار را تحت پوشش داشت و از ابتدای سال ۹۷ حدود ۱۵۰ هزار نفر به واسطه اشتغال و فوت از تحت پوشش بودن کمیته امداد خارج شدند که افراد منفک شده به خودکفایی رسیده بودند.با این وجود با توجه به مشکلات معیشتی و اقتصادی که در سال ۹۷ در کشور به وجود آمد، ما مجبور شدیم که 550 هزار نفر مددجوی جدید جذب کنیم.

عسکریان در بخش دیگری از اظهارتش با بیان اینکه دست مردم را باید بوسید و به این مردم باید افتخار کرد، اضافه کرد: همانطور که درخصوص سال ۹۷ حضورتان عرض کردم به واسطه مشکلات معیشتی و اقتصادی که در کشور حادث شد، همه می دانند که سالی بحرانی در کشور به ویژه برای کمیته امداد رقم خورد و شما شاهد بودید که قیمت ارز و طلا و اوضاع معیشتی مردم  به شدت بهم خورد. طوری که ما امیدوار بودیم که نسبت به سال ۹۶ کاهش منابع نداشته باشیم. کاهش منابعی که از لطف و کمک های مردمی محقق می شود.

وی با مقایسه کمک های مردمی در سال های 96 و 97 اظهارداشت: با این حال و با وجود تمام مشقات و تنگناهای مالی سال 97 ما در جشن رمضان سال ۹۷ نسبت به جشن رمضان سال ۹۶، حدود ۵۰ درصد رشد منابع داشتیم. در عید قربان ۹۷ نسبت به عید قربان ۹۶ حدود۹۰ درصد رشد داشته ایم و در جشن عاطفه های سال ۹۷ نسبت به جشن عاطفه های سال۹۶، حدود 51 درصد رشد منابع داشتیم.

 این مقام مسئول با اشاره به این نکته که به فضل الهی در جشن نیکوکاری اسفند سال ۹۷ نسبت به سال قبل ۶۱ درصد افزایش کمک های مردمی و رشد منابع را شاهد بودیم افزود: یعنی  ۶۱ درصد رشد منابع و کمک‌های مردمی در جشن نیکوکاری اسفند سال گذشته شامل کمک های نقدی و کمک های غیر نقدی می شد که در زمینه کمک های نقدی ۴۱ درصد افزایش رشد داشته ایم که مبلغ آن ۳۰۸ میلیارد تومان درآمد بود.

عسکریان در ادامه اظهاراتش خاطرنشان کرد: اینجاست که باید گفت ماشاالله به مردمی که با توجه به مشکلات معیشتی خود، هموطنان نیازمند شان را فراموش نکردند و در هرمناسبت و هر حادثه ای مانند سیل  فروردین 98 حماسه هایی غرور آفرین خلق کردند. از این رو بنده به عنوان خادمی کوچک سپاسگزار مردم فهیمی هستم که به کمیته امداد اعتماد کردند.

وی با تصریح بر این نکته که بنده اطمینان صد در صد می‌دهم این کمک ها تا ریال آخر به دست نیازمندان برسد، عنوان کرد: از طرفی باید به این نکته اشاره کرد که هزینه های کمیته امداد به شدت کاهش پیدا کرده است. طوری که در سال های گذشته تعداد پرسنل مان نه تنها افزایش بلکه در بسیاری از موارد کاهش پیدا کردند.یعنی کمتر از ۴ هزار نفر در کل کشور از بدنه کمیته امداد  منفک شدند که این منفک شدن ها به نفع مددجویان صورت گرفته است. ضمن آنکه بنده امیدوارم رویه کاهش پرسنل باز ادامه پیدا کند تا به این واسطه بتوانیم مبالغ بیشتر و کمک های مردمی قابل تری به دست نیازمندان واقعی برسانیم.

عسکریان با متذکر شدن این نکته که اطمینان مردم به کمیته امداد بزرگترین و اصلی ترین سرمایه ماست، اضافه کرد: خوشبختانه این اطمینان در اعداد و ارقام کمک‌های مردمی کاملا مشهود و ملموس است.

وی در پاسخ به سوالی که افزایش منابع سالیانه کمیته امداد را جویا شد، گفت: در کل ۳۲ درصد افزایش منابع سالیانه داشته ایم که این رقم در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ به میزان ۳۲ درصد برآورد شده است که ارقام کمک های مردمی نشاندهنده این است که مردم ما ظرفیت کمک و احسان دارند. نشان دهنده این است که مردم ما مردمی عجیب و توانمند و بسیار عاطفی هستند و از اندیشه های نیک خود به دیگران کمک می کنند.