رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: تأکید می‌کنم که بین ​آیت‌الله هاشمی و امام رابطه مرید و مرادی برقرار بود، امام راحل (ره) خصلت اعتدالی خود را به آیت‌الله هاشمی منتقل کرده بود و می‌دانست هاشمی این حس و ویژگی را به‌درستی درک کرده است. امام خمینی (ره) می‌دانست که راه برون ‌رفت از مشکلات، اعتدال است و جز آن نیست.

به گزارش خبرگزاری موج، محسن هاشمی رفسنجانی   رئیس شورای اسلامی شهر تهران ظهر امروز در مراسم تجدید میثاق شهردار و اعضای شورای شهر تهران با آرمان های امام خمینی (ره) که در حسینیه جماران برگزار شد، گفت: در آستانه سی‌امین سالگرد فقیه بزرگ، حضرت امام خمینی (ره) هستیم. ٣٠ سال از رحلت ایشان گذشته است؛ ٣٠ سال معادل یک نسل تلقی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بار عاطفی ملاقات‌های امام (ره) با دوستدارانش بسیار سنگین بود، ادامه داد: بعید است کسانی که سی ساله هستند بتوانند این بار را حس کنند، پس تبیین و تحلیل افکار ایشان باید جدی گرفته شود تا جامعیت امام (ره) برای جوانان ملموس باشد. اگر جامعیت شخصیت ایشان تبیین نشود، نمی‌توانیم علل اثرگذاری ایشان بر مردم را نیز به‌درستی برای مردم جا بیاندازیم.

هاشمی گفت: مرجعیت شیعه در طول هزار سال عمر خود، شخصیت‌های بسیار بزرگی را به تاریخ معرفی کرده است که امام خمینی (ره) از شاخص‌ترین این افراد بود؛ می‌توان شاخصه های اصلی ایشان را فقیه بزرگ، فیلسوف بزرگ، عارف بزرگ و اخلاق‌مدار بزرگ دانست، به اضافه این‌که ایشان می‌توانست با مردم تعاملات اجتماعی برقرار کند؛ این شاخصه‌ها باید به درستی تبیین شوند.

رئیس شورای ‌شهر تهران با طرح این پرسش که میراث اصلی امام خمینی (ره) چه بود، افزود: آن‌‌چه بسیار اهمیت دارد، اصلی‌ترین آثار ایشان یعنی انقلاب، نظام اسلامی و ولایت فقیه است. باید در چهل‌سالگی انقلاب به موضوع ولایت فقیه، این مبحث مهم بیشتر بپردازیم و ببینیم آیا تمام آن‌چه ایشان در مورد ولایت فقیه می‌گفتند، هنوز موردپسند جامعه است یا خیر؛ اگر پاسخ مثبت است، در جست‌وجوی پاسخ به این سؤال باشیم که چطور این مقبولیت می‌تواند گسترش پیدا کند، و اگر نیست باید ببینیم چطور می‌توانیم آن را به‌درستی حفظ کنیم تا نقاط ضعف و قوت آن مشخص و مشکلات نیز برطرف شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تأکید می‌کنم که بین ​آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و امام (ره) رابطه مرید و مرادی برقرار بود، امام راحل (ره) خصلت اعتدالی خود را به آیت‌الله هاشمی منتقل کرده بود و می‌دانست هاشمی این حس و ویژگی را به‌درستی درک کرده است. امام خمینی (ره) می‌دانست که راه برون ‌رفت از مشکلات، اعتدال است و جز آن نیست.