جانشین معاون حقوقی و امور مجلس ناجا گفت: اگر فرد پس از چند مرتبه ارسال پیامک به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه نکرد ما نیز با هماهنگی دستگاه قضایی اجازه داریم خودروی فرد را توقیف کنیم.

به گزارش خبرگزاری موج، سردار سلیمان ملک‌زاده ،  جانشین معاون حقوقی و امور مجلس ناجا با تأکید بر اینکه ناجا به عنوان ضابط زمانیکه می‌خواهد کار قضایی انجام دهد قطعاً با مقامات قضایی هماهنگ می‌کند، خاطر نشان کرد: امروز نیروی انتظامی نه با بدحجابی بلکه با بی‌حجابی برخورد می‌کند.

ملک‌زاده درباره انتشار خبری در رسانه‌ها با عنوان "قانون حجاب را کامل اجرا کنید، اگر می‌توانید" اظهار کرد: در خبر منتشر شده به تبصره ماده 638 قانون مجازات اسلامی اشاره و نوشته شده که "این تبصره مربوط به حجاب شرعی است که ربطی به داشتن و نداشتن روسری ندارد بر اساس آن بیرون بودن مو نیز اشکال دارد برای دختران 9 سال و بیشتر هم باید اجرا شود اگر می‌توانید اجرا کنید و اگر نمی‌توان اجرا کرد پس اصلاح کنید ...." این در حالی است که در تبصره ماده 638، قانون‌گذار به طور واضح جرم‌انگاری و عنوان کرده زنانی که بدون حجاب در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از 10 روز  تا دو ماه یا از 50 هزار تا 500 هزار ریال جزای نقدی محکوم شوند.

جانشین معاون حقوقی و امور مجلس ناجا با بیان اینکه جرم به فعل یا ترک فعلی گفته می‌شود که قانون برای آن مجازات تعیین کرده، ادامه داد: در نهایت بر اساس شرایط مجرم و تصمیم محاکم قضایی، مجرم به یکی از این دو مجازات محکوم می‌شود. چنانچه فردی در ملاءعام قرار بگیرد و مرتکب رفتاری شود که قانون‌گذار آن را جرم دانسته، نیروی انتظامی به عنوان ضابط دستگاه قضایی موظف است با جرم مشهود برخورد کند.

برخورد با بی‌حجابی در وسایل‌نقلیه با اجرای طرح "ناظر"

وی ادامه داد: طرح "ناظر" در برخورد با بی‌حجابی در وسایل‌نقلیه با هماهنگی مراجع قضایی و در پی مطالبات مردمی آحاد جامعه مخصوصاً خانواده‌های شهدا کلید زده شده و چنانچه رانندگان یا سرنشینان یک خودرو کشف حجاب کرده باشند در ابتدا برای آنها پیامک ارسال می‌شود تا به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کنند.

جانشین معاون حقوقی و امور مجلس ناجا متذکر شد: پس از مراجعه افراد، موظف به بررسی هستیم چراکه ممکن است فرد ناخواسته مرتکب کاری شده باشد اما در برخی مواقع فرد متجری به این موضوع است؛ این امر در حال حاضر توسط پلیس انجام و پیگیری می‌شود و تعهدات لازم را از افراد می‌گیرد و در صورت تکرار، فرد برای تصمیم‌گیری به مراجع قضایی معرفی می‌شود.

وی افزود: برخی افراد بعضاً به قانون توجه نمی‌کنند و بدون حجاب در معابر و مکانهای عمومی ظاهر می‌شوند که در ابتدا مورد تذکر قرار می‌گیرند، ما نیز به عنوان آمر به معروف و ناهی از منکر و طبق قانون باید آنها را پس از تذکر، راهنمایی و ارشاد کنیم چراکه برخی از نوجوانان به بسیاری از موارد آگاهی ندارند.

ملک‌زاده یادآور شد: در برخی مواقع افراد اظهار پشیمانی می‌کنند که با یک بار تذکر و تعهد گرفتن مشکل نیز رفع می‌شود اما اصرار بر جرم بی‌حجابی توسط افراد نشان‌دهنده این است که شخص بی‌اطلاع از موضوع نیست و عمداً رفتار مجرمانه خود را تکرار می‌کند.

توقیف خودروی افراد بی‌حجاب در صورت عدم مراجعه به پلیس امنیت اخلاقی 

وی خاطرنشان کرد: اگر فرد پس از چند مرتبه ارسال پیامک به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه نکرد ما نیز با هماهنگی دستگاه قضایی اجازه داریم خودروی فرد را توقیف کنیم چرا که شیوع یک ناهنجاری در جامعه می‌تواند قدرت تخریبی بسیار بالایی در ارزشهای اجتماعی جامعه داشته باشد.

جانشین معاون حقوقی و امور مجلس ناجا تأکید کرد: یکی از استراتژی‌های بسیار جدی معاندان، شبکه‌های ماهواره ای، دشمنان داخلی و خارجی و گروهکهای ضد انقلابی این است که اخلاق را از جامعه دینی بزدایند.

ملک‌زاده افزود: امروز موضوع بدحجابی نه فقط یک رفتار شخصی بلکه یک رویکرد سیاسی است؛ نیروی انتظامی هم به سادگی نمی‌تواند این موضوع را رها کند چرا که مطالبات مردمی، قانون، حاکمیت و سیستم قضایی است و نیروی انتظامی به عنوان بازوی اجرایی دستگاه قضایی قوانین را اجرا و قطعاً در چارچوب و با مجوز قانونی و اختیارات اخذ شده اقدام می‌کند.

برخورد جدی گشت‌ ارشاد با بی‌حجابی در جامعه

وی ادامه داد: گشت ارشاد هم در سطح جامعه با افرادی که در معابر عمومی اقدام به جرم بی‌حجابی کنند قطعاً برخورد می‌کند، قاعدتاً در راستای حفظ نظم اجتماعی این امکان وجود ندارد که در خیابان هر خودرو را متوقف کرد از این رو ضابطان شناخته شده و صلاحیت‌دار با دسترسی به سیستم و سامانه، تذکرات لازم را به افراد می‌دهند.

کاهش کشف حجاب در خودروها با اجرای طرح "ناظر"

جانشین معاون حقوقی و امور مجلس ناجا تصریح کرد: با اجرای طرح ناظر و مقابله با افرادی که در خودروها کشف حجاب می‌کنند خوشبختانه این امر رو به کاهش است و امید داریم با همکاری و همراهی مردم بتوانیم توطئه‌های دشمن را نقش بر آب کنیم و به معدود افرادی هم که مرتکب اینگونه جرایم می‌شوند برای اصلاح تذکر داده شود.