وکیل بابک زنجان گفت:نکته دیگری که بنده نسبت به آن تأکید دارم کشف رابطه بین آقای منفرد و آقای بازرگان است. چون زمانی که موکل من دستگیر می شود شرکت نفت نیکو با علم به این که آقای زنجانی دچار مشکل شده می آید و با آقای منفرد ارتباط برقرار می‌کند.

به گزارش خبرگزاری موج، پنجمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات علیرضا زیبا حالت منفرد معروف به جعبه سیاه بابک زنجانی به ریاست قاضی صلواتی در شعبه پانزدهم دادگاه انقلاب اسلامی آغاز شد.

در ابتدای این جلسه وکیل محکوم بابک زنجانی از ریاست دادگاه خواست تا مطالبی را در خصوص نقش علیرضا زیباحالت منفرد در پرونده محکوم زنجانی بیان کند.

این وکیل پایه یک دادگستری پس از کسب اجازه از ریاست دادگاه در جایگاه حاضر شد و گفت: در ابتدا از محضر محترم دادگاه بابت این اجازه تشکر می‌کنم و سعی می‌کنم مطالبی را که در راستای کشف حقیقت و اجرای عدالت است در خدمت دادگاه بیان کنم و امیدوارم این مطالب که با در نظر گرفتن اطلاعاتی نزدیک به چهار ماه مطالعه پرونده آقای زنجانی و نیز با توجه به حضور در ۲۶ جلسه رسیدگی به دادگاه موکلم می باشد واقعه مفید باشد.

وکیل زنجانی گفت: ریاست محترم دادگاه! در طول ۲۶ جلسه دادگاهی که در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست جنابعالی برگزار شد به کرات نام آقای منفرد مطرح می‌شد و جای خالی این فرد برای رفع ابهامات و پاسخگویی به سوالات و کشف تلاش‌های مفقود به وضوح نمایان بود.

وی گفت: زمانی که ایشان دستگیر شدند دادستان سابق تهران از این فرد تحت عنوان خاصی یاد کردند همانگونه که مستحضر هستید اولین بار عنوان جعبه سیاه پرونده نفتی را دادستان محترم سابق تهران عنوان کردند. فردی که در آن زمان ذی سمت بوده و دو سال در این پرونده تحقیق کرده و به پرونده اشراف کامل داشته است یعنی با علم و آگاهی از پرونده آشنایی کامل به علم حقوق از آقای منفرد به عنوان جعبه سیاه پرونده نفتی یاد کرده‌اند.

کوهپایه‌زاده گفت: امیدوار هستم با بررسی‌های کافی و رمزگشایی از جعبه سیاه پرونده حقایق آشکار شود. 

وکیل بابک زنجانی ادامه داد: آقای منفرد به گونه‌ای در جلسات قبلی مطرح کردند که گویا او قربانی تیم زنجانی شده است و هیچ خطا و تقصیر متوجه نامبرده نبوده است به نظر می‌رسد که ایشان با مظلوم نمایی تلاش می‌کند همه اتهامات را به گردن موکل من بیاندازد که اکنون شش سال است در بازداشت به سر می‌برد اما باید دانست که آقای منفرد نقش اساسی در تغییر و تحول و انتقال محموله های نفتی داشته است چون موکل بنده مدیریت امور را از طریق تلفن یا ایمیل بر عهده داشته است اما آقای منفرد به صورت فیزیکی امور را مدیریت می‌کرده است. ایشان در دفاعیات خود گفته است که من نقشی در تبادلات نفتی نداشتم این در حالیست شرکت نفت HK زیرمجموعه شرکت ایزو بوده است یعنی محوریت پرونده، شرکت ایزو بوده است که نقش آقای منفرد در آن بسیار مهم است.

وی بیان داشت: در تاریخ ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۱ شرکت ایزو به سهامداری آقای فلاح هروی و آقای زنجانی به ثبت می‌رسد اما در تاریخ ۱۱ جولای ۲۰۱۲ آقای منفرد کلیه سهام ایزو را با جعل امضای آقای زنجانی به نفع خود حسابدارشان یعنی آقای معاذ تغییر می‌دهند.

کوهپایه‌زاده گفت: البته در این راستا آقای زنجانی شکایتی را مبنی بر جعل و کلاهبرداری علیه آقای منفرد مطرح کردند. پس از مدتی آقای منفرد کلیه سهام این شرکت را به نام آقای معاذ منتقل می‌کند که از کارمندان وی بوده است.

وکیل بابک زنجانی ادامه داد: آقای زنجانی بدهکار هستند و باید تا یورو و ریال آخر بدهی خود را بپردازند اما هدف از دفاعیات من احراز و کشف حقایق است.

وی به رابطه بین فرزاد بازرگان  که مسئول امور بین‌الملل شرکت نیکو بوده با آقای منفرد اشاره کرد و گفت:  لازم است برنامه هایی را که شرکت نفت به بازپرسی شعبه ۳ دادسرای کارکنان دولت دادند مورد توجه قرار دهیم.

کوهپایه‌زاده گفت: در این خصوص باید توضیح داد موکل من شکایتی را علیه وزیر نفت و مسئولان وقت شرکت ملی در شعبه ۳ بازپرسی کارکنان دولت مطرح کردند و در آنجا مدعی شده اند که آقای منفرد نسبت به موکل من کلاهبرداری کرده است.

وکیل بابک زنجانی اضافه کرد: پس از بررسی مدارک، بازپرس شعبه سوم دادسرای کارکنان دولت به مدیران نفتی ابلاغ می‌کنند که برنامه‌های شرکت HK برای بررسی صحت این ادعاها به این شعبه تحویل شود و پس از تحویل دادن این برنامه ها مشخص می‌شود که لیست این برنامه‌های تحویلی با لیستی که قبلا شرکت HK به بازپرسی پرونده در شعبه دیگری ارائه دادند تفاوت ها و تعارضات زیادی دارد که ۲ بارنامه اکنون در حال بررسی است.

وی بیان کرد: نکته دیگری که بنده نسبت به آن تأکید دارم کشف رابطه بین آقای منفرد و آقای بازرگان است. چون زمانی که موکل من دستگیر می شود شرکت نفت نیکو با علم به این که آقای زنجانی دچار مشکل شده می آید و با آقای منفرد ارتباط برقرار می‌کند.  حال سوال این است زمانی که موکل من در زندان است چه رابطه ای بین این دو فرد وجود داشته است به طوری که بر اساس مستندات اینها در جمع خانوادگی در کنار یکدیگر بودند البته بر اساس این عکس ها و مستندات دیگر نه انگشتری در دست آقای منفرد است و نه جای مهر بر پیشانی وی است.

وی گفت: اینکه نقش آقای بازرگان چیست حسب دستور جنابعالی باید کشف شود.

وکیل بابک زنجانی اضافه کرد: کشتی‌هایی که این افراد مدعی بودند که نفت را تحویل دادند با بررسی مکان یاب‌های شان مشخص شده که اصلاً این کشتی‌ها به مقصدهای مورد ادعا نرفتند. این موضوع هم در شعبه سوم در حال رسیدگی است به طوری که یکی از این کشتی‌ها اکنون به صورت قراضه شده در پاکستان به فروش رفته است.

کوهپایه‌زاده ادامه داد: یکی دیگر از دفاعیات آقای منفرد این بوده است که به دوستان HK گفته است که ال سی های داده شده مورد ادعای آقای زنجانی غیر واقعی است که این موضوع هم قابل توجه می باشد زیرا آقای زنجانی در آن زمان از طریقی متوجه می‌شود که آقای منفرد در کشور سوئیس با مدیران شرکت نیکو ارتباط گرفته و جلسه‌ای ترتیب داده اند.

وی افزود: در این خصوص آقای زنجانی با آقای منفرد تماس می‌گیرد و می پرسد که شما کجا هستید که آن فرد می‌گوید در سوئیس هستم. آقای زنجانی به منفرد اعلام می‌کند که شما بدون اجازه رفتید و با شرکت نیکو و بازرگان ارتباط گرفته اید در آنجا به او می گوید که تو با این کارت داری به من خیانت میکنی.

کوهپایه‌زاده اضافه کرد: نکته‌ای که بر آن تاکید دارم تعارض و تفاوت آشکار بین دو بار نامه به مرجع قضایی است که لازم است مورد بررسی قرار گیرد چنین ارتباط وسیع بین آقای بازرگان و آقای منفرد حتی پس از بازداشت آقای زنجانی و با علم به اینکه می‌دانستند که فعالیت آقای زنجانی مشکل داشته است.

وی اظهارداشت: با توجه به این مطالب جهت کشف حقیقت و احراز واقعیت اگر ریاست دادگاه مصلحت بدانند موکل بند در جلسات رسیدگی حضور یابند و اگر لازم نیست و دفاعیات بنده مفید است تقاضا دارم مطالبی که بیان شد مورد توجه قرار گیرد.

کوهپایه‌زاده اظهار کرد: مطلب دیگر این است که چه ارتباطی بین آقای فرزاد بازرگان از شرکت نیکو و آقای منفرد وجود داشته که حتی بعد از بازداشت موکلم هم این ارتباط ادامه داشته است.

 

وکیل مدافع بابک زنجانی گفت: حسب اظهارات موکلم قضیه نوع دیگری بوده و موکلم متوجه می‌شود که آقای منفرد با دوستانی در شرکت نیکو ارتباط داشتند. برخلاف گفته منفرد که اعلام کردند بابک زنجانی به او گفته پایت را از گلیمت درازتر نکن در صورتی که موکلم اعلام می‌کند که گفته خیانت نکن.

کوهپایه زاده گفت: آقای بازرگان به دلیل ارتباط با منفرد به وی می‌گوید که بگو کشتی‌ها را دریافت و بار را تخلیه کردم در صورتی که هیچ یک از مدارک کشتی‌ها تاکنون دریافت نشده است.

 

وی گفت: به طور مشخص اظهارات آقای منفرد که اظهار می‌کنند هیچ نقشی نداشتند کذب است و فعال ما یشاء و مهمترین و کلیدی ترین نقش را در تحویل محموله‌های نفتی داشتند.

وی در ادامه از دادگاه خواست که با توجه به ردیابی‌های ماهواره‌ای جهت کشف حقیقت اقدام کند و اگر لازم شد موکلش بابک زنجانی در دادگاه حاضر شود و در مورد  شکایت موکلش علیه وزیر وقت نفت توضیحاتی ارائه دهد.

پس از آن، قاضی صلواتی از زیبا حالت منفرد خواست تا برای ارائه توضیحات در جایگاه قرار گیرد.

زیباحالت منفرد درباره شرکت ایزو گفت: این شرکت در اداره ثبت شرکت های کشور مالزی به نام من و حسابداری ثبت شده بود و هیچگاه نامی از زنجانی در شرکت ایزو نبوده و نیست.

وی ادامه داد: مدتی بعد آقای زنجانی از من خواست تا مالکیت شرکت ایزو را به ایشان منتقل کنم که با مراجعه به دفتر اسناد رسمی در مالزی و طی دو وکالت نامه جداگانه سهام و کلیه اختیارات شرکت ایزو را به زنجانی انتقال دادیم تا او برای ارتباط با شرکت نفت ارائه دهد و خودم در تهران مدارک را به وی تحویل دادم.

قاضی صلواتی از منفرد سئوال کرد که مبلغ اساسنامه چقدر بود که منفرد پاسخ دهد: اساسنامه ۱۰۰۰ دلار و سهام شرکت ۱۰۰ دلار بوده است.

زیباحالت منفرد تاکید کرد: در همه اسناد شرکت ایزو هیچ نامی از زنجانی با عنوان سهامدار، مدیرعامل یا هر سمت دیگری نبوده و نمی‌دانم چرا به این موضوع استناد می‌کنند.

وی افزود: از ابتدای ثبت شرکت اسناد به نام من بوده و هیچ وقت به نام بابک زنجانی نبوده که بخواهم آنها را جعل کنم.

در این لحظه کوهپایه زاده وکیل بابک زنجانی در واکنش به سخنان زیباحالت منفرد گفت: این انکار از سوی زیباحالت منفرد از عجایب است و گویی او می گوید اکنون شب است و مستنداتی دارم که به دادگاه تقدیم می کنم.

در ادامه این جلسه زیباحالت منفرد گفت: دادگاه می‌تواند از وزارت نفت در این خصوص استعلام بگیرد زیرا همه اسناد را در اختیار دارند.

وی درباره آشنایی خود با  بازرگان نیز توضیح داد: بازرگان و اکرمی مدیران شرکت HK در هنگ کنگ بودند؛ زمانی که محموله‌های میعانات گازی توسط گمرک چین در شرف مصادره بود، اصرار داشتند حتما باید این قرارداد به شرکت دیگری تبدیل شود؛ در آن زمان زنجانی گفت نمایندگان HK بیایند شرکت ایزو را تحویل بگیرند.

متهم زیباحالت منفرد گفت: من شرکت دیگری به نام شرکت «پترو مستر» ثبت کردم و در جلسه‌ای که با جشن ساز داشتم و زنجانی مستأصل شده بود، به پیشنهاد من این شرکت را به آقای جشن ساز پیشنهاد دادند.

زیباحالت منفرد دلیل ارتباط خود با مدیران شرکت HK را انتقال شرکت پترو مستر بیان کرد و گفت: بر اساس این انتقال محموله میعانات نفتی به سلامت در اختیار شرکت پترو مستر قرار گرفت؛ چنانچه هنوز هم از مخازن دالیان، وزارت نفت استفاده می‌کنند.

وی اضافه کرد: بازرگان در همان زمان از وزارت نفت بازنشسته شد و با توجه به اینکه من در آن زمان خانه مالزی و دومینیکا را تأسیس کرده بودم، از آقای بازرگان که در هنگ کنگ مستقر بود دعوت کردم که اگر توانایی در هنگ کنگ دارد، شرکت تالی را ثبت کنند البته نمی‌دانم که این شرکت ثبت شده یا نه و تنها دو بار که بازرگان به مالزی سفر کرده بود و بعد از بازنشستگی ایشان بود بر حسب مهمان نوازی وی را دعوت کردم.

زیباحالت منفرد اظهار کرد: هر اقدامی را با آقای زنجانی هماهنگ می‌کردم. زمانی که سیف الله جشن ساز  مدیرعامل شرکت نیکو از من دعوت کرد تا برای پاره‌ای توضیحات به سوئیس بروم، به بابک زنجانی گفتم و رفتم.

وی ادامه داد: فرزندم در سوئیس تحصیل می کرد به آنجا و به دفتر شرکت نیکو رفتم. انتظار داشتم آقای جشن ساز در جلسه باشند اما شخصی به نام صفاتی مدیر مالی شرکت نیکو و دانشور در جلسه بودند.

زیباحالت منفرد گفت: وقتی به من درباره LC به مبلغ ٣٣٠ میلیون یورو گفتند، گفتم بعید است بانک مالزی برای این مبلغ از یک بانک تحریم شده LC صادر کند.

متهم زیباحالت منفرد اظهار کرد: گویا یکی از افراد حاضر در جلسه با بابک زنجانی تماس گرفته بود چون بعد از آن زنجانی در مسیر برگشت با من تماس گرفت و گفت «منفرد فکر نکن با تخریب من می‌توانی با وزارت نفت کار کنی؛ چهار وزیر، چند نماینده و بانک مرکزی پشت من هستند».

در این لحظه، کوهپایه زاده وکیل بابک زنجانی خطاب به زیباحالت منفرد گفت: اسناد مربوط به بارنامه‌ها و ردیابی ماهواره‌ها نشان می‌دهد که محموله‌های نفتی به مقصد نرسیده است.

وی ادامه داد: شکایتی در خصوص تعارض بارنامه‌ها از سوی موکلم در شعبه سه بازپرسی مطرح و پرونده مفتوح است.

پس از آن، زیباحالت منفرد گفت: اگر دادگاه صلاح می‌داند می‌تواند آقای بازرگان را به دادگاه دعوت کند. مدتها است که از بازرگانی خبر ندارم ایشان مشکل بینایی دارد.

پس از آن قاضی صلواتی از زیباحالت منفرد خواست در رابطه با نرسیدن محموله‌های نفتی توضیح دهد که او پاسخ داد: اسنادی را که وکیل زنجانی در مورد آنها صحبت می‌کند، ندیده‌ام. هیچگونه جعلی در بارنامه‌ها انجام ندادم.

در دادامه قاضی صلواتی از متهم خواست درباره مستندات آقای شمس توضیح دهد.

زیباحالت منفرد اظهار کرد: شرکت گلان ماری کشتی‌هایی را برای انتقال محموله‌های نفتی اجاره داده بود که مسئولان آن بارها با زنجانی دیدار داشتند و من تنها واسطه بودم.

وی ادامه داد: شمس گفته که بر اساس گزارش نماینده CGS تنها در محموله یک کشتی آب مشاهده شده است؛ من هیچ وقت بالای یک کشتی نفت کش نرفته‌ام و نمی‌توانم بدون مجوزهای لازم وارد کشتی شوم اما شرکت گلان ماری این توانایی را داشته است.

متهم زیباحالت منفرد درباره ماجرای جلسه با مدیران وزارت خارجه گفت: قبل از دستگیری زنجانی تماسی از یکی از مشاوران وزارت خارجه که از دوستانم بود، دریافت کردم و او خواست تا با یکی از مدیران مسئول در وزارت خارجه تماس بگیرم.

وی اضافه کرد: روز قدس بود که تماس گرفتم و این فرد را آقای صادقی قهاره می‌شناسد و می‌تواند استعلام بگیرد.

متهم زیباحالت منفرد افزود: به ایران آمدم و در جلسه ای که در مهمانسرای وزارت خارجه برگزار شد، با مدیران وزارت خارجه و دو مدیر از شرکت نفت کش صحبت کردم.

وی ادامه داد: آنها گفتند شخصی به نام دمیتریس نفت کشی اجاره کرده اما بعد از تحریم اقدام به خرده فروشی محموله در آب‌های مالزی کرده و چون مجوز لازم برای این اقدام را نداشته است، از سوی دادستان مالزی نفت کش توقیف و خدمه کشتی بازداشت شده‌اند.

زیباحالت منفرد گفت: در آن جلسه از من خواستند به هر قیمتی شده محموله را به ایران بازگردانم. به مالزی برگشتم و از ماهاتیر محمد خواستم در این رابطه به دادستان مالزی توضیح دهد و او را مجاب کردند که محموله متعلق به ایران است و همان روز مجوز رفع توقیف را گرفتم.

وی اظهار کرد: اگر من می‌خواستم درآمدهای ناثواب بدست آورم، می گفتم این کار هزینه داشته اما هیچ هزینه‌ای دریافت نکردم.

پس از آن قاضی صلواتی گفت: این توضیحات ارتباطی به سوالات و موضوعات دادگاه نداشت.

در ادامه متهم زیباحالت منفرد در خصوص موضوعی که کوهپایه زاده در مورد جای مهر بر پیشانی و انگشتر عقیق در دست او مطرح کرده بود، گفت: من اصالتا یزدی هستم، یزد معروف به شهر قنات و قنوت است و شاید که این نشان روی سرم بیفتد ‌نمی‌دانم چرا مدتی هست که خیلی خوب این حالت برایم پیش می‌آیدکه البته از بین می‌رود. اکنون نیز هر چقدر با دست و ناخن می‌کشم پاک نمی شود. از طرفی باید بگویم انگشتری که در دست من است که در دست نیست و احتمالا این هم کار آقای زنجانی و اطرافیان وی بوده که عکس‌ها را با هم مقایسه کردند.

وکیل بابک زنجانی هم گفت: یقیناً تشخیص اینکه صحبت‌های ایشان مرتبط و یا صحیح است با هیأت دادگاه است. اظهارات شما خلاف واقع است شما فرمودید که ملاقات با آقای بازرگان بعد از بازنشستگی بوده یعنی زمانی که موکل به دلیل کلاهبرداری از شرکت ملی نفت ایران در بازداشت به سر می‌برده، اما چه دلیلی دارد که بعد از بازداشت موکل مهره کلیدی شرکت نیکو با شما در ارتباط باشد.

کوهپایه زاده تصریح کرد: موکلم باید بدهی‌های خود را بپردازد زیرا رای قطعی وی را ملزم کرده باید پرداخت کند، اما باید مشخص شود که محموله‌های نفتی به کجا رفته چرا که راهیابی‌های ماهواره‌ای می‌گوید که به مقصد نرسیده است.

وکیل بابک زنجانی ادامه داد: بنده خودم اهل کویر هستم اما می‌گویم مبادا کاری کنیم که بخاطر تمسک ریشه اعتقادات مردم را تضعیف کنید چرا که عکس‌های قبل از دستگیری و الان شما در فضای مجازی پخش شده است.

وی افزود: روز گذشته جلساتی در خصوص بازپرداخت بدهی موکل برگزار شد، اینجاست که چه بلایی بر سر محموله‌های نفتی آمده است.

متهم زیبا حالت منفرد گفت: من مدتهاست از آقای بازرگان اطلاعی ندارم و می‌دانم که مشکل چشم دارند.

در ادامه قاضی صلواتی خطاب به متهم منفرد در مورد ردیابی‌های انجام شده  توضیحی خواست که وی در پاسخ گفت من اسناد وی (کوهپایه زاده)را ندیدم.

متهم زیبا حالت منفرد نیز در ادامه دفاعیات خود بیان کرد: من حق ورود به کشتی را نداشتم که آب در آن کنم من هیچوقت برنامه جعل نکردم و تمام نفت ها به دستور آقای زنجانی به مقاصد مختلف ارسال می شد و قطعاً اگر سوء تفاهمی بود وکیل زنجانی از من طرح شکایت می کرد.

وی افزود: خاطرم هست که عازم سفر حج بودم که برای حساب و کتاب پیش آقای زنجانی رفتم که گفت بعد از سفر بیا؛ بعد از سفر آمدم و ۲۰۰ میلیون تومان به من پرداخت کرد و ۴۶۰ میلیون آن نیز مانده بود که دستگیر شدند.

متهم زیبا حالت منفرد گفت: من نه آب داخل نفت کردم و نه توانایی انتقال این کشتی را به جای دیگر داشتم من بدون اطلاع آقای زنجانی کشتی‌ای را جابجا نکردم.

قاضی صلواتی در این بخش از جلسه دادگاه از شمس خواست تا در جایگاه قرار گیرد و گفت: محکومیت آقای شمس قطعی است و به عنوان کسی که در جلسات بابک زنجانی بوده حضور دارد از طرفی توضیحات شما (زیباحالت‌منفرد) قانع کننده نیست و به حاشیه می‌روید.

مهدی شمس با قرار گرفتن در جایگاه گفت: کسی که می‌خواهد چیزی را کامل کند باید مسئولیت داشته باشد شما را از مالزی به لوزان دعوت کردم.

زیبا حالت منفرد گفت: من نمی‌دانم چرا به آنجا رفتم و نمی دانم چه کاره بودم آقای زنجانی گفت برو و من هم رفتم.

در ادامه شمس اظهار کرد: حرفی که آقای منفرد می‌زند حرف درستی است خود ایشان خود به خود نمی‌تواند برود و شرکت گیرنده کالا بوده و بر اساس اسناد آقای کوهپایه‌زاده بوده و بر اساس این اسناد آقای زنجانی صاحب شرکت بودند اما طبق اسناد من آقای منفرد صاحب شرکت بودند و احتمالا اسناد کوهپایه‌زاده جعلی است و همه کاره شرکت آقای منفرد بوده است.

وی تصریح کرد: شرکت دریافت کننده کالا مسئولیت حقوقی در ازای کالای دریافتی و رسیدهای انباری دارد.

مهدی شمس خطاب به متهم زیبا حالت منفرد گفت: آقای منفرد شما را تحت چه عنوانی به سوئیس دعوت کردند؟ شما چه کاره بودید، چرا خود زنجانی را دعوت نکردند؟

وی افزود: اگر کسی مسئولیت نداشته باشد که دعوتش نمی‌کنند.

وی در پایان توضیحاتش با بیان اینکه مدارک اظهاراتش را تقدیم دادگاه می‌کند، گفت: وقتی آقای منفرد را در فرودگاه مالزی دیدم به من گفتند تاجر پالم اویل هستند.

در ادامه این جلسه ریاست دادگاه از معاون نماینده دادستان خواست که در جایگاه حضور یابد و توضیحات خود را ارائه کند.

معاون نماینده دادستان با حضور در جایگاه گفت: نقش آقای منفرد مشارکت است و اینکه نقش وی در پرونده یک، پنجاه یا صد است تفاوتی در جرم ندارد.

وی افزود: از طرف دیگر آقای فلاح، شمس، منفرد و دیگرانی که پونت بانک فعالیت می‌کردند اتهامشان مشخص است و اگر همه اینها را کنار هم بگذاریم نشان می‌دهد که برخی آگاهانه و برخی نا آگاهانه جرم مرتکب شده‌اند.

معاون نماینده دادستان اظهار کرد: حسب اظهارات که در بانک FIIB داشتند اعلام شده که مدیریت بانک نیز متوجه خود منفرد بوده است و بابک زنجانی در رسیدگی به پرونده‌اش این مطلب را اعلام کرده که منابع خارجی داشته است.

وی گفت: بابک زنجانی در ابتدا این سناریو را طراحی کرد که از شیخی وام گرفتم.

وی خطاب به متهم منفرد گفت: این نوع کارهای شما سوء استفاده از شرایط تحریم بود.در بستر بانک FIIB بود که اسناد ارائه شده شرکتی تحت عنوان STT بنکرز تاسیس می‌شود که بانک نبوده و  همه اینها مال یک شرکت ذی نفع واحد بوده است.

معاون نماینده دادستان بیان کرد: در جابجایی منابع یک میلیارد و ۴۲۷ میلیون یورو بدون مجوزی از سوی بانک مرکزی به بانک FIIB و بدون سوئیف صورت گرفته است.

وی گفت: نکته دیگر که در بستر بانک FIIB صورت گرفت بحث تنظیم اسناد متقلبانه بود که بعدها مشخص شد همه آنها جعلی بوده است.

معاون نماینده دادستان در مورد نقش منفرد در بستر بانک خاطرنشان کرد: در واقع آقای منفرد واسطه آشنایی بابک زنجانی با مشاور نخست وزیر مالزی بوده است. یکی از مسئولینی که از این آقا دعوت کرده بود بعد از اینکه دولت با ورود این مشاور مخالفت کرد منفرد است که وی را برای تاسیس بانک به کیش برد.

وی افزود: در ارزیابی کارشناسان از بانک مشخص شد که این بانک فقط یک اتاقک بوده و بخش عظیمی از سپرده گذاران آن واهی و جعلی بودند و محل دریافت منابع ارزی کشور که سراسر با حیله و نیرنگ بود با بانک FIIB شکل گرفت.

معاون نماینده دادستان اظهار کرد: همچنین طبق اظهارات خانم مهربانی که از پرسنل بابک زنجانی بوده، کارهای قانونی برای بانک توسط منفرد انجام شده و تمام حساب ‌ها در مالزی را وی باز می‌کند.

وی خطاب به متهم زیبا حالت منفرد گفت: آقای منفرد، حسب اسناد موجود شرکت گلان مارین متعلق به شماست و آقای شمس در اظهارات خود گفتند حدود ۱۱۰ میلیون دلار به شما پرداخت شده است و بابک زنجانی نیز آن را تایید کرده و آقای فلاح هم اظهار کرده بود که تمام حواله‌های بانکی توسط شما انجام می‌شده، چطور حالا می‌گویید نقشی نداشتید.

معاون نماینده دادستان در خصوص ثبت شرکت‌ها توسط منفرد هم خطاب به وی گفت: یکی از شرکت‌ها IOS بوده که ثبت آن توسط جنابعالی صورت گرفته و خودتان اذعان کردید که این شرکت‌ها صوری بودند و این شرکت اجازه فعالیت بانکی نداشت.

وی به ال‌سی ۳۳۰ میلیون یورویی اشاره کرد و خطاب متهم زیبا حالت منفرد گفت: سوال این است که چرا این موضوعات را به شرکت نفت و مراجع قضایی اطلاع ندادید؟

معاون نماینده دادستان افزود: در مورد شرکت های عراقی مطلع بودید و چند ماه مدیرعامل بانک FIIB بودید که بابت خرید همین بانک قریب به ۲ میلیون رینگیت از بابک زنجانی دریافت کردید.

وی در خصوص انبارداری خطاب به متهم زیبا حالت منفرد گفت: اظهارات افراد متعددی که حضور داشتند وجود دارد و خودتان هم در پرونده اقرار کردید که حواله‌ها را امضاء کردید.

وی گفت: امضاء دلیل اراده است مگر اینکه مدرک خلاف آن را ارائه کنید.

معاون نماینده دادستان از محضر دادگاه خواست که نسبت به ضبط اموال متهم زیبا حالت منفرد به نفع بیت‌المال اقدام شود که برخی از این اموال را بدین گونه اعلام کرد: یک آپارتمان مسکونی در چناران الهیه، یک دستگاه مرسدس بنز، ۲ واحد آپارتمان به نام مادرش، یک واحد آپارتمان به نام خواهرش، و آپارتمانی به نام همسر وی، آپارتمانی در اسپانیا و اتومبیل رولز رویس و ویلای ۳۰۰ متری در سلمانشهر.

معاون نماینده دادستان گفت: در خصوص فروش نفت توسط آقای منفرد آنچه مسلم است این است که حدود ۲۰ هزار تن نفت روی کشتی هرکولس فروخته شده و اسناد لابراتوار در مالزی وجود آب را در آن مشخص کرده و یکی از مستندات است.

وی در پایان اظهاراتش گفت: یکی دیگر از مستندات موجود فروش ۱۴۰ هزار تن نفت به سری‌لانکا است که جعلی و غیرقانونی است‌.

در نهایت قاضی صلواتی ختم پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی را اعلام کرد و گفت: جلسه بعدی روز شنبه، ۱۱ خردادماه برگزار می‌شود.