ترزیق ژل لب که امروزه در حال رایج تر شدن است خطرات و عوارض جانبی زیادی را در پی دارد و در صورت استفاده از ژل‌های غیراستاندارد یا انجام شدن به وسیله افراد غیرمتبحر باعث ناقرینگی و بدشکل شدن لب‌هایتان می شود.

به گزارش خبرگزاری موج، لب یکی از مهمترین و مرکزی ترین اجزای صورت است که اهمیت زیادی در ایجاد حس زیبایی در بیننده به وجود می آورد برای همین این روز ها بسیاری از خانم ها برای زیبایی لب هایش از ترزیق ژل لب استفاده می کنند در حالیکه ممکن است از بهداشتی بودن یا استاندارد بودن آن محصول هیچ اطلاعی نداشته باشند. 

قبل از اینکه برای داشتن لب های بزرگ اقدام کنید، ابتدا به اندازه کافی در این مورد تحقیق کنید مطمئن شوید که تمام حقایق را می دانید.

روش‌های برجسته‌ سازی لب چندان بی‌خطر نیستند و اگر ژل‌های غیراستاندارد را به لب‌هایتان وارد کنید و یا این کار به وسیله افراد غیرمتبحر انجام شود باید منتظر ناقرینگی و بدشکل شدن لب‌هایتان باشید. بنابراین اگر خانمی قصد این تزریقات را دارد باید حتما از ژل‌های استاندارد و با مارک معتبر استفاده کند.

ترزیق ژل لب که امروزه در حال رایج تر شدن است سرپایی توسط یک جراح پلاستیک انجام می شود، اما به این معنا نیست که خطری هم ندارد. 

هر زمان که یک ماده بیگانه را وارد بدن خود کنید، خطرات زیادی در پس آن وجود دارد. بهتر است بدانید که ژل لب به تدریج ظاهر شما را تغییر می دهد. بنابراین تا زمانی که خواهان تغییر نیستید نباید به این کار دست بزنید و همچنین از ژل لب برای زیبایی یا جذابیت بیشتر استفاده نکنید چراکه این تغییر، تغییری جزئی خواهد بود. 

همچنین پزشکان هشدار می دهند که تزریق ژل لب برای همه افراد مناسب نیست. این کار در لب های نازک تغییر چشمگیری به وجود می آورد، اما هرچه بیشتر تزریق کنید ظاهر لب ها غیرطبیعی تر خواهد شد.

ترزیق ژل لب1

عوارض تزریق ژل لب

خون مردگی

به دلیل خونرسانی زیاد در لب احتمال خون مردگی بعد از تزریق وجود دارد که استفاده از کمپرس یخ و مصرف نکردن داروهای ضد انعقاد خون، امگا۳ ، ویتامین ایی و مسکن های مثل آسپرین ، ژلوفن، ناپروکسن، دی پیریدامول، چند روز قبل از تزریق از این عارضه جلوگیری می کند. 

بروز ناراحتی های خفیف

 این ناراحتی ها بسیار طبیعی است و به خاطر تزریق سوزنی است که در لب انجام شده است. 

کبودی

کبودی که روند طبیعی بدن است، بعضی از افراد بیشتر از افراد دیگر دچار این کبودی می شوند، میزان کبودی در افراد ژنتیکی است. همچنین سیگار کشیدن و استفاده از داروهایی مانند آسپیرین میزان این کبودی را افزایش می دهد. این کبودی ها حدودا یک هفته طول می کشد تا بهبود یابد البته بستگی به فرد دارد. همچنین کبودی می تواند حدود 2 تا 10 روز باقی بماند. 

قرمزشدن

قرمز شدن پوست برای هر بیمار متفاوت است اما حدود 12 تا 24 ساعت بعد این قرمزی ها از بین خواهد رفت. 

تورم

تورم، سوزش و قرمزی در ناحیه ای که سوزن تزریق شده است. تورم در صورت کاملا طبیعی است و برای هر بیمار متفاوت است به دلیل اینکه لب ها یکی از حساس ترین ناحیه ها درصورت است و هرگونه تورم روی آن کاملا طبیعی است.

طبیعی نبودن حالت لب ها

طبیعی نبودن حالت لب ها با از بین رفتن تورم بهبود می یابد. پزشک برای از بین رفتن این حالت ها به شما ماساژ دادن لب را آموزش می دهد.

به دلیل شبکه عصبی قوی در لب از بلوک عصب سه قلو برای کنترل درد استفاده می شود بی حسی در این ناحیه ممکن است تا ۴۵ دقیقه باقی بماند و خوردن غذا در طی این مدت ممکن است موجب گاز گرفتگی لب و آسیب به آن شود. بنابراین تا زمان برگشت کامل حس لب خوردن و آشامیدن ممنوع است.

در ۲۴ ساعت اول بعد از تزریق گرمای شدید، ورزش های سنگین و مصرف نوشیدنی های الکلی ممنوع است تا از بروز تورم، خون مردگی و التهاب بیشتر جلوگیری شود.

اگر در هنگام تزریق ژل دچار سرماخوردگی هستید و یا دچار اختلالات عصبی و فشارهای شدید هستید انتظار دست یابی به یک نتیجه دلخواه را نداشته باشید. 

هنگام درمان لب ها، موارد زیادی وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند، مواردی مانند خطوط و چین و چروک های اطراف دهان، خط دور لب و حجم ذاتی خود لب ها.

شایع ترین اشتباهات تزریق ژل لب

  1.  تزریق حجم بسیار زیادی از ژل در لب بالا و پایین که حالت شبیه به منقار اردک و یا پلاتی پوس ایجاد می کند که با تزریق محتاطانه فیلر از بروز این حالت جلوگیری می شود.
  2.  تزریق حجم یکسان ژل در حاشیه و مرکز لب است که ایجاد لب سوسیس شکل می کند  به این شکل که مقدار فیلری که در حاشیه تزریق می شود برابر مقداری است که در مرکز لب تزریق می شود.

برای جلوگیری از این عارضه  باید  با تزریق حجم بیشتر در قسمت مرکزی لب از این موضوع پیشگیری  شود.

لب

باید عمده تزریق در دو سوم وسط لب انجام شود و این نکته می بایست همواره مد نظر قرار گیرد که اسید هیالورونیک یک ماده جاذب آب است و بعد از تزریق ممکن است ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش حجم پیدا کند.

 دو اصل مهم در تزریق ژل لب

تزریق توسط متخصص پوست یا جراح پلاستیک

برای تزریق این نوع ژل‌ها تنها و تنها متخصصان پوست و مو و جراحان پلاستیک صلاحیت دارند و تزریق این مواد به وسیله پزشکان عمومی، دندانپزشکان، حتی متخصصان بی‌ هوشی‌ به صلاح بیماران نیست؛ چرا که در بسیاری از موارد اگر عارضه کم خطری هم در اثر تزریق ژل رخ دهد، متخصصان پوست و مو بهتر می‌ توانند آن را کنترل کنند.

گاهی به دنبال تزریق ژل فرد دچار عود تبخال می‌ شود که پزشک متخصص آگاه باتجربه‌ای که دارد به راحتی می‌تواند آن را درمان کند و در غیر این صورت همین اتفاق می‌تواند موجب بر جای گذاشتن جوشگاه روی صورت شود.

مصرف ژل‌های استاندارد و دارای تاییدیه‌های گوناگون جهانی و وزارت بهداشت ایران

پزشک برای بیمار باید توضیح دهد که از چند نوع ژل استفاده خواهد کرد، زمان ماندگاری آن چه مدت است و چه عوارض احتمالی وجود خواهند داشت. عوارض موقتی مانند قرمزی و کبود شدن کاملا طبیعی بوده و هیچ جای نگرانی نیست. از تزریق ژل‌ های متفرقه و بودن نام و نشان جدا پرهیز کنید. در صورت امکان حتی نام ژل مصرف شده را نیز نزد خود یادداشت کنید تا اگر به هر دلیلی به پزشک متخصص دیگری مراجعه کردید، بدانید که چه ژلی برای شما تزریق شده است و آیا از آن راضی بودید یا خیر.

گفتنی است؛ ماندگاری ژل لب بین ۹ تا ۱۲ ماه است که بسته به جنس آن و متابولیسم بدن فرد و تحریکات موضعی در محل تزریق این زمان متفاوت است. چنانچه موضع تزریق  در معرض تحریکات فیزیکی از قبیل اشعه ماوراء بنفش خورشید قرار گیرد ماندگاری آن کاهش می یابد.

اگر به داشتن لب های بزرگ علاقه مند هستید، اما از خطرات و عوارض جانبی آن می گریزید، گزینه های زیادی برای جایگزینی وجود دارد که می توانید در ابتدا آن ها را امتحان کنید.

می توانید با استفاده از گزینه های کم خطر مانند خط لب، رژلب، مرطوب کننده های لب مانند چرب لب، اسید هیالورونیک های موضعی یا حتی رژهای حجم دهنده  جنجال برانگیز به طور موقت لب های خود را حجیم تر نشان دهید.

گفتنی است؛ پزشکان بیشتر با امتحان کردن این گزینه ها موافق هستند و می گویند رژ های حجم دهنده، خط لب و رژ لب گزینه های کم خطر تری هستند.