این متهم پرونده نفتی گفت: عدم حضورم در ایران که بنا به توصیه شمس بود زمینه انداختن تقصیرات به گردن من را فراهم کرد آقایان فکر نمی‌کردند که توسط پلیس بین‌الملل دستگیر و مسترد شوم

به گزارش خبرگزاری موج، از دقایقی پیش جلسه چهارم رسیدگی به اتهامات علیرضا زیبا حالت منفرد که از او به عنوان جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی یاد می‌کنند، آغاز شد.

ریاست این دادگاه بر عهده قاضی صلواتی و جلسه علنی است.

جلسه اول و دوم این دادگاه غیر علنی و جلسه سوم به صورت علنی در هفته جاری برگزار شد.

مهدی شمس از همدستان بابک زنجانی که پیش‌تر به بیست سال حبس محکوم شده بود هم در دادگاه حضور دارد.

در ابتدای این جلسه علیرضا زیبا حالت منفرد با بیان اینکه فقط سه بار به دفتر بابک زنجانی رفتم گفت: آقایان فکر نمی‌کردند از سوی پلیس بین‌الملل بازداشت و مسترد شوم.

در ادامه جلسه وکیل شرکت اچ کی از اعلام شکایت شرکت به دادگاه خبر داد و گفت: در این رابطه لایحه‌ای را هم تقدیم دادگاه خواهیم کرد.

با اذن قاضی صلواتی علیرضا زیبا حالت منفرد با حضور در جایگاه به بیان ادامه دفاعیات خود پرداخت.

متهم با بیان اینکه دفاعیات خود را با قسم به ذات جلال آغاز می‌کنم با اشاره به برخی از صفحات کیفرخواست گفت: در کیفرخواست بیش از ۵۸ صفحه اقدامات و اتهامات بابک زنجانی و همدستانش ذکر شده و فقط چند بار از بنده نام برده شده است.

وی افزود: پس از یک جلسه دادگاه نماینده دادستان، اقدامات بنده را به کلاهبرداری تفسیر کردند به همین منظور پس از جلسه اول دادگاه بخشی از دفاعیات خود را کتباً تقدیم دادگاه کردم.

زیبا حالت منفرد با اشاره به عدم حضورش در ایران گفت: عدم حضورم در ایران که بنا به توصیه شمس بود زمینه انداختن تقصیرات به گردن من را فراهم کرد آقایان فکر نمی‌کردند که توسط پلیس بین‌الملل دستگیر و مسترد شوم به همین منظور فرافکنی می‌کردند.حتی آقای شمس در تماس تلفنی به من اعلام کرد که زور گربه بیرون از قفس بیشتر از زور شیر در قفس است.

متهم با بیان اینکه اقرار سایر همدستان پرونده بابک زنجانی کذب محض است گفت: در رأس آنها گزارش‌های خلاف واقع را در رابطه با اقدامات بنده ارائه دادند که همگی آنها کذب محض است.

وی ادامه داد: در رابطه با اظهارات ناشیانه زینب مددی مدیر مسئول دفتر بابک زنجانی که اعلام کرده بود من هر سال چندین بار به دفتر بابک زنجانی در تهران می‌رفتم باید بگویم با یک استعلام ساده از گذرنامه می‌توان پی به صحت و یا کذب بودن این موضوع برد بنده فقط سه بار به دفتر ایشان در زمان آشنایی‌مان رفتم.

زیبا حالت منفرد اظهار داشت: تنها یک نامه معرفی اینجانب به عنوان نماینده به دفتر آف ای بی ارائه شد.

متهم در رابطه با تأسیس شرکت آیبند توضیح داد: در کیفرخواست آمده که مدیریت این شرکت‌ها با بنده بوده است آیا اظهارات یک فردی که تفاوت بانک ۴۰ سالCNB با شرکت آیبند را نمی‌داند، نافذ است؟ این بانک بیش از ۴۰ سال است که در مالزی فعالیت داشته که در یک اقدام ناشیانه تأسیس آن را به بنده نسبت دادند.

وی ادامه داد: در رابطه با حواله‌های انجام شده مقرر شده بود به ازای هر حواله ۵۰ دلار به بنده داده شود با مداقه در ۵۰ صفحه دوم کیفرخواست بیش از ۳۰۰ صفحه گفته‌های متناقض می‌بینیم.

وی در رابطه با فردی به نام ماناژ که مدیرعامل مالزیایی بوده است، گفت: مدیر عامل یکی از شرکت‌ها بود که کشتی اجاره کرده و به نوعی انباردار نفت ایران بود و قرار بود به ازای هر بشکه نفت یک دلار بگیرد که با چانه زنی بنده این رقم کاهش پیدا کرد.

متهم با بیان اینکه ۴ هزار حواله برای بابک زنجانی انجام دادم، گفت: بنای ما موضوع خاصی بود و بنده در کشوری غریب ریسک بالایی انجام دادم یکی از افتخارات ما این بوده که اعتماد مسئولان عالیرتبه این کشور را به نفع مردم کردم و امروز این موضوع را علیه من مطرح شده است.

زیبا حالت منفرد درباره ورود به بانک آف ای بی توضیح داد: اعضای هیئت مدیره بانک عبارت بودند از حمید فلاح هروی، محمدرضا ساروخانی، سعیدی، زنجانی و دو علی دیوان دره‌ای و غفاری و بنده تنها به عنوان یکی از اعضای کمیته حسابرسی بودم. قرار گرفتن نامم هم به خاطر نفوذم در مالزی بود وزارت اطلاعات ۹۰ درصد اظهاراتم را تأیید کرده است.

متهم با اشاره به گفته‌های بازپرس پرونده ادامه داد: بازپرس در تحقیقات بنا بر اقاریر آرش علایی به این نتیجه رسیده که کلیه اقدامات بانکی از تهران انجام شده است حال چطور است که بنده در مالزی عامل این گونه اقدامات باشم؟

وی ادامه داد: شمس اعلام کرده که در چند سال اول تأسیس بانک مدیرعامل بانک منفرد بوده است اینها دروغ‌های فاحشی است که فردی که خود در دستگاه‌های مختلف داخلی نفوذ داشته است می‌گوید؛ ۱۰ الی ۱۲ شرکت در مالزی به نام منفرد ثبت شد که در حواله‌ها از آنها استفاده شود.