مراسم جشن شفا و و بزرگداشت روز ملی اهدای عضو، اهدای زندگی به مناسبت بزرگداشت روز ملی اهدای عضو برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج، مراسم جشن شفا و و بزرگداشت روز ملی اهدای عضو، اهدای زندگی به مناسبت بزرگداشت روز ملی اهدای عضو با حضور جمعی از مسئولان، صاحبنظران و اساتید حوزه اهدا و پیوند اعضا و خانواده های اهداکننده، هنرمندان، ورزشکاران و پیشکسوتان دوشنبه 30 اردیبهشت ماه در تالار ابن سینا دانشکده پزشکی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

علی اکبر ولایتی در این مراسم ضمن تقدیر از ایثار و فداکاری خانواده های اهداکنندگان ، با اشاره به رشد سریع علم پیوند اعضا در کشور، ایران را پرچمدار پیشرفت پزشکی در طول تاریخ برشمرد و تدریس 600 ساله کتاب بوعلی سینا در دانشکده های پزشکی شرق و غرب دنیا را یادآور شد.

وی تلاش متخصصان و پزشکان در حوزه پیوند و درک و فرهنگ بالای مردم در اهدای عضو را دو عامل مهم و موثر در پیشرفت سریع علم پیوند که قله پزشکی است عنوان کرد و گفت:از نظر جمعیت و مدت شروع پیوند عضو شاید در دنیا مقام تک رقمی داشته باشیم.

ولایتی در ادامه سخنان خود گفت: متاسفانه هر 5،2 ساعت یک ایرانی که به دلیل بیماریهای پیشرفته قلب ، ریه ، کلیه و کبد در لیست انتظار پیوند عضو می باشد به دلیل نرسیدن عضو مناسب، جان خود را از دست می دهد، این در حالی است که تقریبا معادل همین تعداد موارد مرگ مغزی وجود دارد که می توانند اهدا کننده عضو باشند و جان بیماران را نجات دهند.

رییس بیمارستان دکتر مسیح دانشوری خاطرنشان کرد: هر مورد مرگ مغزی در صورت اهدای عضو در زمان مناسب می تواند جان یک تا شش نفر را نجات دهد، اما به دلیل نا آشنا بودن عموم مردم به مفهوم غیرقابل نجات بودن بیمار مرگ مغزی و رضایت ندادن به اهدای عضو، نه تنها مورد مرگ مغزی فوت می کند بلکه شانس زندگی 1 تا 6 ایرانی نیازمند به پیوند عضو نیز از بین می رود.

ولایتی به هزار و هفتصد و شش اهدای عضو در سال 97 در کشور اشاره کرد و افزود: یک سوم این اهدای عضودربیمارستان مسیح دانشوری انجام شده و در هر قسمتی از ایران که کسی نیاز به عضو داشته باشد، انتقال عضو به سرعت انجام می شود.

وی اظهار داشت: 100 ریه و 250 پیوند قلب در این بیمارستان انجام شده و ضروری است رشته پیوند عضو را در دنیا به صورت پیشتاز ادامه دهیم.

بزرگداشت روز ملی اهدای عضو

اهدا و پیوند عضو می تواند جان بسیاری از بیماران را نجات دهد 

ولایتی با بیان اینکه از لحاظ اهدای عضو در منطقه حرف اول را می زنیم، اضافه کرد: ما پزشکان توانمند و مردمی فهیم داریم و اولین پیوند ریه حدود 15 سال گذشته در کشور انجام شده و کسی که این پیوند را دریافت کرده در قید حیات است و باید دانست که اهدا و پیوند عضو می تواند جان بسیاری از بیماران را نجات دهد و  فرصت دوباره ای برای زندگی اهدا کند..

در پایان این مراسم از تمبر ویژه اهدای عضو با حضور علی اکبر ولایتی، رییس بیمارستان دکترمسیح دانشوری،دکتر آقاجانی 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر جانبابایی، معاون درمان وزارت بهداشت، دکتر ایرج فاضل، دکتر مهدی شادنوش 

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماریهای وزارت بهداشت، دکتر سیم فروش و هنرمندانی چون احمد نجفی، علیرضا داوودنژاد و...رونمایی شد.

بزرگداشت روز ملی اهدای عضو1