دبیر کمیته برآورد خسارت قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده گفت: بر اساس برآوردهای اولیه در مناطق سیل زده 34 هزار میلیارد تومان خسارت برآورد شده است که اگر خسارت های شهرک های صنعتی را نیز به حساب آوریم خسارت ها شامل 40هزار میلیارد تومان خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری موج، جواد ناصریان، دبیر کمیته برآورد خسارت قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده در نشست بررسی و چگونگی فعالیت و کمک های سازمان های مردم نهاد به دستگاه های اجرایی کشور که به منظور کمک‌رسانی به مناطق سیل زده که در وزارت کشور برگزار شد،  اظهار کرد: بر اساس برآوردهای اولیه در مناطق سیل زده 34 هزار میلیارد تومان خسارت برآورد شده است که اگر خسارت های شهرک های صنعتی را نیز به حساب آوریم خسارت ها شامل 40هزار میلیارد تومان خواهد شد.

وی افزود: 8 هزار میلیارد تومان از خسارت ها می بایست در قالب کمک های بلاعوض برای بخش کشاورزی دامی و بخش مسکن باشد همچنین 15 هزار میلیارد تومان هم در قالب تسهیلات ارزان ‌قیمت اعطا شود.

ناصریان ادامه داد: در خصوص تامین خسارت های مناطق سیل زده سه مصوبه را از دولت گرفته ایم و امروز هم در صدد گرفتن یک مصوبه دیگر هستیم که با این مصوبه ها در بخش مسکن و کشاورزی تامین خسارت ها و ارزیابی آن ها قطعی خواهد شد و هیچ موضوعی دیگر در بخش کشاورزی و مسکن بلاتکلیف باقی نخواهد ماند.

وی ادامه داد: در بخش زیرساخت های آسیب دیده از سیل وظیفه به مجموعه دستگاه‌های اجرایی محول شده است و همچنین سامانه سجاد نیز به این منظور راه اندازی شده است. ناصریان افزود: هر خسارتی که در مناطق سیل زده در این سامانه ثبت شود در اختیار ستاد بازسازی و نوسازی مناطق زلزله‌زده قرار خواهد گرفت و بر اساس آن ارزیابی می شود. در استان‌های لرستان، مازندران و گلستان برآورد خسارت ها و پرداخت نیز آغاز شده است. 

دبیر کمیته برآورد خسارت قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق جنگ زده گفت: حدود 110 هزار خانوار نیاز به تسهیلات معیشتی دارند که نیاز آنها لوازم خانگی است که قرار است در قالب یک پک آماده شود و در اختیار آنها قرار گیرد. 

دبیر کمیته برآورد خسارت قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق زلزله زده گفت: از 110 هزار خانوار مورد نیاز مناطق سیل‌زده 30هزار تا آن را ستاد فرمان امام اعلام آمادگی کرده است و همچنین در جلسه‌ای که با هلال احمر داشتیم مقرر شد که از محل منابع نقدی نیز 40 هزار هکتار دیگر از طریق هلال احمر تامین شود.

وی ادامه داد: 40 هزار پک کسری خانوارهای سیل زده نیز با دستگاه‌ها و نهادهای دیگر مانند کمیته امداد و بهزیستی مکاتبه هایی شده است که در این راستا اعلام همکاری کرده‌اند و همچنین سازمان‌های مردم نهاد نیز در این جهت کمک رسان ما خواهند بود.