موج

حجت‌الاسلام قاضی عسکر:

سرپرست حجاج ایرانی ادامه داد: با تلاش‌های انجام شده الحمدالله امکانات رفاهی در حج امسال بهتر از سال‌های گذشته است. وضعیت چادرها در عرفات و منا بهتر شده و کاروان‌ها برنامه‌های جمعی دارند. در هتل‌ها هم شرایط بهتر است.

به گزارش خبرگزاری موج، همایش زائران حج تمتع سال ۹۸ استان خراسان رضوی با حضور  حجت‌الاسلام قاضی عسکر نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی و  علیرضا رشیدیان رییس سازمان حج و زیارت در سالن شهید بهشتی مشهد برگزار شد.

در این همایش که زائران، مدیران و روحانی‌های کاروان‌های اعزامی به حج تمتع ۹۸ و مسؤولان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری در استان خراسان رضوی شرکت داشتند حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر ـ نماینده ولی فقیه در امور حج و سرپرست حجاج ایرانی ـ درباره اقدامات انجام شده برای برگزاری حج امسال به تفصیل سخن گفت و توصیه‌های لازم را به زائران ارائه داد.  

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: با توجه به قطع روابط سیاسی و اقتصادی با عربستان ، شاید نگرانی‌هایی در مردم باشد اما به فضل پروردگار و با وجود توافق صورت گرفته، حج از روابط سیاسی دو کشور جدا شده و پیش بینی ما این است که ان شاءالله همچون دوسال گذشته زائران ما با عزت و سرفرازی و در کمال آرامش حج خود را انجام خواهند داد.

قاضی‌عسکر بیان کرد: ما برای بهره‌برداری معنوی به حج می‌رویم، امیرالمومنین حضرت علی (ع) نیز حج را همچون پرچم برای اسلام دانسته و همه ما وظیفه داریم این پرچم را برافراشته نگاه بداریم.  

وی تاکید کرد: ما باید در حج اختلافات را کنار گذاشته و همه متحد و یکپارچه عظمت اسلام و مسلمانان را به نمایش بگذاریم.   

سرپرست حجاج ایرانی ادامه داد: با تلاش‌های انجام شده الحمدالله امکانات رفاهی در حج   امسال بهتر از سال‌های گذشته است. وضعیت چادرها در عرفات و منا بهتر شده و کاروان‌ها برنامه‌های جمعی دارند. در هتل‌ها هم شرایط بهتر است. امسال با توجه به حضور به موقع دفترنمایندگی ایران در عربستان (حتی زودتر از دیگر کشورها) اجاره مسکن با قیمت بهتری صورت گرفته است. شاید شرایط هتل‌ها در مدینه مانند مکه نباشد، اما سعی شده است بهترین شرایط فراهم شود.  

نماینده ولی فقیه در امور حج سپس به زائران توصیه کرد: مواظب باشند مراسم حج را برای خودشان تلخ نکنند، وسواس و استرس را کناربگذارند، حج پیچیده و سخت نیست لیکن نیاز به دقت دارد و هرکجا مسئله‌ای نیاز شد روحانیون محترم پاسخگوی نیازهای شرعی زائران خواهند بود.

وی شرکت در مراسم حج را در شرایط کنونی که حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در نوبت تشرف قراردارند، فرصتی تکرار نشدنی دانست و از زائران خواست آمادگی جسمانی را برای حضور در مراسم حج تمتع فراهم کنند و اگر مشکل جسمی دارند با تمرین عملی، خود را برای حضور در مراسم حج آماده کنند.

قاضی‌عسکر بیان کرد: در کنار آمادگی جسمی، آمادگی روحی نیز لازم است، زائران مشکلات و ناراحتی‌های زندگی را باید از خود دور کنند و با آرامش روحی از فضای معنوی حج بهره ببرند. یک رکعت نماز در مسجدالحرام صد هزار رکعت و در مسجدالنبی ده هزار رکعت ثواب دارد.

او در اجتماع زائران خراسان رضوی گفت: باید روحتان آن قدر آماده شود تا با چشم دل صحنه‌های شکوهمند زمان پیامبر را ببینید. جایی که امیرالمومنین حضرت علی (ع) و اصحاب به ایشان اقتدا می‌کردند. ماه رمضان شروع خوبی برای این آمادگی روحی است.  

وی افزود: بعضی می‌گویند می رویم آنجا توبه می‌کنیم، توبه همین جا باید صورت بگیرد. در ماه رمضان، از خدا آمرزش بخواهیم و از رمضان ماه ضیافت الهی استفاده کنیم و ضیافت رمضان را به ضیافت الهی درحج پیوند بزنیم.  

سرپرست حجاج ایرانی خطاب به حجاج امسال یادآورشد: قدر جاهایی را که درآن حضور می‌یابید بدانید، دیدن مدینه و مسجدالنبی، محراب پیامبر، خانه حضرت زهرا و علی (ع) و ستون توبه، بقیع که محل دفن چهار امام معصوم (ع) است، مکان دفن همسران، دختران و عمه‌های پیامبر، ابراهیم پسر پیامبر و هزاران تن از اصحاب پیامبر است، احد، مسجد قبلتین، مسجد قبا و... همه این مکان‌ها مهم است و شما باید قبل از حضور در این مکان‌ها اطلاعات لازم را کسب کنید. خوشبختانه بعثه تمام این  موارد را از طریق نرم‌افزارهای خود بدون نیاز به پرداخت وجه آموزش می‌دهد.  

نماینده ولی فقیه در امور حج از زائران خواست در جلساتی که از سوی کاروان‌ها تدارک دیده شده حضور یابند و با زائران سن بالا همکاری کرده و مراقب آنها باشند. از حضور در بازارها و خرید سوغات خودداری کنند، خرید سوغات را در فرصت قبل از سفر از بازار داخلی انجام دهند و زمان حضور درحج را به بهره گرفتن ازحج اختصاص دهند.  

قاضی‌عسکر همچنین توصیه کرد: دنبال دو هدف بزرگ باشید، اول خالص شدن برای خدا و رها شدن از بار گناه، دوم تحلیه و آراستن روح و جان خود به زینت تقوا.

ممکن است برخی زائران بیشتر در عربستان بمانند

علی‌رضا رشیدیان ـ رییس سازمان حج و زیارت ـ نیز به آسیب‌شناسی‌های صورت گرفته از حج سال‌های قبل اشاره کرد و افزود: با وجود محدودیت‌هایی که برای حضور در کشوری مثل عربستان داریم و برخی محدودیت‌ها هم  دراختیار ما نیست، اما تلاش شده است بهترین خدمات به زائران ارائه شود.  

وی با اشاره به هزینه‌های ریالی و ارزی مراسم حج ، گفت: گروه‌های قیمتی این سفر از ۲۱ تا ۲۸ میلیون تومان است و این اختلاف قیمت به دلیل تفاوت در هزینه مسکن است و در سایر موارد با صرفه جویی‌های صورت گرفته هزینه‌ها به حداقل رسیده است.  

رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای تغذیه مناسب زائران در طول مدت حضور در عربستان بویژه در ایام تشریق، اظهار کرد: در آشپزخانه‌های مرکزی در مکه و مدینه غذای حجاج با مواد با کیفیت طبخ و برای توزیع در هتل ها آماده می‌شود.

او با بیان این‌که برای اقامت زائران در مدینه محدودیت وجود دارد و مدت اقامت زائر در مدینه ۵ تا ۶ روز است، اضافه کرد: در حوزه حمل و نقل قراردادها با شرکت‌های هواپیمایی داخلی و  کشور عربستان بسته و تلاش شده است که طول مدت حضور زائران در عربستان کمتر از ۳۵ روز باشد، اما ممکن است در مواردی  به علت لزوم هماهنگی با هواپیمایی عربستان، این مدت  بیشتر شود.  

جواد شاد ـ مدیر حج و زیارت استان خراسان رضوی ـ هم با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده برای زائران این استان سخن گفت و افزود: درحج امسال از این استان ۸۹۳۰ زائر درقالب ۶۴ کاروان به سرزمین وحی مشرف می‌شوند که ۳۴ کاروان «مدینه قبل» و ۳۰ کاروان «مدینه بعد» هستند.  

سرهنگ رستمی، فرمانده پلیس فرودگاه‌های استان خراسان رضوی ـ نیز در مورد نکات امنیتی سفر حج توصیه‌هایی کرد و در ادامه، مناسک حج به صورت نمادین برای زائران اجرا شد.  

اعزام زائران ایرانی به عربستان برای شرکت در مناسک حج واجب از ۱۷ تیرماه آغاز خواهد شد. سازمان حج و زیارت اعلام کرده که امسال حدود ۸۶ هزار زائر و خدمه به حج اعزام می‌شوند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها