رئیس قوه قضاییه گفت: با اختصاص اعتبارات بیشتر دولتی به دستگاه قضا می‌توان به رفع مشکلات این حوزه کمک کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، آیت الله سید ابراهیم رئیسی ، رئیس دستگاه قضا در نشست با قضات و کارکنان دستگاه قضایی سیستان و بلوچستان، اظهار کرد: از آنجایی که حفظ کرامت قاضی و کارکنان قضایی یک ضرورت است وظیفه داریم عزت این قشر حفظ شود.

وی بیان کرد: کاهش ورودی پرونده و جلوگیری از به تاخیر افتادن رسیدگی به پرونده‌ها در اولویت دستگاه قضا قرار دارد.

رئیسی تاکید کرد: تعویق در رسیدگی به پرونده‌های قضایی به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

وی شغل قضا را از مشکل ترین مشاغل معرفی کرد و افزود: قاضی باید از نظر روحی و روانی در شرایط مطلوبی قرار داشته باشد و در این زمینه رفع مشکلات آنان مورد توجه دستگاه قضایی است.

وی بر بومی سازی قضات تاکید کرد و افزود: شرط موفقیت در کار قضاوت برخورداری از روحیه انقلابی است.

رئیسی از برگزاری کرسی های آزاد اندیشی برای بهره گیری از نقطه نظرات مطلوب در حوزه قضایی توسط مجموعه دستگاه قضا و عموم مردم استقبال کرد و اظهار داشت: بهره گیری از پیشنهادات مطلوب در زمینه اصلاح قوانین و روش ها برای دستگاه قضا بسیار ارزشمند است.

وی گفت: با اختصاص اعتبارات بیشتر دولتی به دستگاه قضا می‌توان به رفع مشکلات این حوزه کمک کرد.

رئیس قوه قضاییه تقوا و علم را 2 اصل اساسی در دستگاه قضا عنوان کرد و گفت: راه تشخیص حق از باطل ملکه فرقان است.

وی دانش افزایی و تقوای الهی را از نیازهای حوزه داوری و قضاوت برشمرد و افزود: قاضی نباید به آنچه در دوره دانشگاه و کارآموزی کسب کرده بسنده کند بلکه همواره باید در صدد ارتقا دانش قضایی و به روز کردن خود و دانش افزایی باشد.

رئیسی گفت: سیستان و بلوچستان در مدار توسعه قرار گرفته است که با هماهنگی و همکاری دستگاهها این قطار توسعه سریعتر در مسیر خود حرکت خواهد کرد.

رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: سال گذشته 193 هزار و 646 پرونده وارد دادگستری این استان شد که 97 درصد این پرونده ها برابر با 188 هزار پرونده مورد رسیدگی قرار گرفت.

حجت السلام ابراهیم حمیدی افزود: پرونده های ورودی به دادگاه های سیستان و بلوچستان در این مدت نسبت به سال 96 تنها یک درصد افزایش داشته است.