رئیس سازمان حج و زیارت گفت: امسال با عنایت دولت این سفر با ارز 7 هزار تومانی تأمین اعتبار شده است البته با این وضعیت نیز هزینه سفر به بیش از 30 میلیون تومان می‌رسید اما ترفندهایی به کار بردیم تا هزینه سفر کاهش یابد.

به گزارش خبرگزاری موج، علیرضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت در گفتگوی زنده تلویزیونی در شبکه خبر درباره سفر حج تمتع حجاج ایرانی گفت: اولین بازگشت حجاج ایرانی از حج تمتع 25 مرداد و آخرین پرواز آنها 13 شهریور خواهد بود. به طور کلی سفر حج تمتع زائران بین 28 تا 35 روز خواهد بود اما ممکن است سفر برخی از کاروان‌ها به بیش از 35 روز افزایش یابد.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه بخش اعظم حجاج به صورت ارزی است، تصریح کرد: سال گذشته سفر حجاج با ارز سه هزار و 800 تومانی انجام شد که امسال با عنایت دولت این سفر با ارز 7 هزار تومانی تأمین اعتبار شده است البته با این وضعیت نیز هزینه سفر به بیش از 30 میلیون تومان می‌رسید اما ترفندهایی به کار بردیم تا هزینه سفر کاهش یابد.

وی افزود: از جمله اقداماتی که به کاهش هزینه سفر حجاج منجر شد اجاره زودهنگام مسکن (هتل‌ها ) بود. بدین ترتیب با درنظر گرفتن سایر موارد هزینه حج کمتر از آن چیزی که پیش بینی کرده‌ایم تمام شد و حداقل هزینه سفر حجاج به 21 میلیون تومان رسید.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره بازگشت گوشت قربانی حجاج نیز گفت: این موضوع سال‌های گذشته نیز دنبال شد و براساس آن رایزنی‌هایی با سازمان دامپزشکی صورت گرفت. سازمان دامپزشکی دقت هایی برای درنظر گرفتن سلامت دارد که جلساتی برای این موضوع برگزار شده و اگر مسئله بهداشت و حمل و نقل قربانی‌ها حل شود امسال می‌توانیم بخشی از قربانی ها را به کشور بازگردانیم.

درباره متقاضیان عمره مفرده نیز گفت: 6 میلیون نفر در انتظار سفر عمره هستند که در شورای عالی حج مقرر شد رایزنی‌هایی با دولت عربستان ضمن حفظ کرامت ایرانیان صورت گیرد تا زمینه انجام این سفر نیز برای افرادی که در انتظار هستند فراهم شود. مسلما تحقق این امر تابع موافقت دولت عربستان است.