یک متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب، اظهار کرد: در صورتی که بیمار سرطانی با موسیقی و هنر همراه باشد برای درمان موثر، امیدوارتر خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری موج، سید محمدعلی اکبریان، متخصص مغز و اعصاب در سی امین کنگره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، با بیان اینکه موسیقی درمانی ده‌ها سال است که بررسی شده، اظهار کرد: موسیقی در رشد گیاهان، شیردهی حیوانات و زایش آنها نقش دارد.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه در جامعه‌ای مملو از سروصدا و اغتشاشات صوتی بسیار بالا زندگی می‌کنیم، اظهار کرد: چیزی باید جای این آلودگی‌های صوتی را تا اندازه‌ای پر کند که امروزه در دنیا موسیقی را مطرح کرده‌اند.

این متخصص مغز و اعصاب ادامه داد: اگر فکر بیماران به سمت موسیقی معطوف شود تا اندازه زیادی امکان بازتوانی برای درمان بیماری خود را خواهند داشت.

وی با بیان اینکه موسیقی درمانی مربوط به مغز و اعصاب است، ادامه داد: با توجه به اینکه مغز قدرت خودسازی دارد و اگر بخشی از آن آسیب ببیند، خودش را آهسته می‌سازد و موسیقی نقش مؤثری در این عرصه می‌تواند داشته باشد.

اکبریان گفت: بسیاری از بیمارانی که دچار افسردگی هستند وقتی به هنر فکر می‌کنند امیدوار می‌شوند و نقش بسیار زیادی در درمان دارد که موسیقی درمانی و حتی حرکت‌های موزون از جمله یوگا و…، هنر تربیت در عرصه مغز است که نقش مؤثری در این مسیر دارند.

وی افزود: در کشور ما نیز موسیقی درمانی مراحل ابتدایی را طی می‌کند و مراکز یوگا درمانی را با رشته‌های تحت الحفظ آن شامل روش‌های تکلم، تقویت ذهن، تربیت بدن با موسیقی جایگزین می‌شود.

این متخصص مغز و اعصاب در پایان با تاکید بر اینکه تاکنون صدها تحقیق و مقالات بسیاری در عرصه موسیقی درمانی برای بیماری‌های مختلف از جمله سکته‌های قلبی و مغزی و ام اس و…، ارائه شده است، خاطرنشان کرد: در صورتی که بیمار سرطانی با موسیقی و هنر همراه باشد برای درمان مؤثر، امیدوارتر خواهد بود.