موج

متهم ردیف اول شرکت تعاونی ولیعصر:

امیرحسین آزاد در دفاعیات خود در سومین جلسه رسیدگی به پرونده سه موسسه اعتباری که تقریبا تمام طول مدت جلسه 3 ساعت و 15 دقیقه ای امروز با دفاعیات وی گذشت، با توهین به بانک مرکزی و نماینده دادستان و... به فرافکنی پرداخت که بارها از سوی قاضی صلواتی به وی تذکر داده شد که از توهین به بانک مرکزی نماینده دادستان پرهیز نماید. با این حال پاسخ موارد مطرح شده به فردا 27 فروردین ماه موکول شده است.

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری موج، سومین جلسه رسیدگی به پرونده موسسات اعتباری البرز ایرانیان، آرمان، ولیعصر و فردوسی صبح امروز ۲۶ فروردین به ریاست قاضی صلواتی در شعبه ۴ دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی  آغاز شد؛ این پرونده 253 جلد است و 230 صفحه کیفرخواست برای آن صادر شده است.

متهمان این پرونده امیرحسین.الف (متهم ردیف اول)، حسن.ق (متهم ردیف دوم)، مهدی.ب و احسان.ح (متهمان ردیف سوم و چهارم) هستند که اتهام آنها افساد فی الارض، اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور با علم به مؤثر بودن اقدامات در اخلال،کلاهبرداری مشدد و جعل امضاء ، استفاده از سند مجعول، جعل مهر و خیانت در امانت و تحصیل مال از طریق نامشروع است.

با اعلام قاضی صلواتی به دلیل حجم گسترده پرونده، ادامه رسیدگی به این پرونده در ۳ روز متوالی و در روزهای دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه هفته‌جاری انجام می‌‌شود.

 

تخلفات مسؤولان شرکت ولیعصر خرید املاک در تهران و... است

نماینده حقوقی سازمان تعاون روستایی که به دعوت از قاضی صلواتی از وی خواسته شد تا در جایگاه قرار بگیرد و شکواییه خود را از متهمین پرونده قرائت کند،  گفت: اداره امور شرکت برعهده هیأت مدیره و مدیرعامل است. از جمله تخلفات مسؤولان شرکت ولیعصر خرید املاک در تهران و... است. مسؤولین سوء استفاده کردند و در جهت سوءاستفاده‌های مالی اقدام کردند و مسائل مالی روستاییان را در سایر بخش‌ها در جهت اشخاص خاص به مصرف رساندند.

وی افزود: تعاونی روستایی از اشخاص حقیقی و حقوقی تشکیل شده است و اداره امور شرکت‌ها و تعاونی‌ها مسؤولیت هیأت مدیره آن را برعهده دارند تا سازمان تعاونی مرکز ایران پس از انجام حسابرسی متوجه شد که اعضای هیأت مدیره منابع را از تعاونی خارج و صرف مصارف مالی بدون اجازه سهامداران در بخش های دیگر کرده‌اند. مانند خرید مسکن در تهران، آمل و مشهد که مغایر با اهداف تعاونی‌هاست.

مسؤولین تعاونی ولیعصر زیر چتر تعاونی‌ها سوء استفاده کرده‌اند و به جای خدمات رسانی به بخش کشاورزی در جهت افزایش سود برخی افراد از منابع استفاده کردند که بعد از انجام حسابرسی شرکت تعاونی ایران اقدام به شکایت کرده است.

در ادامه قاضی، از امیرحسین آزاد مدیرعامل شرکت تعاونی ولیعصر خواست در جایگاه قرار بگیرد و نسبت به اتهام افساد فی الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی و جعل امضای روح الله رحمانی زاده و جعل مهر و خیانت در امانت از خود دفاع کند.

 

متهم اصلی: هیچ کدام از اتهامات را قبول ندارم و اصلا تخلفی نکرده ام

سومین جلسه دادگاه رسیدگی به مفسدان اقتصادی در تعاونی‌های البرز ایرانیان

امیرحسین آزاد در دفاع از خود گفت: بنده هیچ کدام از اتهامات را قبول ندارم و اصلا تخلفی نکردم و در طول فعالیتم در صیانت از اموال مردم تلاش کردم و فکر می‌کنم کیفرخواست صادره تسویه حساب سیاسی با برخی از افراد است. در جلسه قبل آقای آقامیری نماینده دادستان به اشتباه اعداد مطرح شده در کیفرخواست را بیشتر از ارقام موجود قرائت می‌کرد که امیدوارم سهوی باشد.

این متهم افزود: مطلب دیگرم در رابطه با برگزاری دادگاه به صورت علنی است و دادگاه علنی یعنی اینکه پخش عمومی داشته باشد نه اینکه خبرگزاری‌ها مطالبی را از خودشان منتشر کنند. مثلا در یک رسانه عکس ساختمانی چند طبقه را منتشر کرده‌اند و گفتند این ساختمان برای من است که اینگونه نیست.

آزاد متهم ردیف اول گفت: من تخلفی نکردم و باید گفته شود این اتهامات بنا به چه اسنادی است. بنده با بانک مرکزی و دادگاه کمال همکاری داشتم اما بانک مرکزی اصلا بنای ساماندهی تعاونی‌ها را ندارد. من از روزی که روی کار آمدم صدها نامه به بانک مرکزی ارسال کردم برای اینکه مجوز بگیرم اما جوابی ندادند. بانک مرکزی می‌گوید که به نامه ها جواب داده است. اما چیزی به دست ما نرسیده است. شاید نامه‌ای که ارسال کرده اند در کشوی میز محل کارخودشان است.

 

بانک مرکزی همه چیز را شفاهی اعلام می‌کند تا هر زمانی که خواست زیر حرفش بزند

آزاد اضافه کرد: من حتی به مسؤلان قبلی نامه زدم. آقای سیف اعلام کرده که ۷ هزار تعاونی در کشور هست که من یکی و کوچکترین آنها بودم. چرا تعاونی‌های دیگر به مشکل بر نخوردند. بعد از ارسال نامه‌ها، بانک مرکزی اعلام کرد که می توانید تابلوی موسسه مالی و اعتباری فردوسی را نصب کنید و بعد از آن هم گفت که اجازه تأسیس موسسه فردوسی را ندارید و از تابلوی مؤسسه آرمان استفاده کنید. بانک مرکزی حتی یک نامه هم به ما نزده و همه چیز را شفاهی اعلام می‌کند تا هر زمانی که خواست زیر حرفش بزند.بنده سمتی در تعاونی ولیعصر نداشتم، هر تخلفی که عنوان شده است را شفاف بگویید که من چه کار کردم.  گفتید اموال را بردم. مشخص کنید چه میزان بوده است؟

 

متأسفانه در بانک مرکزی یک دربان را نمی‌شود به راحتی دید

وی افزود: بانک مرکزی بنایی برای حل مشکلات ندارد و  سامان دادنی در کار نداشت. من تلاش کردم از بانک مرکزی مجوز گرفتم. متأسفانه در بانک مرکزی یک دربان را نمی‌شود به راحتی دید. یک مؤسسه‌ای غلط یا درست تشکیل شده است؛ اگر می‌دانستم در بانک مرکزی چه خبر است از اول وارد نمی‌شدم. به عنوان مثال تعاونی صالحین و وحدت هم بودند و چطور آنها سامان گرفتند اما موسسه ما ساماندهی نشد. چهار مؤسسه وجود ندارد بلکه همان یک مؤسسه فعالیت دارد. من  تنها مجموعه‌ای بودم که کپی سرورم را دادم و کدام بانک این کار را می‌کند ، حتی بانک ملی هم این کار را نمی‌کند و من اگر متخلف بودم سیستم آنلاین تشکیل نمی‌دادم؛ چه کسی می گوید از موسسه بازرسی نشده است و من بارها به بازرس ها اجازه دادم که بیایند و بازرسی کنند.

 

بدون هیچ ادله‌ی و با وثیقه ۶۰۰ میلیاردی بازداشت شدم

من نه یک روز فراری بودم نه متواری. حتی پلیس آگاهی تلفنی مرا احضار می‌کرد و  هر دستوری که دادند را اجرا کردم. من بدون هیچ ادله‌ی و با وثیقه ۶۰۰ میلیاردی بازداشت شدم. مشخص نیست که چه جرمی داشته‌ام. آقای قاضی آبروی مومن بالاتر از خانه خداست اما اینجا آبروی من برده می شود. اصلا چرا سازمان تعاون روستایی خودش اقدام نکرد و مجوزها را باطل نکرد؟ آقای قاضی وقتی کسی بیاید جلوی دادگاه و بگوید با آقای صلواتی کار دارم. او را به داخل راه میدهند اما در بانک مرکزی نمی‌شود کسی را ملاقات کرد.

 

می توانم از خود دفاع کنم ، من به عدالت دادگاه ایمان دارم

امیر حسین آزاد در ادامه اظهار داشت : خوشحالم دادگاهی است و من می توانم از خود دفاع کنم و به عدالت دادگاه ایمان دارم و می‌توانم اینجا مسائل را بازگو کنم.تمام مطالبم قابل استعلام است. من همه اسناد و مدارک را تحویل دادم و رسید گرفته‌ام. دادسرای پولی و بانکی چندین بار به بهانه اینکه مرا فراری دهد می‌گفت: می خواهیم تو را بازداشت کنیم و من را می‌ترساند. اما من قصدی برای فرار نداشتم و نهایتاً مرا بازداشت کردند و شعبه‌های بانکی تعطیلی شد. من در آن ایام ۹ ماه بازداشت بودم و ۱۳۵ روز در آگاهی بودم‌. من را بخواهید تا از خود دفاع کنم. حتی در آن مدت یک جلسه درباره بانک مرکزی از من پرسیده نشد زیرا می‌گویند بانک مرکزی نهاد دولتی است و حرفش فصل‌الخطاب است. من حتی دو روز قبل از بازداشت در حال مکاتبه با بانک مرکزی بودم. 

 

رییس جمهور گفته می خواهیم بانک ها را سازماندهی کنیم، چطور الان یادتان افتاده؟!

آزاد گفت: من از آن زمان تاکنون ۲۸ ماه در بازداشتم و رویه غلط بانک مرکزی باعث این مشکلات شده است و حتی سازمان بورس به بانک مرکزی گفت که این مؤسسات مالی و تعاونی‌ها زیان‌ده هستند اما کسی توجه نکرد یعنی بانک مرکزی می‌دانست مؤسسات زیان‌ده هستند اما آنها را سهامدار می‌کرد. مگر می‌شود بانک مرکزی در جریان اقدامات مؤسسات تعاونی نباشد؛ آقای رییس جمهور اخیرا گفته است که می خواهیم بانک ها را سازماندهی کنیم چطور الان یادتان افتاده است این کار را کنید.

 

اگر دنبال دلال‌بازی نیستید، باید شفاف‌سازی را انجام دهید

متهم ردیف اول اظهارداشت: ما هم مثل شما مسلمان بوده‌ایم و ما هم کت و شلوار می‌پوشیدیم، چرا به ما توجهی نشد. 100 بار نامه به مسؤولان بانک مرکزی نوشتم اما کسی گوش نداد. البته خودم هم مقصر هستم و این بازداشت‌ها حق من است. چون وارد یک سیستم کثیف در بانک مرکزی شدم. هرکجای دنیا بروید حساب و کتاب دارد. اما بانک مرکزی فقط یک سایت دارد که اعلام می‌کند چه کسی مجوز دارد و چه کسی ندارد! مگر شفاف‌سازی بد است، چرا شرایط‌ را اعلام عمومی نمی‌کنید و اگر دنبال دلال‌بازی نیستید باید شفاف‌سازی را انجام دهید.

وی گفت: کدام نامه به من زده شده است و جوابی نگرفته‌اید؟ شما اصلاً برای کارهایتان سندی به دست کسی نمی‌دادید و تلفنی درخواست‌هایتان را مطرح می‌کردید. من حدود 48 زونکن را تحویل بانک مرکزی دادم و تمامی کیفرخواست از روی اطلاعات و پرونده‌های تحویلی من تهیه شده است.

 

مجموع 45 هزارطلبکار فقط 84 نفر مانده‌اند

سومین جلسه دادگاه رسیدگی به مفسدان اقتصادی در تعاونی‌های البرز ایرانیان

آزاد خطاب به نماینده دادستان گفت: مگر پرونده من مالی نیست؟ پس چرا اصلاً یک بار هم حسابرسی نشده است؟ من اموالم را فروختم تا کار مردم رفع و رجوع شود. اما تمام تلاشم را کرده‌ام تا کار مردم حل شود. من با 24 هزار نفر تسویه کردم و از مجموع 45 هزار نفر فقط 84 نفر مانده‌اند که آنها هم هرکدام یک میلیارد گرفته‌اند. بازپرس پرونده به من گفته است که 6 هزار نفر شکایت کرده‌اند، من که این را نمی‌دانم اما از طریق بانک تجارت با همه تسویه شده است و وقتی به بازپرس می‌گویم که به این موضوع توجه کند و کیفرخواست را اصلاح کند، می‌گوید به من ربطی ندارد و برو به دادگاه بگو، حتی بازپرس می‌گوید که علم من می‌گوید که اموال شما بی‌ارزش است، من بارها سند داده و ملک معرفی کرده‌ام اما کسی به آن توجه نمی‌کند.

وی گفت: کل پولی که ما از مردم دریافت کرده بودیم 162 میلیارد تومان بوده است. یعنی کل پولی که در اختیار ما بوده همین عدد بوده است شما باید بروید و ببینید که از این 162 میلیارد چه میزان ملک خریداری شده، چه میزان تسهیلات داده شده و کجاها مصرف شده است.

 

رسیدگی به پرونده من در صلاحیت دادگاه‌های ویژه نمی‌باشد

متهم ردیف اول امیرحسین آزاد در ادامه لایحه دفاعیه خود را قرائت کرد و با اشاره به ایرادات کلی و شکلی در مرحله بازپرسی گفت: اساس تشکیل پرونده قبل از استجازه بوده و در صلاحیت دادگاه‌های ویژه نمی‌باشد. بنده به اتهامات بازپرس در اخذ آخرین دفاع اعتراض نمودم اما متأسفانه به این موضوع رسیدگی نشده است و قرار جلب دادرسی برای بنده صادر شده لذا صدور دستور کارشناسی دقیق اموال را از محضر دادگاه استدعا دارم چرا که در کیفرخواست به موضوع حیف و میل اموال اشاره شده است چرا که با وجود اخذ رضایت شکات متأسفانه تعداد دقیق آنها در کیفرخواست قید نشده است و مستندات موجود و مواجهه حضوری علیرغم تقاضاهای اینجانب با بانک مرکزی از سوی بازپرس پرونده صورت نگرفته است.

 

علی ابراهیم بای سلامی که از نام مؤسسه البرز ایرانیان سوء استفاده می‌کرده 

علی ابراهیم بای سلامی که از نام مؤسسه البرز ایرانیان سوء استفاده می‌کرده است. در حال حاضر با قرار 6 هزار میلیارد تومانی در بازداشت است و با مواجهه حضوری مشخص شد که ایشان از فعالیت تعاونی البرز ایرانیان اطلاع داشته است، لذا استدعا دارم در این خصوص استعلام گرفته شود.

 

دفاع از اتهام کلاهبرداری

آزاد در دفاع ازاتهام کلاهبرداری گفت: بنده هیچگونه سوء نیتی نداشتم و هیچ مالی از سپرده‌های مردمی توسط اینجانب برده نشده و مانور متقلبانه برای بردن مال مردم انجام ندادم.

 

دفاع از اتهام جعل امضا

وی در ارتباط با اتهام جعل امضای روح‌الله رحمانی‌زاده و استفاده از سند مجعول گفت: هیچگاه امضای ایشان را جعل نکردم و نامه توسط آقای قدیانی آماده شد و قرار بود برای امضاء به علی ابراهیم‌ بای سلامی داده شود و سپس بنده نامه را به بانک مرکزی تحویل دهم که طی تماسی گفتند ایشان در دفتر نیست و بنده از طرف خودم امضاء زدم، بنده امضای ایشان را شبیه سازی نکردم. اما به دلیل بی تجربگی فراموش کردم کلمه (از طرف) را بنویسم.

 

دفاع از اتهام جعل مهر سه موسسیه اعتباری

متهم آزاد در ارتباط با اتهام جعل مهر البرز ایرانیان گفت: این مهر به دستور اینجانب ساخته نشده است و همزمان با قرار فروش البرز ایرانیان توسط علی ابراهیم بای سلامی تحویل قریانی گردید و اساساً در زمان سرپرستی بنده از مهر استفاده نشده است.اما در ارتباط با اتهام جعل مهر مؤسسه فردوسی و آرمان باید گفت که استفاده از این مهر در زمان فعالیت بنده نبوده است و تصدی اینجانب از سال 94 به بعد بوده است. در حالیکه این مؤسسات سال 92 تأسیس شده اند.

 

سوء نیت شرط تحقق اتهام خیانت در امانت است، در حالیکه من حسن نیت داشتم

متهم آزاد در رابطه با اتهام خیانت در امانت گفت: اولاً سوء نیت شرط تحقق این جرم است که با منتفی بودن سوء نیت جرم خیانت در امانت نیز منتفی است، استفاده از وجوه سپرده گذاران توسط اینجانب با حسن نیت و برای سرمایه‌گذاری بوده است که وجوه دریافتی صرف سرمایه‌گذاری و اعطای تسهیلات گردیده است.

 

دفاع از اتهام نصب تابلو موسسات اعتباری بدون مجوز 

وی در خصوص نصب تابلوهای البرز ایرانیان، فردوسی و آرمان بیان کرد: اولاً نصب هیچکدام از تابلوها در حوزه مدیریت اینجانب نبوده است و از طرفی طی نامه بانک مرکزی به مؤسسه فردوسی اعلام شده است که سریعاً تابلوها را تغییر دهند که نامه آن در پرونده موجود است.

 

دفاع از اتهام انجام مانور متقلبانه به قصد فریب سپرده گذاران و صدور اوراق خارج از میزان سپرده 

سومین جلسه دادگاه رسیدگی به مفسدان اقتصادی در تعاونی‌های البرز ایرانیان

وی در ارتباط با اتهام انجام مانور متقلبانه به قصد فریب سپرده گذاران و صدور اوراق خارج از میزان سپرده گفت: هیچ مالی از سپرده گذاران توسط اینجانب برده نشده است و هیچ اوراق بدون پشتوانه و هیچ ضمانتنامه‌ای در دوران مدیریت بنده صادر نشده است.

متهم آزاد گفت: خرید خودروی لوکس جهت سرمایه‌گذاری بوده است و سفرهای خارجی تفریحی که در کیفرخواست به آن اشاره شده نیز از محل های سپرده‌گذاران نبوده است و ادعاهای موجود در کیفرخواست بدون دلایل و مستند است.

وی افزود: اینجانب با هیچ شخصی تبانی نکردم و در کیفرخواست مشخص نشده که نحوه آشنایی بنده با آقای قدیانی چه دلیلی برای اخلال داشته است. همچنین در مورد اظهارات آقای قدیانی درباره علت انتخاب اینجانب توسط ایشان و نیت قلبی وی  چیزی نمی‌دانم و ایشان خود باید در این رابطه صحبت کند.

متهم ردیف اول بیان داشت: بنده هیچگاه اقراری در خصوص اعمال نفوذ توسط خودم یا شخص دیگری نداشتم در بازپرسی پرسیدند که چگونه از آقای پورمحمدی وقت ملاقات گرفتید که بنده پاسخ دادم توسط روح‌الله سوری که همشهری آقای پورمحمدی بودند از دفتر ایشان اجازه ملاقات گرفتیم و این به معنای اعمال نفوذ نیست اما بازپرس این موارد را بر مبنای حدسیات خود مبنی بر اعمال نفوذ بیان کرده است.

 

قاضی: به واسطه پدرخانمت که استاندار بندرعباس بوده  مجوز را می‌گیری

قاضی صلواتی خطاب به متهم گفت: شما یکجانبه به قاضی می‌روی، به بازپرس، دادسرا و بانک مرکزی هرچه دلت خواست گفتی. کمی انصاف داشته باش. شما به واسطه پدرخانمت که استاندار بندرعباس بوده با رابطه وارد دفتر آقای پورمحمدی می‌شوی و مجوز را می‌گیری، اقاریر شما در پرونده و صورتجلسه قید شده است.

متهم آزاد در پاسخ به قاضی گفت: تکذیب می‌کنم، این اقاریر، اقاریر آقای قدیانی است.

قاضی صلواتی گفت: در دفاعیات خود بیان کردید که بانک مرکزی بحران‌سازی کرده است، بانک مرکزی کجا بحران سازی کرده است؟ به شما اجازه توهین داده نمی‌شود و تمام مواردی که شما به آنها اشاره کردید دارای پاسخ است که در جای خود نماینده دادستان به این موارد پاسخ خواهد داد.

شایان ذکر است که با طولانی شدن دفاعیات متهم ردیف اول و تلاقی زمان با اذان ظهر، قاضی صلواتی ختم جلسه رسیدگی را اعلام و نوبت بررسی بعد را به فردا سه شنبه 27فروردین ماه موکول کرد.

در جلسه روز 27 فرودین قرار شد نماینده داد ستان با ارائه مستندات به تمام شبهاتی که در دفاعیات امیر حسین آزاد مطرح شد. پاسخ دهد. 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها