موج

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در گفتگو با موج:

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در ارزیابی انتصاب سید ابراهیم رئیسی در کسوت ریاست قوه قضاییه گفت: این انتصاب قاطبه افرادی که کار و تخصص آنها به رشته حقوق و قضا مربوط می شود، را خوشحال کرد.

محمدعلی پورمختار در گفتگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری موج، در ارزیابی انتخاب و انتصاب حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در کسوت ریاست قوه قضاییه اظهار داشت: انتصاب آقای رئیسی به نوعی قاطبه افرادی را که کار و تخصص آنها به رشته حقوق و قضا مربوط می شود، را خوشحال کرد.

رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در ادامه دلایل ادعای خود را تشریح کرد و گفت: با توجه به اینکه آقای رئیسی سابقه ای طولانی و مسئولیت های فراونی در قوه قضائیه داشته است و کار خود را با مسئولیت های پایین قضایی در این قوه آغاز کرده، برای تصدی ریاست بر قوه قضاییه بسیار مناسب است. بی شک چنین کسی که آشنایی خوبی از دستگاه قضا دارد، می تواند مدیریت بسیار درستی در این قوه داشته باشد.

پور مختار1

وی در ادامه اضافه کرد: آشنایی با تشکیلات قضایی، اشراف بر روح و اخلاق حاکم بر قوه قضاییه، آگاهی به مسائل کاری قضات و کارکنان قوه، همچنین آشنایی به موضوعات مربوط به مسائل اداری، مزیت هایی است که من فکر می کنم، برای اولین بار بعد از پیروزی انقلاب، فردی را با در نظر گرفتن این مزیت ها و خصوصیات، برای ریاست دستگاه قضایی برگزیده اند.

نماینده بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی به اشراف حقوقی و قضایی رییس جدید قوه قضاییه اشاره کرد و گفت: با وسعت شناختی که آقای رئیسی بر مسائل حقوقی و جو حاکم بر قوه قضاییه دارد، قطعاً می تواند کارهای بزرگی در قوه قضاییه انجام دهد. آن هم در شرایطی که این قوه امروزه با مشکلات زیادی دست به گریبان است. با این همه امیدواری بسیار زیادی در بین مسئولان کشوری و لشکری در مورد انتصاب ایشان، همچنین حل و فصل مشکلات موجود در قوه قضاییه وجود دارد.

پیشگیری از وقوع جرم و احقاق حقوق عامه

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در بخش دیگری از سخنانش خاطر نشان کرد: گرچه آشنایی و اشراف جناب آقای رئیسی به مسائل حقوقی-قضایی و رویه کاری قوه قضاییه انتظارات جامعه از ایشان را هم بالا می برد.

وی در ادامه افزود: با توجه به اینکه بخش اعظم مشکلات موجود در قوه قضاییه را مشکلات مردمی تشکیل می دهد و با محاسبه حدود 15 میلیون پرونده ای که در قوه قضاییه جریان دارد و مردم به واسطه وجود این پرونده ها ارتباط مستقیم با این قوه دارند، باید به واسطه اقدامات رئیس جدید قوه، این امکان فراهم شود که انشالله دید مردم نسبت به قوه قضاییه تغییر کند و اعتماد آنها به این قوه بیشتر شود. چرا که ایشان می تواند در حل مشکلات سر راه قوه قضاییه، از جمله طولانی بودن رسیدگی به شکایات و اطاله دادرسی و مراحل مختلف دیگر موفق عمل کند. البته نباید فراموش کرد که بخش اعظم مشکلات دستگاه قضا مشخصا مشکلات مردم است. ضمن آنکه با توجه به مقتضیات جامعه، جناب رئیسی در زمینه پیشگیری از وقوع جرم و احقاق حقوق عامه باید فعالیت ویژه ای داشته باشند.

تلاش برای سلامت اداری قوه قضاییه

این نماینده اصولگرا با بیان اینکه سلامت اداری در بطن و بدنه قوه قضاییه امر بسیار مهمی است، تاکید کرد: محقق شدن سلامت اداری بخشی از وقت و انرژی مسئولان قضایی از جمله رئیس جدید این قوه را خواهد گرفت. چراکه سلامت اداری قوه قضاییه آیینه تمام نمایی است که می تواند کلیت نظام را در خود انعکاس دهد.

زندان

محقق شدن کاهش جمعیتی زندان های کشور

وی به الزامی دیگر که باید مورد رسیدگی رییس قوه قرار بگیرد، اشاره کرد و افزود: در مورد سازمان ها و دستگاه های وابسته به قوه قضاییه نیز اقداماتی باید از سوی ریاست جدید قوه انجام شود. به ویژه در مورد سازمان زندان ها. در سازمان زندان ها اولویتی که باید مدنظر مسئولان قضایی، خاصه جناب آقای رئیسی در کسوت رئیس جدید قوه قرار بگیرد، بحث با اهمیت کاهش جمعیتی زندان های کشور است. این امر به نوعی به الزام پیشگیری از وقوع جرم که قبلا عرض کردم مربوط می شود. چرا که محقق شدن پیشگیری از وقوع جرم، ناخودآگاه کاهش جمعیت زندان های کشور را در پی خواهد داشت. گذشته از کاهش جمعیت زندان ها باید اقداماتی در زمینه حل و فصل مشکلات دست و پاگیر زندانیان هم صورت بگیرد و مسائل مهم دیگری هم مانند مقوله بودجه و مسائل رفاهی و حقوقی قضات و سایر کارمندان قوه قضاییه و حتی شوراهای حل اختلاف هم مسائل مهمی است که باید با تدبیر و هوشمندی رئیس قوه قضاییه به گونه ای حل و فصل شوند که مانع کج روی برخی از افراد شود.

نگاه امیدوارانه نخبگان تا عامه مردم به ریاست رئیسی

پور مختار ادامه داد: با پیگیری و رفع رجوع مشکلاتی که نام برده شد و مواردی از این دست قطعا وضعیت قوه قضاییه به شرایط مطلوب بر می گردد و در نهایت این شرایط مطلوب، سلامت جامعه و محقق شدن عدالت و دادرسی های عادلانه را در پی خواهد داشت. با این اوصاف مجموع این موضوعات، محورهای جدی و اساسی پیش روی آقای رئیسی هستند و ما امیدواریم که ایشان در این مسئولیت تازه و خطیر موفق شوند. چرا که نگاهی که نخبگان تا عامه مردم به ریاست آقای رئیسی دارند، نگاهی امیدوارانه است و می توان از بازخورد اخبار و احوال جامعه فهمید که عامه مردم هم از ریاست آقای رئیسی استقبال کرده اند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در پایان اظهار امیدواری کرد: با اینهمه امیدواریم دستگاه های مسئول به ویژه دو قوه دیگر همکاری لازم را با آقای رئیسی به عنوان ریاست جدید قوه قضاییه داشته باشند. مثل همکاری در زمینۀ تامین بودجه، که خارج از اختیارات قوه قضاییه است. گرچه در این زمینه، دستگاه های و قوا نسبت به امورات هم تکلیف دارند. اما بهتر است که این تکلیف بعد قانونی به خود نگیرد و با مهربانی و برادری این همفکری و هم افزایی انجام شود. انشالله که با این انتصاب در آینده ای نزدیک شاهد برقراری عدالت باشیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها