موج
کدخبر : ۲۶۹۰۸۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-269085

بررسی جشنواره بهارستان در گفتگو با پژوهشگران هنر شهری؛

چهارمین جشنواره بهارستان در حالی برگزار می شود که برخی هنرمندان انتقاداتی به این جشنواره دارند .

به گزارش خبرنگار  اجتماعی خبرگزاری موج، چهارمین جشنواره بهارستان توسط سازمان زیباسازی شهر تهران درحال برگزاری است. این جشنواره همانند سه سال گذشته در بخش هنرهای خلاق محیطی، دیوارهای کوچک شهر من، تخم‌مرغ‌های نوروزی در سطح شهر تهران برگزار می شود .بنا به آخرین اخبار در این دوره از این جشنواره بر استفاده از رنگ آمیزی بیشتر در آثار تاکید بیشتری شده است.

مبنای این تصمیم شاید دستور شهردار تهران بر استفاده از رنگ آمیزی شهری است  که  ظاهرا علاوه بر پروژه رنگ آمیزی شهر تهران در طول سال بر به کارگیری عنصر رنگ در این جشنواره هم تاکید ویژه داشته است. این اظهارات درحالی مطرح شده است که کارشناسان و فعالان هنرهای شهری انتقادات به نحوه برگزاری این جشنواره و تاثیرات آن درفضای شهری مطرح کرده و خواهان شنیدن آنها توسط مدیریت شهری هستند.

برخی منتقدان شهری بر این باورند که نداشتن طرح جامع و پیروی از المان های شهر مشخص، آذین بندی هایی نامتناجنس که بعضا تا پایان سال بر دیوارهای شهر تهران خودنمایی می کنند به همراه عدم خلاقیت در رنگ آمیزی دیوارها و بخش تخم مرغ های نوروزی بخشی از انتقادات وارد شده به این جشنواره است که این انتقادات در جای خود قابل بررسی است. برخی دیگر معتقدند  فرم و محتوای جشنواره های سالانه شهری باید هر سال پایش شوند تا به لحاظ کیفیت آثار و تنوع سیر صعودی را طی کنند که به این نکته نیز تاکنون کمتر توجه شده است.

فرایند جشنواره شتاب زده است 

سید محمود شعیبی متخصص هنرهای شهری در اینباره به خبرنگار موج گفت:«عدم نگاه تخصصی و فرایند شتاب زده یکی از مشکلات جدی این جشنواره است که سازمان زیبا سازی به عنوان متولی هنرهای شهری این رویه را درپیش گرفته است. معتقد هستم سازمان زیبا سازی باید در یک فرایند مشخص کارگروه هایی مشخص و هنرمندان را به سمت مشخصی هدایت کرده و طی یک فرایند تیمی در طول پاییز به نتایج مشخصی برسد و اوایل زمستان به سمت اکران شدن حرکت کند.»

وی افزود:اما این روند معمولا برعکس است و در آخر زمستان به نتیجه می رسد.

 به گفته این پژوهشگر وجود افزایش هزینه ها که متریال کارها چند برابر شده است کارهای هنری موقت باید توجیه داشته باشند که البته گاهی موجب دلخوری هنرمندان نیز می شود.

تخم مرغ نوروزی

 

لزوم ساز و کار تازه برای جذب هنرمندان فاخر

اردشیر میرمنگره پژوهشگر هنر شهری با اشاره به اینکه بهارستان یک فستیوال هنری است، گفت: بهارستان یک رویداد هنری است که با برنامه ریزی های مشخص در طول سال انجام می شود اما نقدی که به این جشنواره وارد است این است که این جشنواره جای فعالیت های  سالانه سازمان زیبا سازی شهر تهران را گرفته است.

وی ادامه داد: آسیب این جریان این است کارها در سطح شهر حالت فستیوالی پیدا کرده و جای هنر فاخر در طول سال در شهر خالی می ماند و همچنین تراکم کارها سبب شتاب زدگی جشنواره خواهد شد. به گفته ای علاوه بر این دادن فراخوان فی نفسه فرصت های خوبی برای جذب هنرمندان فراهم می کند اما باید به دنبال راهکارهایی برای جذب هنرمندان فاخر به این جشنواره بود که روش های مجزایی از فراخوان می طلبد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها