جوان ترین عضو شورا حجت نظری و عضو حزب اعتماد ملی معتقد است شهردار تهران به لحاظ قانونی مادون شورا است و باید انتصابات مدیریتی را با شورا درمیان بگذارد. وی معتقد است : پیروز حناچی تاکنون در حوزه انتصابات به نظرات شورا توجه نکرده و این رویکرد درحالی است که شرط مشورت گیری با شورا با شهردار شرط شده بود.

موضوع انتصابات پیروز حناچی شهردار تهران بعد از نامه انتقادی محمد جواد حق شناس عضو حزب اعتماد ملی مجددا خبرساز شده است.تجربه استقرار شورای پنجم گویای آنست که گاه وبی گاه انتصابات مدیریتی سه شهردار گذشته با انتقاد و اعتراض اعضای شورای شهر روبه رو می شود.

برخی معتقدند انتخاب مدیران حق شهردار تهران است و شورا به لحاظ قانونی حق اعتراض و انتقاد به انتصابات را ندارد اما جوانترین عضو شورا حجت نظری و عضو حزب اعتماد ملی معتقد است شهردار تهران به لحاظ قانونی مادون شورا است و باید انتصابات مدیریتی را با شورا درمیان بگذارد. وی معتقد است :« پیروز حناچی تاکنون درحوزه انتصابات به نظرات شورا توجه نکرده و این رویکرد درحالی است که شرط مشورت گیری با شورا در فرایند انتخابات با شهردار شرط شده بود.»جوان ترین عضو لیست امید بخشی از دیدگاه های خود در زمینه انتصابات پیروز حناچی را با خبرنگار خبرگزاری موج درمیان گذاشت که بخشی از آن را در ذیل می خوانید.

برای نخستین سوال بهتر است از انتخابات شورایاری ها شروع کنیم ظاهرا احزاب برای حضور در انتخابات شورایاری ها برنامه ریزی های جدی انجام می دهند آیا حزب اعتماد ملی برنامه ای برای حضوردر انتخابات آتی شورایاری ها دارد یا خیر ؟

 ابتدا باید عرض کنم انتخابات شورایاری ها بدون هیچ مشکلی امسال برگزارخواهد شد. دراین سال ها گلایه مندی های زیادی درارتباط با فعالیت شورایاران به گوش می رسد  که امیدوارم با حضور گسترده مردم در انتخابات شورایاری ها افراد مورد وثوق و اطمینان مردم به شورایاری ها راه پیدا کنند و مشکلات محلات تهران به مرور حل شود .درباره سوال شما باید بگویم من از برنامه احزاب دیگر برای ورود به انتخابات شورایاری ها خبرندارم اما در همین جا اعلام می کنم در جلسات حزب اعتماد ملی درباره ورود به انتخابات شورایاری ها تصمیمی گرفته نشده است و حزب اعتماد ملی نگاه حزبی و یا جناحی به انتخابات شورایاری ها ندارد. همچنین حزب اعتماد ملی به انتخابات شورایاری ها نگاه اجتماعی و شهری دارد و امیدوارم احزاب دیگر چنین نگاهی به انتخابات شورایاری ها داشته باشند.

 اخیرا رئیس کمیسیون اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در نامه ای به انتصابات آقای شهردار انتقاد کرده که منتقدان آن را باج خواهی دانسته اند و برخی نیز معتقدند اصل شورا بر مشورت دهی بر شهرداری بنا شده است. آیا به نظر شما آقای شهردار اصل مشورت دهی را کنار گذاشته است و نظر شما درارتباط با انتقادات مطرح شده چیست ؟

ابتدا باید عنوان کنم که هیچ باج خواهی حزبی و یا جناحی در فضای علنی یا رسانه ای مطرح نمی شود. بنابراین همین که این نامه در فضای علنی مطرح شده است؛ این تعابیر منفی  را منتفی می کند. پس  در گام نخست نباید تحت تاثیر این جوسازی ها قضاوت کنیم تا ابعاد ماجرا روشن شود.

 نکته دیگری که نباید فراموش کنیم این است که موضوع مجلس و دولت با شورای شهر و شهرداری متفاوت است. نمایندگان مجلس و دولت به شکل مستقل انتخاب می شوند اما شورا رای خود را از مردم گرفته و شهردار تهران منصوب شورا به شمار می آید با این دیدگاه شهردار به لحاظ سلسله مراتب اداری از شورا پایین تر است و باید به نظرات شورا تمکین کند. به عبارت دیگر  شهردار در فرایند اداره شهر نباید خود را مستقل از شورا ببیند. بنابراین برخلاف برخی تصورات شهردار مافوق شورا نیست بلکه مادون شوراست. همچنین شخصیت حقوقی شهردار وابسته به شورا است و از دل این پارلمان شهری متولد می شود. با این پیش فرض مشورت گیری کاملا طبیعی و به جاست. نکته مهم اینجاست که علی رغم این اصل پذیرفته شده  شهرداران در طول این سال ها به این رویکرد باورمندی کمتری نشان داده اند. بنابراین تا این نقیضه فکری اصلاح نشود با مشکلات اینگونه روبه روهستیم.

با این وصف شما نیز به انتصابات آقای حناچی معترض هستید ؟

 بله ما در زمان انتخاب آقای نجفی افشانی و آقای حناچی این خواسته را به صراحت مطرح کردیم که در انتخاب مدیران باید با کمیسیون های تخصصی شورا مشورت شود. متاسفانه مشورت های لازم در حوزه انتصابات توسط آقای حناچی انجام نشده است و انتصابات درستی نیز صورت نگرفته است. این درحالی است که ما به عنوان منتخبان مردم باید پاسخگوی انتظارات و پرسش های مردم باشیم و آقای شهردار نباید این اصل را فراموش می کردند.

برخی معتقدند حوزه مسئولیت مدیران شهرداری با شورا متفاوت است و بنابراین این انتظار مستقیم به جا نیست نظر شما در این رابطه چیست ؟

ممکن است مردم در حوزه انتخاب و رفتاران مدیران به طور مستقیم سوال نکنند اما شورا درپایان دوره باید پاسخگوی رفتار و انتصابات مدیران شهرداری تهران  باشد.  ما معتقد هستیم نباید منتظر باشیم از مدیران شهرداری خطایی سر بزند و به او تذکر بدهیم . حوزه نظارتی شورا پیشینی و پسینی است یعنی شورا باید از قبل درباره موضوعاتی نظیر انتخاب مدیران اطلاع داشته باشد تا بتواند وظیفه نظارتی خود را  به درستی انجام دهد.

پیام کلی شما به شهردار تهران چیست ؟

من به طور کلی  از بیشتر انتصابات شهردار ناراحتم. من فکر می کنم این انتصابات نمی تواند انتظارات مردم در سال 96 را برآورده کند . من معتقدم مردم در اردیبهشت ماه 96 پیام خود را از طریق صندوق های رای منتقل کرده اند و اگربخواهیم پیام مردم در اردیبهشت 96 را اجرایی کنیم باید انتصاباتی مدیریتی را بر این مبنا انجام دهیم که تاکنون این امر انجام نشده است.