معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش نقاط قوت اجرای طرح تکالیف مهارتی را تشریح و معایب وکاستی های پیک های نورزی را خاطر نشان کرد. چرا که نوروز امسال برای دومین سال پیاپی دانش آموزان مقطع ابتدایی به جای انجام پیک های نوروزی باید در حوزه خواندن و نوشتن داستان و ادبیان فارسی متمرکز شوند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، گفت: ما در معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش طی دوسال گذشته و از ابتدای اجرای طرح جایگزینی تکالیف مهارتی-حذف پیک نوروزی اعلام آمادگی کردیم که از هرگونه کمکی که از سوی سازمان ها و ارگان های دولتی و غیر دولتی به ما شود، استقبال می کنیم. با این وجود انگار هیچ کس در سازمان های متولی فرهنگ و ادب صدای ما را نشنید. در حالی که ما در آستانه اجرای یک طرح ملی بوده و هستیم و اطمینان داشته و داریم که این طرح کیفیت آموزشی را به شکل فزاینده ای ارتقا خواهد بخشید.

بزرگترین رویداد ملی کتاب خوانی با 7 میلیون ونیم شرکت کننده

رضوان حکیم زاده ، در ادامه بحث، با اظهار گلایه مندی اضافه کرد: اما نکته عجیب این است که برخلاف تصور ما طرح جایگزینی تکالیف مهارتی یا همان حذف پیک نوروزی به هیچ وجه از طرف نهادهای متولی امر کتاب و کتاب خوانی هستند، مورد توجه قرار نگرفت! در حالی که نه تنها به نظر من، بلکه به نظر اندیشمندان و کارشناسانی که در اجرای این طرح یار و یاور و مشوق ما بودند، اجرای طرح یاد شده، بزرگترین رویداد کتاب خوانی در سطح کشور است که از سال پیش اتفاق افتاده و هر سال7میلیون و 500 هزار دانش آموز در طول دو هفته چندین کتاب می خوانند و چند داستان می نویسند. آماری که در طی دهه ها و صده های گذشته بی سابقه بوده است.

 

قصه گویی؛ طرحی که ادبیات کشورمان را احیا می کند

معاون وزیر آموزش و پرورش در مقطع آموزش ابتدایی، در ادامه اظهار داشت: ما از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر سازمان هایی که به نوعی متولی امر فرهنگ و هنر و ادبیات هستند، انتظار داشتیم قدم پیش بگذارند و ما را در اجرای هر چه بهتر و دقیق تر طرح جایگزینی تکالیف مهارتی-حذف پیک نوروزی کمک کنند. چون این طرح تنها معطوف به وزارت آموزش و پرورش نمی شود و با اجرای کارشناسی و دقیق آن فرهنگ زیر بنایی و ادبیات کشورمان که در چند وقت گذشته با آسیب های فراوانی دست و پنجه نرم کرده، ترمیم، قدرتمند و احیا می شود.

مگر می شود افزایش سرانه مطالعه را از قشر میانسال آغاز کرد؟

این مقام مسئول با یاد آوری این نکته که ما در زمان تصدی خود در وزات آموزش و پرورش مدام اعلام کردیم که دوست داریم در این وزارت خانه و در حیطه کار خود که معاونت آموزش ابتدایی وزارت است، فعالیت های کتابخوانی را در سطح کشور ترویج کنیم. اما کسی نشنید! بعد وقتی مسئولان و متولیان امر کتاب و کتاب خوانی تریبونی برای صحبت پیدا میکنند، می نالند که ای وای!.. چرا میزان سرانه مطالعه در کشور ما N  دقیقه است؟ خب به نظر آنها می شود افزایش سرانه مطالعه را از قشر میانسال آغاز کرد؟ مسلما پاسخ منفی است! طبیعی است که باید این معضل را از قشر دانش آموز ترمیم و اصلاح کنیم.

 

دوری از کتاب و نزدیکی به بازی رایانه ای آسیبی جدی است

 عضو تحریریه "فصلنامه پژوهش های کیفی در برنامه ریزی درسی"، در ادامه تصریح کرد: شما هیچ فعالیت دیگری را نمی توانید پیدا کنید که در این مقیاس وسیع بتواند دانش آموزان را درگیر کار نوشتن و خواندن کتاب ادبی کند. حتی فراتر از آن ما در این طرح تولید ادبی داشته ایم که نسبت با خلاقیت  دانش آموزان این تولیدات انجام شده است.

حکیم زاده با بیان اینکه امسال 7 میلیون و 500 هزار دانش آموز پیک نوروزی ندارند، تصریح کرد: قانون جایگزینی تکالیف مهارتی-حذف پیک نوروزی در مورد همه مدارس است و هیچ استثنایی در این زمینه وجود ندارد و باید فعالیت هایی چون داستان نویسی، داستان خوانی، نوشتن خاطره و فعالیت های ادبی جایگزین انجام پیک نوروزی شود. چون دور شدن دانش آموزان از کتاب و کتاب خوانی و در مقابل عجین شدن با بازی های رایانه ای آسیبی جدی است که متاسفانه ما در تربیت این نسل با آن مواجه هستیم.

 

ما با بضاعت خود فرصت آفرینی کردیم

معاون آموزش ابتدایی در ادامه عنوان کرد: ما در وزارت آموزش و پرورش با بضاعت خودمان فرصت آفرینی کردیم، تا از این رهگذر تعداد بسیار زیادی از دانش آموزان و کودکانمان به دنیای کتاب برگردند. اما این اتفاق در سال گذشته نیفتاد. با این وجود، امیدواریم امسال وضعیت طور دیگری رقم بخورد و نسبت به سال گذشته اجرای طرح کتاب خوانی به جای پیک نوروزی به طور کامل تری اجرا و معرفی شود. چرا که ما سال گذشته در اجرای این طرح آنقدر دست تنها بودیم و این طرح آنقدر غریب بود که حتی صدا و سیما  برنامه های ما را پوشش نداد. ضمن آنکه نهادهای دیگر هم  ما را تنها گذاشتند.

 

باید فرهنگ و دوران سنی کودکان را به اصل بر گردانیم

مولف کتاب "هدایت و راهنمایی تحصیلی دانشجویان در دانشگاه" در ادامه افزود: ما از این بابت انتظار داشتیم با اجرای این طرح متولیان فرهنگ و ادب جامعه در کنار دست ما خواهند ماند و در اجرا شدن هرچه بهتر این طرح ما را یاری می کنند، چون دلیل این بود که متولیان ادبی و فرهنگی به نگاه و تخصصی که دارند می توانند اهمیت این طرح داستان نویسی و داستان خوانی دانش آموزان در نوروز را درک کنند. قرار نبود و قرار نیست ما به حوزه کاری کسی وارد شویم. ما کار خود را انجام می دهیم چون براساس سند تحول بنیادین ، در وزارت آموزش و پرورش ما مسئول رشد دانش آموزان هستیم و با اینکه بارها گفته ام باز می گویم که باید فرهنگ و دوران سنی کودکان را به اصل بر گردانیم.

 

با این طرح بچه ها با ادبیات خود عجین می شوند

حکیم زاده با اعلام این مورد که ما در وزارت آموزش و پرورش به معلمان مان در زمینه داستان نویسی و نویسندگی آموزش های خاص داده ایم، خاطر نشان کرد: از مجموع این اقدامات این هدف شکل میگیرد که به خودمان بگوییم باید کاری کنیم که بشود از این تولیدات استفاده های بیشتری صورت بگیرد. چون در گام اول، هدف مهمی که مد نظرمان بود این بود که دانش آموزان با کتاب و کتاب خوانی آشتی کنند و دانش آموزانی که در پایه های اولیه دبستان مشغول تحصیل هستند، با این اهداف آشنا شوند و قصه بخوانند و قصه بنویسند و در مجموع با ادبیات سرزمین مادری خود عجین شوند.

 

کتاب‌ها توسط خود دانش آموزان انتخاب می شوند

حکیم زاده در بخش دیگری از سخنانش به بایسته های انتخاب کتاب اشاره کرد و ادامه داد: هدف ما از اجرای طرح جایگزینی تکالیف مهارتی-حذف پیک نوروزی، مشارکت همه دانش آموزان است. در اجرای این طرح، کتاب‌ها توسط خود دانش آموزان انتخاب می شوند. آنها می تو انند از هرکتاب با هر سبک نوشتاری که دوست دارند استفاده کنند. ما به کتاب های آموزنده و ارزشمند  در حوزه کودک و نوجوان که حرفی برای گفتن و نکته ای برای یادگیری و آموزش دارند، احترام می گذاریم. در این زمینه هم معلمان دلسوز ما که از پیش آموزش های لازم را فرا گرفته اند و عده ای دیگر در حال طی کردن دوره آموزشی هستند، به دانش آموزان خود کمک می کنند تا ویژگی‌های کتب مناسب را که در بخشنامه ها و دستوالعمل ها برای آنها ارسال شده، به دانش آموزان معرفی کنند تا در نهایت این پروسه به خلق داستان های خلاقه به قلم دانش آموزان منتهی گردد.

 

شناسایی استعدادهای ادبی و هنری

عضو سابق شورای پژوهشی مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی، در بخش دیگری از اظهاراتش به اهداف دیگر طرح اشاره کرد و گفت: حجم این فعالیت ها به اندازه ای هست که ما بتوانیم اهداف دیگری از جمله شناسایی استعداد های ادبی و هنری را در کنار این طرح محقق کنیم. چرا که در کشوری که مهد بزرگانی است که در زمینه علم و ادب در سطح دنیا می درخشند، نباید فضای مجازی بچه های ما را با اصالت فرهنگی مملکت خود غریبه کند و اگر چنانچه وزارتخانه ای چون آموزش و پرورش هم بیاید و بخواهد که چنین طرح هایی را اجرا کند، چرا باید آنقدر مظلوم واقع شود که بعد از گذشت دو سال هنوز خیلی از خانواده ها و مردم از اهداف چنین طرحی غافل بمانند؟!  

 

فعالیت هایی فراتر از چهارچوب اعلام شده

وی با اشاره به فعالیت هایی که نشانه اشتیاق دانش آموزان است، گفت: ما در طرح های استانی مواردی را داشتیم که بچه ها از استان قزوین خودشان اقدام به تهیه مجموعه داستان کرده بودند. یا در آموزش و پرورش یک استان دیگر که خاطرم نیست کجا بود، سال گذشته یک مجلد از داستان های فوق العاده دانش آموزان  برای ما ارسال شده بود که از صفر تا صد این کتاب توسط خود بچه ها انجام شده بود. یعنی از نوشتن و خط ، نقاشی ، صحافی ، صفحه آرایی و طراحی جلد را خود بچه ها انجام داده بودند و از مجموعه تلاش دانش آموزان کتاب داستانی فوق العاده به وجود آمده بود که خود من با دیدن و خواندن آن لذت بردم. خب چه چیزی بهتر از این خلاقیت بچه ها وجود دارد که به آنها مجال رشد بدهد.  

 

علاقه مندان برای کمک به این طرح ملی به میدان بیایند

معاون اسبق آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی تهران در پایان این گفت و شنود با شاره به اینکه به رغم تمام گلایه های ما از متولیان فرهنگی و ادبی بی تردید خوشحال می شویم اگر که سازمان های فرهنگی یا هر ارگان و رسانه ای که در زمینه ادبیات و ادبیات داستانی فعالیت دارند و علاقه مند و دغدغه مندند به میدان بیایند و برای اجرای این طرح ملی به ما کمک کنند.