وزیر دادگستری گفت: حمله به دولت در این شرایط منصفانه نیست.

به گزارش خبرگزاری موج، علیرضا آوایی امروز در جریان بازدید از سازمان تعزیرات حکومتی استان قزوین، اظهار کرد: در این شرایط به جای اینکه نوک حمله را متوجه آن‌ها کنند به دولت که زیر فشار است و دشمنان همه مبادلات بانکی را با مشکل مواجه کرده‌اند حمله می‌شود.وی ادامه داد: من اگر در دولت نیز حضور نداشتم خط‌مشی من همین بود چون همه انسان هستیم و لازمه کار ما انصاف است. وزیر دادگستری خاطرنشان کرد: امسال شرایط ویژه‌ای در قیمت‌ها با نوسانات بازار و ارز ایجاد و هجمه‌هایی به دولت وارد شد ولی هرگز دفاع مطلق نمی‌کنم و نمی‌گویم در تصمیم‌گیری‌ها هیچ اشتباهی نبوده است ولی حقیقتاً منصفانه با دولت رفتار نمی‌شود.

آوایی افزود: این دولت با اندکی تغییرات تقریباً همان دولت یازدهم است و آیا در آن دولت نرخ ارز ثابت یا متغیر بود؟ و آیا در آن دولت نرخ ارز سیر صعودی یا کنترل شده بود؟ و اگر دولت ضعیف بود باید در آن دولت نیز این اتفاقات می‌افتاد.

وزیر دادگستری در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: سازمان تعزیرات حکومتی کار بسیار سختی را پیش رو دارد و باید در بررسی پرونده‌های ارجاع شده با دقت بسیار زیادی عمل کرده و مبادا آبروی چندین ساله یک فرد را با یک تصمیم‌گیری از میان ببرد.

آوایی تصریح کرد: یکی از آفات کار تعزیرات حکومتی و دادگستری عادی شدن کار است به‌گونه‌ای که برای قضات صدور حکم دستگیری، قرار بازداشت و بازرسی منزل عادی می‌شود درحالی‌که هرکدام از این تصمیمات یک زلزله در یک طایفه و خانواده ایجاد می‌کند.

وی گفت: ایجاد یک سوءسابقه و جریمه کردن یک بازاری، فرستادن یک دعوت‌نامه و احضاریه به تشکیلات قضایی و سازمان تعزیرات حکومتی برای این مجموعه‌ها عادی است درحالی‌که کل اعتبار یک نفر را از بین می‌برد.

آوایی اظهار کرد: بسیاری از بازاری‌ها با سرمایه آبروی خود در بازار کار می‌کنند و گاهی وقت‌ها با یک حکم و کم‌دقتی آبروی ۴۰ ساله یک نفر در عرض پنج دقیقه از میان برده می‌شود.

وزیر دادگستری گفت: از مجموعه تعزیرات حکومتی استدعا می‌کنم آنجا که باید بر اساس قانون پلاکاردی بر محل کسبی نصب شود با مراعات و دقت تمام و توجه به آثار و عوارض تصمیمات خود برای صدور حکم اقدام کنند چون این کار دقیقاً شبیه مرگ است.

وی تأکید کرد: باید حد متعادل را در این قضیه نگاه داشت و تجربه نشان داده است که هرکس با بی‌احتیاطی آبروی مردم را از میان برد؛ آبروی وی نیز در هر رده‌ای که بوده از میان رفته است.

وزیر دادگستری افزود: این دنیا بازتاب رفتار ما است و اگر با مردم دلسوزی کردیم با ما دلسوزی می‌کنند و اگر با بی‌پروایی آبروی مردم ریخته شود بی‌باکانه آبروی ما ریخته خواهد شد.

وی گفت: در این شرایط به‌ویژه در ایام عید مردم متوقع هستند که کمک کنیم و باید در گشت‌های مشترک شما با سازمان‌های مختلف با زحمت مضاعف برای رفع فشارها و مشکلات مردم تلاش شود تا مردم گران‌فروشی را تحمل نکنند.

آوایی تصریح کرد: از سوی دیگر نباید فضاهای سیاسی و اجتماعی مجموعه تعزیرات حکومتی را در قضایای هیجانی قرار دهد و به‌گونه‌ای رفتار شود که درنهایت به خود مردم ظلم صورت گیرد.

وی افزود: محدوده اختیارات ما در حوزه شرع و قانون است و سلایق مدیر، جو جامعه و رسانه‌ها نمی‌توانند برای ما معیار عمل باشند.

وزیر دادگستری مطرح کرد: ما نباید هیچ‌گاه شرافت حرفه‌ای و وجدان خود را از دست بدهیم و بدانیم باید یک عمر با تصمیمات خود زندگی کنیم.