معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به اهمیت آب و لزوم برنامه ریزی برای مدیریت آن تاکید کرد که زنان باید در تغییر و اصلاح الگوی مصرف آب، نقش آفرینی کنند.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان، معصومه ابتکار در همایش ردپای آب با محوریت بانوان استان گیلان که به صورت ویدئو کنفرانس در سالن نیروی انتظامی در رشت انجام شد، گفت: زنان مدیریت خانواده را به لحاظ معنوی و تربیت فرزندان و همچنین مدیریت منابع و انرژی غذایی را برعهده دارند از این رو می توانند نقش مهمی در اصلاح الگو و هدر رفت آب داشته باشند.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه بیشترین مصارف و هدر رفت آب در بخش کشاورزی است، گفت: حدود 28 میلیارد متر مکعب آب هدر می رود و این به همان میزانیست که غذا را از مزرعه تا سفره هدر می دهیم و اگر ارزش غذا را بدانیم، می توانیم جلوی هدر رفت آن را بگیریم. 
ابتکار با بیان اینکه بیشترین مصارف اصلی آب در بخش روستاها و کشاورزی است، گفت: امروز آب مسئله بسیار مهمی در همه مناطق کشور است که بایستی برای اصلاح الگوی مصرف در آبیاری و کشاورزی نیز اهتمام داشته باشیم و بانوان در این زمینه نیز می توانند نقش ایفا کنند.
وی با تاکید بر اینکه دولت ها تلاش می کنند تا در این زمینه مدیریت و برنامه ریزی داشته باشند، خاطرنشان کرد: همه افراد اعم از یک فرد یا خانواده و فعالان حوزه اجتماعی چه در شهر و چه روستا، در مورد مسئله آب مسئولیت دارند و می توانند تاثیرگذار بوده و شرایط را تغییر و بهبود دهند.  

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان نیز در این همایش اظهار داشت: مدیریت در اصلاح الگوی مصرف از پایه ابتدایی دانش آموزان بسیار مهم و حائز اهمیت است.

نادر جهان آرای با تاکید براینکه 2 /3 درصد جمعیت کل کشور در استان گیلان ساکن هستند تصریح کرد:تنها2/8 درصد جمعیت دانش آموزی در استان گیلان وجود دارد که این نشان از بالا بودن جمعیت سالمند در این استان است.

وی با بیان اینکه استان گیلان سومین استان پرتراکم کشور است تصریح کرد: بعد از استان‌های تهران و البرز استان گیلان بسیار تاثیرگذار در ارائه خدمت مناسب به کشور است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان با اشاره به آموزش فرهنگ سازی و اصلاح الگوی مصرف آب در دانش آموزان افزود: فرهنگ سازی اصلاح الگوی مصرف آب باید در کل کشور انجام شود.

جهان آرای با بیان اینکه آب مایه حیات است و همه تحت تاثیر این نعمت بزرگ خدادادی هستیم گفت: هر ساله در جهان تعداد 3 میلیون کودک 10 ساله به علت کمبود آب و مصرف مواد غیربهداشتی از بین می‌روند.

وی با تاکید بر اینکه استان گیلان به دلیل درصد بالای افراد باسواد در کشور بسیار تاثیرگذار است خاطرنشان کرد: عواملی همانند سخت‌کوشی، عشق، دانش، مدیریت و نگرش می‌تواند در حفظ محیط زیست تاثیرگذار باشد.

قرار بودن همایش ردپای آب با محوریت بانوان استان گیلان امروز با حضور معصومه ابتکار برگزار شود که هواپیمای حامل او به دلیل نامساعد بودن شرایط جوی، به تهران بازگشت و ابتکار این سخنان را به صورت ویدئو کنفرانس بیان کرد.