رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با براز خرسندی از اقدامات صورت گرفته در بحث مبارزه با قاچاق، از بسیاری از سازمان هایی که در این رابطه شرح وظیفه دارند خواست که برای جلوگیری از این پدیده، تلاشی مضاعف داشته باشند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، سردار علی مویدی در جمع خبرنگاران حاضر در نشست تخصصی سالانه مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس آگاهی سراسر کشور اینگونه سخنانش را آغاز کرد که امروز توفیق داشتیم در جمع سبزپوشان نیروی انتظامی و در نشست تخصصی مبارزه با قاچاق کالا و ارز حضور پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه این نشست دو بار در سال برگزار می شود، خاطر نشان کرد که تمرکز بر مقابله با باندها و شبکه های اصلی و کلان از برنامه های جدی سال جاری بود که خوشبختانه با همت ناجا، واجا و با همکاری دستگاه قضا توفیقات و دستاوردهای مطلوبی در این حوزه داشتیم.

رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد: در 9 ماهه سال 97، بیش از 112 هزار پرونده در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل شده که بیش از 90 درصد این پرونده ها، حاصل کارکرد و عملکرد نیروی انتظامی است که از نظر ارزش ریالی کالاهای قاچاق مکشوفه از ابتدای سال تاکنون و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، شاهد رشد ۸۹ درصدی هستیم، از طرفی از نظر وزنی کالاهای مکشوفه نیز 18درصد رشد داشته است.

وی در ادامه با اشاره به شرایط خاص اقتصادی که عرصه را برای برخی از قاچاقچیان و سوداگران مهیا کرده، تصریح کرد: به دلیل شرایط اقتصادی کشور و به لحاظ آسیب هایی که اقتصاد در گذشته دیده، همچنان شاهدیم که بستر برای برخی افراد قاچاقچی و سوداگر مهیا بوده که بایستی با راهکارهای علمی، تخصصی و تمرکز بر باندهای اصلی و کلان این معضل مرتفع شود.

وی با تصریح بر این نکته که گام های خوبی در حوزه مبارزه با قاچاق برداشته شده و مقابله با قاچاقچیان به جد دنبال می شود، ادامه داد: خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته به خصوص در حوزه مقابله با قاچاق کالا و ارز شاهد تحولات مثبتی در این حوزه هستیم به طوری که محموله ای که از مبادی رسمی با مدارک مثبته و قانونی وارد می شود، در فرآیند ترخیص و تحویل، روال قانونی را بدون هیچ مشکلی طی می کند. ضمن آنکه برخی از افرادی که کالا هایشان به اشتباه و با تصور کالای قاچاق توقیف شده بود با ارائه این مدارک موفق شدند کالاهای خود را تحویل بگیرند.

 

در امر مبارزه با قاچاق دام  ضوابط خوبی تدوین و ابلاغ شده است

رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در بخش دیگری از سخنانش به ارائه اطلاعات در حوزه مبارزه با قاچاق دام پرداخت و در این رابطه خاطر نشان کرد: برای امر مبارزه با قاچاق دام  ضوابط خوبی تعریف، تدوین و ابلاغ شد و در حال حاضر ساماندهی بحث دام نسبت به گذشته بهتر صورت می گیرد البته از وزارت جهاد کشاورزی بیش از این انتظار داریم، امید است با ساماندهی مباحث مربوط به دام بتوانیم در حفظ و نگهداری این سرمایه بهتر عمل کنیم.

سردار مویدی در پاسخ به سوالی درباره قاچاق دام از مرزهای ایران به کشورهای همسایه عنوان کرد: ممکن است این اتفاق به صورت موردی یا در سطح پایین رخ دهد، بنده این موضوع را رد نمی کنم اما اینکه به صورت سازمان یافته محقق شود را نیز تأیید نمی کنم. چرا که خوب اگاهم قاچاق دام به صورت کلی، کلان و سازمان یافته صورت نمی گیرد و بعضا در مسیرهایی ممکن است به طور موردی وجود داشته باشد عملی می شود.

سردار مویدی با متذکر شدن این نکته که با عنایت خاص ریاست جمهوری در این حوزه و ابلاغیه هیئت دولت، همه سطوح مدیریتی مختلف که در این حوزه مسئول هستند، برای امر مبارزه با قاچاق فعال شدند خاطر نشان کرد: لذا انتظار می رود گمرگ، مرزبانی، نیروی انتظامی، وزارت جهاد کشاورزی و همه دستگاه های مسئول باید برای مبارزه با موضوع قاچاق دام اهتمام ویژه ای از خود نشان دهند .

 

سازمان اموال تملیکی باید اموال مکشوفه را سروسامان دهد

رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادامه در رابطه با شیوه نگهداری از اموال مکشوفه قاچاق ابراز کرد: درگذشته در این رابطه مشکلاتی داشتیم و تلاش کردیم که این مشکلات را به حداقل برسانیم، هر چند که هنوز برخی مشکلات وجود دارد، اما از ناحیه ریاست جمهوری، معاون رئیس جمهور و هیئت دولت به سازمان اموال تملیکی ابلاغ شده که اموال نگهداری شده را تعیین تکلیف کنند .لذا در بحث اموال تملیکی انتظار داریم سازمان اموال تملیکی تلاش را مضاعف کند و پیرو ابلاغیه دولت به اموال مکشوفه سروسامان بدهد.

 

2هزار میلیارد تومان از جرایم قاچاق دریافت و وصول نشده

مویدی در بخش دیگری از سخنان خود درباره وصول جرایم اموال قاچاق عنوان کرد: در ابتدا لازم است از تلاش همه دست اندرکاران و قوه قضائیه در این حوزه تشکر کنم، وی  با ابراز گلایه از تعبیر اشتباهی که از اظهارات وی در خصوص برخورد با دانه درشت ها صورت گرفته بود ، توضیح داد: از صحبت‌های اخیر من برداشت نادرستی شده بود، پیش از این گفته بودم که عملکرد تمامی دستگاه‌ها را رصد می‌کنیم، در تعداد پرونده هایی که جرائم آنها به خزانه دولت واریز نشد، انتظار داشتیم قوه قضائیه و نیروهای انتظامی تلاش کنند این جرائم وصول شود که از این صحبت‌ها تعبیرهای مختلفی شد. آمار، اسامی و کلاسه، کمتر از 24 ساعت به قوه قضائیه تقدیم شد. امیدواریم، در جهت وصول جرائم این پرونده‌ها شاهد اتفاقات مثبت باشیم، چرا که وصول جرایم این حوزه یکی از مطالبات ماست اما باید بگویم  نزدیک به 2هزار میلیارد تومان از جرایم اموال مکشوفه قاچاق هنوز دریافت و وصول نشده است و انتظار می رود با توجه به شرایط اقتصادی روز کشور این مبلغ توسط قوه قضائیه دریافت و به خزانه دولت واریز شود.

 

امسال تابلوی 110 برند ویژه پوشاک را پایین کشیدیم

سردار علی مویدی در خصوص اقدامات صورت گرفته در حوزه قاچاق پوشاک با بیان اینکه ما شاهد یک دهن کجی و توهین به قوانین از ناحیه برندهای علنی قاچاق بودیم، گفت: سال ها بود که دست اندرکاران مبارزه با قاچاق پوشاک در تلاش بودند که تابلوی برندها را پایین بکشند اما بنا به دلایلی چون لابی گری، رانت و ... این مهم محقق نمی شد. اما در سال جدید و پیرو سیاست های دولت در پایتخت تابلوی بیش از 110 برند به ویژه در مجتمع های بزرگ با همکاری اصناف، اتحادیه ها و نیروی انتظامی پایین کشیده شد به طوری که در این اماکن بلافاصله پوشاک قاچاق تخلیه و پوشاک های داخلی جایگزین شد. تحقق این مهم امید تازه ای در دل تولید کنندگان داخلی ایجاد کرد و این حرکت به عنوان حمایت از تولید داخلی محقق شد و تأثیرات مثبت خود را در بازار تولیدات داخلی گذاشت .

وی بر ادامه دار بودن مبارزه با قاچاق پوشاک تاکید کرده و ادامه داد: فرایند مبارزه با قاچاق پوشاک پس از تهران در سایر استان ها نیز دنبال می شود در واقع باید بگویم با مظاهر علنی قاچاق به جد برخورد می کنیم.

 

قاچاق سوخت کمتر شده، اما به این حد قانع نیستیم!

سردار مویدی در پایان سخنانش را به کشفیات قاچاق سوخت ختم کرد و در این راستا توضیح داد: به همت بسیاری از دستگاه های مسئول، شیب خروج سوخت از کشور نسبت به گذشته کمتر شده و اقدامات بازدارنده ای در راستای جلوگیری از قاچاق سوخت انجام شده. البته به این حد قانع نیستیم و همه دوستان در بخش های مختلف اعم از وزارت نفت ، گمرگات، ناجا، تعزیرات و ... باید برای جلوگیری از قاچاق سوخت و سایر سرمایه های کشور تلاش مضاعفی داشته باشند .