فرمانده نیروی انتظامی گفت:جمهوری اسلامی ایران پرچمدار و نیروی انتظامی در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر است.

به گزارش خبرگزاری موج، سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی در همایش تخصصی رؤسای پلیس مبارزه با مواد مخدر استانها و معاونان عملیات فرماندهی مرزبانی سراسر کشور با اشاره به برگزاری جلسات کاهش آسیب های اجتماعی با حضور سران قوا و مسئولان دستگاه‌های مختلف محضر مقام معظم رهبری، اظهار کرد: ایشان بر لزوم تمرکز برای پنج آسیب اجتماعی تأکید ویژه‌ای داشتند که معضل اعتیاد و مبارزه با موادمخدر نیز یکی از این پنج آسیب مطرح شده بود.

فرمانده نیروی انتظامی تصریح کرد: بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در همسایگی کشور ما است و این موضوع باعث شده تا همواره با آسیبهل و معضلات موادمخدر درگیر باشیم، جمهوری اسلامی ایران پرچمدار و نیروی انتظامی نیز در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر است.

اشتری با اشاره به مبارزه قاطع و محکم جمهوری اسلامی ایران با موادمخدر گفت: از ابتدای انقلاب تاکنون در راه مقابله با ورود موادمخدر به کشور بیش از 4 هزار شهید تقدیم نظام و انقلاب اسلامی شده است.

وی با تشریح عملکرد پلیس برای مقابله با موادمخدر خاطرنشان کرد: از ابتدای سال تاکنون، بیش از 588 تن انواع موادمخدر توسط پلیس کشف شده که تریاک در صدر این کشفیات است.

اشتری تأکید کرد: با بهره‌مندی از قدرت دیپلماسی بین‌المللی نیز می‌توان برای پیشگیری و جلوگیری از ورود موادمخدر از کشورهای مبدأ به کشور استفاده کرد و در واقع باید در حوزه بین‌المللی و داخلی، سهم و نقش دستگاه‌ها و نهادهای مسئول مشخص و مطالبه شود.

وی متذکر شد: تمامی نهادهای متولی در مبارزه با موادمخدر باید سهم و نقش خود را به خوبی ایفا کنند، اتخاذ رویکردهایی که دارای کمترین هزینه و بیشترین اثرگذاری باشد نیز در این مسیر باید مورد توجه قرار گیرد و باید به سمتی برویم که از تکنولوژی روز و تجهیزات نوین بهره کافی برده تا کمترین خسارات به ویژه از نظر نیروی انسانی به سازمان تحمیل شود اما متأسفانه شاهدیم که بار کم‌کاری و کج کارکردی برخی سازمان ها به نیروی انتظامی تحمیل می‌شود.

بهره‌مندی از تجهیزات پهپادی برای مقابله با موادمخدر

فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به گزارش سردار زاهدیان؛ رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا، در بهره‌مندی از تجهیزات پهپادی برای مقابله با موادمخدر تأکید کرد: الصاق پیوستهای اطلاعاتی در اجرای مأموریتهای مبارزه با موادمخدر یک ضرورت انکارپذیر است و بدون اشراف اطلاعاتی نمی‌توان در این عرصه به نقطه ایده‌آل رسید.

اشتری با تأکید بر ضرورت تمرکز بر روی باندها و شبکه‌های اصلی تولید و توزیع موادمخدر، تصریح کرد: به هیچ وجه به قاچاقچیان کلان و خرده فروشان مواد افیونی و مخدر اجازه جولان نمی‌دهیم و پاک‌سازی محیطهای آلوده از موادمخدر از اولویتهای پلیس است.

وی به برنامه پلیس برای جمع‌آوری و ساماندهی معتادان متجاهر اشاره کرد و گفت: امسال پلیس در پایتخت و مناطقی چون شوش و هرندی این گروه از افراد پرخطر و معتاد را جمع‌آوری کرد و به مراکز نگهداری تحویل داد.

استفاده قاچاقچیان از بسترهای مجازی برای توزیع و فروش موادمخدر

فرمانده نیروی انتظامی با تأکید بر لزوم اشراف اطلاعاتی بر فضای مجازی، یادآور شد: امروز شاهدیم که قاچاقچیان مواد مخدر از بسترهای سایبری و مجازی برای توزیع و فروش بهره می‌برند که تمام این تحرکات در رصد پلیس است اما باید از تمام ظرفیتهای موجود در مبارزه با موادمخدر در این حوزه نیز بهره کافی ببریم.

عالی ترین مقام انتظامی کشور درباره اقدامات صورت گرفته در راستای بهبود و ارتقاء وضعیت معیشتی کارکنان ناجا خاطرنشان کرد: بنده و هیئت رئیسه ناجا به جِد، دغدغه بهبود وضعیت معیشتی کارکنان را داریم و اقداماتمان را در این راستا ادامه می‌دهیم، البته باید از حمایتهای سرلشکر باقری؛ رئیس ستاد کل نیروهای مسلح نیز تشکر کنم، چرا که وی همواره یکی از حامیان نیروی انتظامی است.

فرمانده نیروی انتظامی ادامه داد: "نهضت تأمین مسکن کارکنان " در سال آینده کلید می‌خورد و این موضوع، یکی از پروژه‌های بهبود وضعیت معیشتی کارکنان است.

سردار اشتری بر لزوم برخورد پدرانه و دلسوزانه فرماندهان با نیروهای زیرمجموعه تأکید و تصریح کرد: با توجه به دغدغه‌های کارکنان و تزریق روحیه‌دهی، می‌توان در اجرای بهتر مأموریتها، توفیق داشت.