موج

رییس اتحادیه گیاهان دارویی در گفتگوی اختصاصی با موج

رییس اتحادیه گیاهان دارویی با انتقاد از عدم نظارت بر صنف گیاهان دارویی عطاران جوان را فاقد تخصص لازم خواند و گرانی داروهای گیاهی را سبب مهجور ماندن بیش از پیش آن در نزد مردم دانست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج ، مردم این روزها کم و بیش به اعجاز و بازار داروهای گیاهی و طب سنتی اقبال نشان داده اند که دلیل آن به دو عامل مهم بر می‌گردد. یکی گرانی داروهای شیمیایی به واسطه تحریم‌هایی که علیه کشورمان در جریان است و دلیل دوم عوارض جانبی حاصل از مصرف دارو های شیمیایی است. با این حال از گلایه ها و شکواییه‌های مردمی که در رسانه ها و شبکه های اجتماعی منعکس است میتوان پی برد که مردم در بین طب سنتی و علم پزشکی سرگردانند. چرا که بسیاری از داروهای گیاهی و سنتی به لحاظ گرانی به داروهای شیمیایی تنه میزند! از سوی دیگر بخاطر عدم تخصص عطارهای جوان، قاطبه مراجعه‌کنندگان از داورها و نسخه‌های سنتی جواب نمی گیرند و اگر وضع به همین منوال پیش برود، همین کورسوی امید نیز برای همیشه مسدود خواهد شد و جز نامی از طب سنتی و داروی گیاهی در فرهنگ ایرانی باقی نخواهد ماند. آنچه که حکم وزیدن باد بر آتش خودسری های حوزه طب سنتی-گیاهی دارد عدم نظارت دستگاه های متولی بر این حوزه است که قیمت گذاری طب سنتی را حکایت یک بازار و هزار قیمت کرده است!

اکثر عطاران جوان هیچ تخصصی در کار خود ندارند

جلیل مغازه‌ای در گفتگوی اختصاصی با موج گفت: متاسفانه در جامعه نگاه‌های منفی و سوء تفاهماتی در مورد گیاهان دارویی وجود دارد که با یک حساب سر انگشتی ساده می توان پی برد که اکثر عطارهای جوان مسبب این نوع نگاه هستند.

وی در ادامه با بیان اینکه قصد ندارم خاطر عطاران کار کشته قدیمی که برخی از آنها دوستان ما هستند را مکدر کنم، افزود: اما باید بگویم که قاطبه عطاران این صنف در حال حاضر هیچ گونه تخصصی در زمینه گیاهان دارویی و طب سنتی ندارند و اصلا خاصیت داروها را نمی دانند و فقط برای سود و منفعت بی‌حسابی که در این صنف وجود دارد این شغل را برگزیده اند.

چرا هیچ نظارتی بر صنف عطاری نمی شود؟

مغازه ای با انتقاد از اینکه هیچ نظارتی بر عملکرد عطاری ها صورت نمی‌گیرد تصریح کرد: به دلیل عدم نظارت بسیاری از عطاری ها هر طور می‌خواهند با مردم حساب می کنند. برای همین من فکر می کنم در این برهه زمانی که دارو ها هم شامل تحریم ها شده اند و جامعه دارد با طب سنتی-گیاهی بیشتر آشنا می‌شود و آشتی می کند، متولیان امر دستگاه هایی را برای نظارت بر صنف عطاری تعیین کنند که بیشتر از این طب سنتی و طب گیاهی مورد بی مهری قرار نگیرد. چون بخاطر بدقولی ها و زیاده خواهی های برخی عطاران مردم اعتمادشان را به داورهای گیاهی از دست می دهند.

کهنگی داروی گیاهی و بی‌اطلاعی عطاران مانع شفا می شود

رییس اتحادیه گیاهان دارویی در توصیه‌ای به مردم گفت: مردم باید بدانند اگر از داروهای گیاهی جواب نگرفته اند دو دلیل عمده دارد.  دلیل اول این است که عطاران از خواص و عملکرد گیاهان دارویی بی اطلاعند. دومین دلیل هم این است که اگر عطاری آگاهی کافی هم داشته باشد ممکن است کهنه بودن داروهای گیاهی سبب شود که بیماران از داروها جواب نگیرند. چون این کهنه بودن دارو ها یکی از مشکلات بزرگ عطاری هاست. برخی گیاهان تا دو سه سال در مغازه ها و در شرایط بسیار بدی می مانند. در حالی که دارو نه تنها خاصیت خود را از دست می دهد بلکه ممکن است مشکلات و بیماری های دیگری را برای بیمار بوجود بیاورد. مثلا بخاطر کهنگی یا تولید سم، کبد بیمار را دچار مشکل کند. در حالی که ممکن است بیمار بخاطر بیماری ساده ای به عطار مراجعه کرده باشد. در این صورت بیمار آیا می تواند از عطار شکایت کند؟ حتی اگر بتواند مگر راهی برای اثبات این وجود دارد که بیماری اش بخاطر داروی گیاهی کهنه عطار بوده است؟  

قیمت داروهای گیاهی کاذب است

مغازه ای در ادامه افزود: یک عطار ممکن است دارویی را بگیرد که کیلویی 10 هزار تومان باشد اما آن را 100 هزار تومان بفروشد. گرچه باید این اندازه را یک سیر یک سیر به مشتریان بفروشد و طبیعتا باید سود ببرد. اما با این همه قیمت گیاه دارویی نمی تواند این رقم باشد.این رقم کاذب است. چون اغلب گیاهان دارویی خودرو هستند و بدون دخالت انسان سبز می شوند. انسان تنها نقسی که دارد این است که این گیاهان را جمع آوری می‌کند.

به عطاران قدیمی بازار اعتماد کنید

متخصص و صادر کننده گیاهان دارویی با ارائه راهکاری به مردم گفت: من توصیه می کنم که مردم با مطالعه و پرس و جو عطاران قدیمی و خوش نام را پیدا کنند و تنها به عطار محله خود که بارها شغل عوض کرده اعتماد نکنند. داروهای مورد نیازشان را از این عطاری ها دریافت کنند و مشکلات شان را با چنین عطارهایی در میان بگذارند. در این صورت است که می توانند از گیاهان دارویی جواب بگیرند و بیماری خود را درمان کنند.

خشکسالی هیچ نقشی در گرانی داروها ندارد

مغازه ای در پاسخ به این سوال که ممکن است گرانی داروهای گیاهی به واسطه خشکسالی های اخیر و حاصل کمتر گیاهان دارویی نسبت به گذشته باشد، گفت: اصلا به هیچ عنوان چنین چیزی امکان ندارد چون اکثر گیاهان دارویی خیلی به آب احتیاج ندارند و از آنجایی که این گیاهان و داروها ریشه های بلندی دارند قادر هستند که آب را در عمق پایین پیدا کنند و به زندگی خود ادامه دهند. از طرفی بارش باران هر چند اندک باشد برای رشد گیاهان دارویی کافی است و نیاز دیگری ندارد که چون آب منابع زیر زمینی ما کم است باید گیاهان دارویی کمتری رشد و به بازار روانه شود. اکثر گیاهان خودرو دارویی فقط یک مرتبه باران نیاز دارند که در بهار هرسال اگر نازل شود رشد قابل قبول آن گیاه را در یک سال تضمین می کند. 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
  • پاسخ

    کارشون کلاهبرداری و بازی با جون مردمه،
    لکن کسی نیست رسیدگی کنه

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

نظرسنجی

آیا شما بسته حمایت معیشتی دولت را دریافت کرده اید؟
نتایج