موج

موج بررسی می کند:

هیچ آمار دقیقی درباره ازدواج موقت وجود ندارد، اما شهناز سجادی، دستیار ویژه در امور حقوق شهروندی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری از افزایش ازدواج های وقت در کشور گفت. در ادامه موج دلایل و اثرات تمایل به این پدیده را بررسی کرده است.

 حسین ایمانی جامعه شناس و روانشناس، در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج، با اشاره به شرایط اقتصادی جامعه درباره دلایل افزایش ازدواج موقت گفت: یکی از دلایل اقبال به سمت ازدواج های موقت، بحران های اقتصادی است که دامن جوان ها را گرفته است. هزینه های ازدواج بالاست. یکی از دلایل این اتفاق، سنت ها و آیین های دست و پا گیری است که در  ازدواج های ایرانی وجود دارد. باید قبول داشته باشیم که توقعات و انتظارات زیادی در  سنت های ازدواج ایجاد شده است. همه این ها موجب شده است تا آقایان نسبت به ازدواج دائم واکنش داشته باشند. 

 این جامعه شناس عنوان کرد: تعهدات و توقعاتی که در ازدواج موقت وجود دارد، نسبت به توقعات و تعهداتی که در ازدواج دائم وجود دارد، کمتر است. همه این ها باعث می شود تا جوان ها جذب جذابیت های ازدواج موقت شوند و  به تشکیل یک زندگی موقت دست بزنند. این زندگی موقت، هزینه های کمتری بر افراد وارد می کند و هر زمانی هم که بخواهند به راحتی می توانند جدا شوند. 

 در حالی از افزایش آمار ازدواج های موقت در کشور گفته می شود که هیچ آمار رسمی و دقیقی در این زمینه وجود ندارد. ایمانی اظهار کرد: یکی از دلایل این که ما آمار دقیقی از این نوع ازدواج نداریم این است که ازدواج های موقت در هیچ سیستمی ثبت نمی شوند. ما در بسیاری از موارد مانند همسرآزاری، کودک آزاری و طلاق آمار داریم، اما کاری برای مسائلی که آمار هم داریم، انجام نشده است. 

با وجود این که آمار دقیقی از ازدواج های موقت وجود ندارد، ایمانی اما معتقد است که سهم  آقایان متاهل در ازدواج های موقت بالاست. او تاکید کرد: ما بنا بر دلایلی که به آن ها اشاره شد، آمار دقیقی از ازدواج های موقت نداریم اما به نسبت، سهم آقایان متاهل در این امر بیشتر است. 

جامعه شناس دلایل تمایل مردان متاهل به ازدواج موقت را متنوع دانست و گفت: یکی از دلایل اقبال آقایان متاهل نسبت به ازدواج موقت، پایین بودن کیفیت زندگی و میزان رضایت مندی آقایان نسبت به همسران خود، است.

ایمانی ادامه داد: دلایل اولیه طلاق، یعنی مسائل عاطفی و جنسی است. زمانی که این نیاز آقایان تأمین نشود، آن ها به ازدواج موقت پناه می برند. 

این جامعه شناس عنوان کرد: امروز تعهداتی که هم خانم ها و آقایان در نظام خانواده دارند، پشتیبانی نمی شود و همه این ها نارضایتی از زندگی زناشویی را افزایش می دهد. بسترهای مناسبی هم که در جامعه برای ازدواج موقت وجود دارد، باعث می شود تا تعداد آن ها بیشتر شود و با یک هزینه و تعهد حداقلی این اتفاق می افتد.

ایمانی با اشاره به مشکلات اجتماعی و اقتصادی امروز جامعه ایرانی گفت: بسترهای اجتماعی به سمتی رفته است که پذیرفتن مسئولیت زندگی را سخت کرده است. آن کسی هم که ازدواج کرده و هزینه یک زندگی را قبول کرده است، باید آگاهی کافی از برطرف کردن مشکلات روحی و عاطفی زندگی را هم داشته باشد.

او درباره تلفات ناشی از ازدواج های موقت نیز اظهار داشت: باید توجه داشت که ازدواج موقت از نظر شرعی ایرادی ندارد اما ضربه روحی زیادی به همسران مردان متاهل وارد می کند. آن ها ازدواج موقت همسرانشان را خیانت می دانند. ازدواج موقت مورد تأیید جامعه امروزی نیست و عوارض جدی و خطرناکی را برای پایه های یک زندگی مشترک ایجاد می کند.

ایمانی ادامه داد: شک، خیانت زن به همسرش و آسیب های جبران ناپذیر به فرزندان، از تلفات ازدواج موقت است. اگر کسانی که ازدواج می کنند، به صورت آگاهانه ازدواج می کردند، این اتفاقات نمی افتاد. امروز قوه قضاییه کلاس های قبل از طلاق برگزار می کند تا آمار طلاق را پایین بیاورد، اما اگر این طرح قبل از ازدواج انجام شده بود، شاید طلاق و یا ازدواج موقت کمتری هم ثبت می شد. 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها