فرمانده ناجا گفت: اگر به دنبال کاهش جرائم هستیم باید اقدامات پیشگیرانه انجام دهیم. باید خود فرد، خانواده، جامعه، دستگاه‌ها پیگیر شوند و نیروی انتظامی نیز از بابت حل مشکل با همراهمی جامعه وارد کار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج، سردار حسین اشتری صبح امروز در آیین تکریم و معارفه فرماندهان سابق و جدید نیروی انتظامی استان زنجان، اظهار کرد: زنجان یکی از استان‌های پیشتاز انقلاب اسلامی، دفاع‌مقدس و همه عرصه‌های مورد نیاز نظام بوده است و در پیروزی انقلاب نقش مهمی داشته و در دوران دفاع‌مقدس شهدای گران‌قدری را تقدیم کرده و در دهه‌های گذشته در هر جا که لازم ‌بوده، مردم ولایت‌مدار استان حضور داشتند.

 فرمانده ناجا ادامه داد: مردم متدین و ولایت‌مدار زنجان در سوگواری ایام محرم وجه بین‌المللی دارند و عزاداری‌هایی که در این شهر انجام می‌شود، در کشور نمونه و الگویی برای همه شیعیان است.

 وی افزود: شاخص‌هایی که نیروی انتظامی در بحث جرائم دارد، همیشه استان زنجان و خصوصا شهر زنجان، آمارهای مناسبی به نسبت جمعیت دارد که نشان از ریشه مذهبی مردم این استان است.

 سردار اشتری تصریح کرد: جرائم به صورت منظم در کشور رصد می‌شود و آسیب‌های فضای مجازی ۷۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته و هر شهر و محلی از نظر اعتقادی و مبانی دینی قوی‌تر باشد، جرائم کمتری دارد، در محلی که یک روحانی فعال وجود دارد، در آن محل مشکلات کمتر است.

 ویاظهار کرد: پنج آسیب اجتماعی در کشور اولویت‌دار شده است که اعتیاد، طلاق و فساد از جمله آن‌ها است و شهرهایی که شاکله و بافت سنتی خود را حفظ کرده‌اند، جرائم کمتری دارند.

فرمانده ناجا یادآور شد: حدود ۷۰۰ کلانتری در کشور، مرکز و دفتر مشاوره دارند و مشاوران برای جرائم غیرخشن و یا عمومی، خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌کنند که از ۴۰۰ هزار پرونده‌ای که به این ۷۰۰ مرکز ارجاع شده، ۷۰ درصد آن منجر به صلح شده که به طور میانگین با نیم ‌ساعت صحبت و مشاوره، مشکل حل شده است.

وی ادامه داد: بافت سنتی و آداب و رسوم خوب گذشتگان فراموش شده است، به طوری که قبلا اگر در محله بحثی پیش‌ می‌آمد برای حل مشکل به بزرگ‌تر محل مراجعه می‌شد و در زندگی زوجین نیز این‌گونه بود که طلاق کمتر بود. همچنین برخی کارهای خوبی که در گذشته انجام می‌شد را جامعه فراموش کرده که این رفتارها باید احیا شود. اگر می‌خواهیم جرائم کاهش یابد، باید از خانواده شروع کنیم؛ چرا که در هر خانواده که توجه به احکام الهی وجود دارد، جرائم کمتر است.

  سردار اشتری عنوان کرد: اگر به دنبال کاهش جرائم هستیم باید اقدامات پیشگیرانه انجام دهیم. باید خود فرد، خانواده، جامعه، دستگاه‌ها پیگیر شوند و نیروی انتظامی نیز از بابت حل مشکل با همراهمی جامعه وارد کار می‌شود.

وی با بیان اینکه حفظ امنیت و ارتقای آن از دستاوردهای نیروی انتظامی است، گفت: در حال حاضر امنیت با ثبات و مثال‌زدنی در کشور داریم و باید کاری کنیم که خدشه‌ای به آن وارد نشده و حافظ جان و مال و ناموس مردم باشیم که در این راستا موفقیت‌های خوبی داشته‌ایم. همچنین اعتماد به نیروی انتظامی بالاترین سرمایه است و اعتماد مردم به نیروی انتظامی ارتقاء یافته و این اتفاق در سال‌جاری نیز افزایش یافته است و تقویت این مهم باید با همکاری همه باشد.

 فرمانده ناجا تصریح کرد: فتنه سال ۹۶ که پیش آمد، به لطف خدا با حضور مردم، توطئه خنثی شد و پس از آن اتفاقاتی در بخش‌های مختلف اعم از اعتصاب کامیون‌داران، مشکلات در غرب کشور، خشکسالی و تبعات آن رخ داد که کشور در حل همه مشکلات سربلند بود.

وی خاطرنشان کرد: نیروی انتظامی باید به گونه‌ای کار کند که یک مجرم از دیدن پلیس خوف داشته باشد اما مردم که اکثریت جمعیت قانون‌مدار هستند، باید پلیس را پناهگاه خود بدانند.

به گزارش خبرگزاری موج، در این مراسم سردار علی آزادی تکریم و سرهنگ رحیم جهانبخش به عنوان فرمانده جدید نیروی انتظامی استان زنجان معارفه شد.