موج

محمد سالاری عنوان کرد

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: طولانی شدن تهیه شناسنامه باغات موجب از بین رفتن بسیاری از باغات شده است که با لایحه جدید شناسنامه تک باغات باعث می شود تک تک پرونده باغات در صحن شورا بررسی نشود.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر در جلسه امروز شورا و در جریان بررسی لایحه شناسنامه تک باغات و اراضی مشجر در خصوص وضعیت باغات شهر تهران، گفت: ما در شهر تهران دو دسته باغ داریم باغات به هم پیوسته و انبوه مانند باغات کن، فرحزاد، سوهانک، ازگل و کوهسار که نیاز به تشخیص باغ و غیرباغ بودن در شورا ندارند و باغ بودن آن ها مسجل است و باید برای آن ها طرح‌های موضعی تدوین شود که خوشبختانه با پیگیری‌های کمیسیون‌های تخصصی شهرسازی و معماری و سلامت و محیط زیست برای باغات کن و فرحزاد بعداز رفت و برگشت‌های چندساله، طی ماه‌های گذشته طرح‌های تهیه شده به تصویب رسید و ابلاغ شد.

وی ادامه داد: امیدواریم در طول مدیریت شهری دوره پنجم با اجرایی شدن مفاد طرح‌های باغات پیوسته، فضاهای تفرجگاهی جذاب برای حضور مردم در این باغات و صیانت از آنها که اکنون وضعیت نابهنجاری دارند ایجاد شود.

سالاری اضافه کرد: سایر باغات شهر، تک باغات هستند که به موجب مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام، مرجع تشخیص باغ و غیرباغ شوراهای شهر هستند و پرونده این باغات جهت تشخیص به صورت تک تک به شورا می‌آید. در مجموع بررسی‌هایی که سازمان بوستان‌ها و معاونت خدمات شهری با توجه به عکس‌های هوایی و بررسی پرونده‌ها انجام داده‌اند، کلیه قطعات و پارسل‌های بالای ۵۰۰ مترمربع موضوع تشخیص باغ و غیرباغ است.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر با بیان اینکه ۳۵هزار هکتار از قطعات بالای ۵۰۰ متر مربع در تهران شناسایی شده‌اند اظهار داشت: بر اساس عکس‌های ماهواره‌ای، ۹۰۰۰ هکتار این قطعات دارای سبزینگی هستند.

وی تصریح کرد: از این ۹۰۰۰ هکتار، ۱۷۰۰ هکتار باغات پراکنده و ۷۴۰۰ هکتار باغات به هم پیوسته هستند. که سازمان بوستان‌ها در راستای قانون حفظ و گسترش باغات برای ۶۱۸۳ قطعه اقدام به تهیه شناسنامه باغات کرده است که از این میزان ۱۶۱۴ قطعه دارای حکم باغ هستند و ۴۵۶۹ قطعه فاقد حکم باغ هستند.

سالاری افزود: موضوع لایحه امروز این باغات هستند و شهرداری تهران لایحه‌ای داده و می‌خواهد دیگر شورا به تک تک پرونده تشخیص باغات ورود نکند. در اصل شهرداری تهران طی سال‌ها و دهه‌های گذشته باید باغات را شناسایی و احصا می‌کرد و شناسنامه آنها را تهیه و مجوز شورا را می‌گرفت و به عنوان یک لایه در طرح تفصیلی قرار می‌داد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر در خصوص تصمیم مشترک کمیسیون‌های شهرسازی و معماری و کمیسیون سلامت و محیط زیست، گفت: اکنون شهرداری تهران شناسنامه‌های تهیه شده را به شورا ارسال کرده است تا ما تصمیم بگیریم و پس از بررسی‌های ما بر روی لایحه شناسنامه، به این جمع‌بندی رسیدیم تا این پرونده‌ها به کمیسیون ماده هفتم بروند و آنجا فرایند قانونی طی شود و نهایتاً نظریه کارشناسی آن کمیسیون به شورا بیاید. کمیسیون تخصصی شورا نیز نظر خود را به صورت کلی اعلام و تبدیل به یک مصوبه شورا شود و دیگر نیاز نباشد تک تک پرونده باغات در صحن شورا بررسی شود، چرا که ممکن است این روند ۱۰ سال طول بکشد و این طولانی شدن در تشخیص باغ موجب شده بسیاری از باغات ما از بین برود. در نهایت پس از بحث و بررسی این لایحه با تغییراتی در جزییات به تصویب اعضای شورای شهر تهران رسید‌.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

نظرسنجی

آیا شما بسته حمایت معیشتی دولت را دریافت کرده اید؟
نتایج