رییس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به ظرفیت تهران برای مقابله با حوادث بزرگ گفت: باید آمادگی خود را برای مقابله با بحران در کشور افزایش دهیم و همچنین به آمادگی نسبی استان های معین تهران پرداخت.

به گزارش خبرگزاری موج، اسماعیل نجار امروز در نشست مدیران کل مدیریت بحران استانداری‌ها و دبیران ستاد مدیریت بحران مناطق ۲۲ گانه شهر تهران و در جمع خبرنگاران با بیان اینکه باید آمادگی خود برای مقابله با بحران در کشور را افزایش دهیم، اظهار کرد: مسئله مدیریت بحران در تهران یک بحث جدی است. از مدت ها قبل بر اساس دستور وزیر کشور مقرر شد که بتوانیم همه استان های کشور را به عنوان معین استان تهران انتخاب و برای آن ها برنامه ریزی کنیم.

وی ادامه داد: به دنبال این دستور یک دستورالعمل ویژه با هماهنگی همه دستگاه های اجرایی کشور با اسم "دستور العمل اجرایی مدیریت بحران استان های معین، پیشتاز و جانشین در کلانشهر تهران" نوشته و در نهایت اصلاح و ابلاغ شد.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور در ادامه تصریح کرد: امروز نیز جلسه مشترکی با مدیران بحران استان های مختلف کشور و شهرداری های مناطق ۲۲ گانه شهر تهران برای هماهنگی بیشتر مدیریت بحران داریم تا اگر خدایی نکرده حادثه ای پیش آمد بتوانیم در سطح کلان آن را مدیریت کنیم.

نجار با اشاره به اینکه باید بتوانیم از ظرفیت کل کشور برای مدیریت بحران کلان شهر تهران استفاده کنیم، گفت: من پیش از این هم گفته بود که باید دست به دعا برداریم تا حادثه ای در تهران اتفاق نیفتاد. اگر در تهران حادثه بزرگی اتفاق بیفتاد معلوم نیست که چه خواهد شد.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: کارشناسان اعلام کرده اند که ظرفیت گسل‌های تهران بیشتر از ۷/۳ ریشتر نیست ولی اگر زلزله ۷ ریشتری در تهران اتفاق بیفتاد دو میلیون نفر تحت تاثیر مستقیم و هشت میلیون تحت تاثیر غیر مستقیم حادثه قرار می گیرند.

وی با اشاره به اینکه منابع نفتی ، گازی و آبی در زمان حادثه، تهران را تهدید می کنند، اظهار کرد: در حال حاضر در حال مقاوم سازی منابع نفتی و آبی تهران هستیم. شیرهای اطمینانی طراحی شده و در برخی منابع آبی نصب شده است.

نجار در ادامه تصریح کرد: ظرفیت تهران برای مقابله با حادثه بزرگ ممکن است بیشتر از ۲۰ درصد نباشد بنابراین باید از ظرفیت کل کشور استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه ممکن است راه‌های تهران در زمان وقوع حادثه مسدود شوند، گفت: به همین دلیل برای استفاده از بالگرد در زمان حادثه برنامه‌ریزی هایی کرده‌ایم. ۵ درصد اعتبارات کشور برای مدیریت بحران است که از این مقدار ۳ درصد برای پیشگیری و ۲ درصد برای مقابله در نظر گرفته شده است.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور در پایان با اشاره به اینکه استان های معین تهران آمادگی نسبی برای حادثه در تهران را دارند، تصریح کرد: دولت برای بازسازی شهرهای زلزله زده کرمانشاه ۱۲ میلیارد تومان مصوبه دارد که تاکنون نیمی از آن پرداخت شده است.