معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه ضریب نفوذ فضای مجازی بر دانش آموز بالاتر از دیگر عناصر آموزشی است، گفت: تا ۸۰ ساعت کاربران در فضای مجازی هستند.

به گزارش خبرنگار آموزش خبرگزاری موج، کاظمی در نشست تخصصی تاثیر فضای مجازی بر دختران دانش آموز با محور دختران دهه هشتاد، اظهار کرد: نیاز داریم این ایده در قالب یک برنامه و در ذیل برنامه های سند تحول ما را به سر منزل مقصود برساند.

وی افزود: به حوزه زنان و دختران کمتر توجه می شود و هنوز با عدالت در حوزه های مختلف فاصله زیادی داریم و این شامل مدیریت تا مسائل اجتماعی، سیاسی و فرهنگی است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به آیاتی از سوره طه گفت: خداوند در قرآن بندگان خود را به دو روش تبشیری و انذاری هدایت می کند و امروز شاهد شکل گیری موج چهارم زندگی بشر هستیم و در استفاده از فضای مجازی نیازمند توانمند سازی و ساختار سازی هستیم.

کاظمی با یادآوری نهادهای تربیتی در جامعه گفت: در گذشته خانواده، مدرسه و جامعه در تربیت کودکان نقش داشتند و امروز فضای دیگری به این سه نهاد اضافه شده و آن فضای سایبری است.

وی تصریح کرد: ضریب تاثیر فضای مجازی بر دانش آموزان از دیگر نهادهای آموزشی بیشتر است و فضای مجازی می تواند به عنوان یک عنصر تربیتی در اختیار نهاد تربیتی قرار بگیرد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش خاطر نشان کرد: متاسفانه فضای مجازی امروز در اختیار آموزش تک ساحتی است و ما به دنبال یک تربیت تمام ساحتی است.

کاظمی تاکید کرد: لازم است ساحت دینی و اعتقادی بر تمام ساحت ها حاکم باشد و دانش آموزان در سابق فضای فیزیکی و تخیل در آموزش موقعیت هایی را تجربه می کردند در حالیکه فضای مجازی مانند جنگل غیر قانون مند است و هیچ کس ناظر به ورود و خروج در این شهر بی در و دروازه نیست.

وی یادآور شد: از ۵۶ میلیون کاربر اینترنت ۲۰ میلیون کاربر زیر ۱۸ سال هستند و ۴۰ میلیون کاربر ایرانی فضای مجازی چون تلگرام نشان می دهد آسیب در کمین جوانان و خانواده هاست.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش به ویژگی های فضای مجازی پرداخت و گفت: این فضای سه بعدی یک فرصت در اختیار ما قرار می دهد و به گفته رهبر انقلاب این کارزار فکری قطعاً به سود ماست.

کاظمی با اشاره به نشر شایعه و دیگر مخاطرات فضای مجازی چون فردگرایی، خاطر نشان کرد: شکستن حریم خصوصی افراد و ارتباطات نامتعارف آسیب هایی وارد کرده و تمام رده های سنی را پوشش می دهد.

وی به حضور ۲۰ تا ۸۰ ساعتی کاربران در فضای مجازی گفت: فضای مجازی شکاف گفتمانی را افزایش داده و خواب و نظام ایمنی را به مخاطره اندوخته و مشکلاتی برای دوران بلوغ نوجوانان ایجاد کرده است و در نهاد خانواده مراقبت از کودکان را بر هم زده است و به دلیل اعتیاد به فضای مجازی در بر خی از اعضای خانواده افسردگی را موجب شده است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش به آمار ۶۸ درصد طلاق های ۱۶۰ کشور دنیا اشاره کرد و افرود: ارتباطات در فضای مجازی آسیب هایی به خانواده ها وارد کرده است.

کاظمی تاکید کرد: نیاز است برای شکل گیری فضای آموزشی در مجازی یک متولی در آموزش و پرورش وجود داشته باشد.

وی شبکه سینا را فرصت مناسبی در استفاده از فضای مجازی دانست و ادامه داد: باید گفتگوی بین نسلی در آموزش و پرورش شکل بگیرد و می تواند به یک برنامه اثر بخش فراگیر تبدیل شود و بر مدرسه تمرکز داشته باشد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با طرح این موضوع که نخبه گرایی یکی از اشکالات نظام آموزشی بوده است، اظهار کرد: این نگرش جامعه محدودی را در بر می گرفت و مهارت های همه را توسعه نداد و لازم است سواد رسانه ای در حوزه فضای مجازی شکل بگیرد.