مدیرکل نظارت و ارزشیابی کارکنان اداری قوه قضاییه گفت: فرایند ارزیابی الکترونیکی عملکرد کارکنان دستگاه قضا در سال ۹۷ آغاز شد.

به گزارش گروه قضایی خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی معاونت منابع انسانی قوه قضاییه، مدیرکل نظارت و ارزشیابی کارکنان اداری قوه قضاییه با اشاره به اینکه ارزیابی‌ها در مسیر واقعی‌سازی قرار دارد، بیان داشت: برای تهیه گزارش الکترونیکی‌سازی ارزیابی عملکرد کارکنان حدود سه سال زمان صرف شده است و مراحل مختلفی دنبال و آزمایش شد تا ارزیابی کارکنان و مدیران واقعی‌سازی شود. وی افزود: در گذشته فرم‌های ارزیابی بصورت دستی بود و خیلی از مولفه‌ها در این فرم‌ها بدون تغییر تکرار می‌شد و کارمندان هر سال نمرات یکسانی را از سوی مدیران دریافت می‌کردند.

وحید میرحسینی اظهار داشت: برای نیل به این هدف ابتدا ارزیابی‌ها را معطوف به کارسنجی کردیم چون عمده کار همکاران ما انجام شرح وظایف و عملکرد می‌باشد. بنابراین شرح وظایف همکاران را چه در صف و چه در ستاد از کل کشور جمع‌بندی و ارزیابی نموده و پایه ارزیابی را بر اساس انجام وظایف گذاشتیم.

مدیرکل نظارت و ارزشیابی کارکنان اداری قوه قضاییه عنوان کرد: از روش سنتی و دستی به سیستم ارزیابی الکترونیکی منتقل گردیدیم و در این طرح موفق شدیم ۳۵ هزار نفر از کارمندان را از این طریق ارزیابی کنیم. بر همین اساس اطلاعات ارزیابی کارکنان بصورت یک بسته جهت تحلیل در اختیار ما می‌باشد.

وحید میرحسینی خبر داد: ارزیابی الکترونیکی سال ۹۷ آغاز شده است و سامانه در کل کشور در حال آماده‌سازی می‌باشد. وی افزود: گزارش ارزیابی الکترونیکی سال ۹۶ به همراه آمار و اطلاعات آن برای کلیه مسئولان و روسای دادگستری‌ها ارسال شده است.

مدیرکل نظارت و ارزشیابی کارکنان اداری قوه قضاییه با اشاره به اینکه مزایای ارزیابی الکترونیکی در دو بخش شکلی و محتوایی خلاصه می شود، بیان داشت: به لحاظ شکلی سرعت بخشیدن به انجام فرایند ارزیابی الکترونیکی، اعتبار سنجی متمرکز مستندات ارزیابی، زمانبندی مناسب، حفظ محرمانگی اطلاعات ارزیابی کارمندان و کاهش امکان چانه‌زنی کارمندان به جهت جلوگیری از کسب امتیازات غیر واقعی، ارزیابی وظیفه‌محور، افزایش تمایل و دقت مدیران در ارزیابی کارکنان در فضایی بدون فشار و اعمال‌نظر کارمندان، ارزیابی کارمندان در یک نظام با عوامل و سطح امتیازات نسبتاً عادلانه مزایای استفاده از این سامانه می‌باشد.

وی افزود: از نظر محتوایی در راستای هماهنگی نظام ارزیابی با نظام بازرسی تمرکز بر کارسنجی صورت گرفته است، تحلیل اطلاعات و آمار بدست آمده متنوع است و ما را به سمت شناسایی نقاط ضعف و قوت ارزیابی‌ هدایت می‌کند. این موارد حداقل‌های مزیت‌های نظام ارزیابی الکترونیکی‌سازی می‌باشد که در رویکردهای جدید معاونت منابع انسانی انجام شد و امیدواریم هر چه بیشتر ارتقاء پیدا کند.

مدیرکل نظارت و ارزشیابی کارکنان اداری قوه قضاییه گفت: نتایج ارزیابی‌ها در رابطه با موضوع آموزش‌ها نشان می‌دهد وضیعت آموزش‌ در استان‌ها نسبتاً خوب می‌باشد و کارکنان توانسته‌اند دوره‌های آموزشی را بصورت نسبی طی کنند. اما کارکنان در ستاد کمتر از فرصت آموزشی برخوردار بودند. در رابطه با تشویق کارکنان در سال ۹۶ از طریق معاونت منابع انسانی دستورالعملی به سراسر کشور ابلاغ شده است که مدیران حداکثر ۲۵% کارمندان را می‌توانند تشویق کنند. اجرای این دستورالعمل در تنظیم روابط عادلانه و ایجاد انگیزه میان کارکنان موثر است و بنابراین تشویق‌های بیش از سقف مذکور در سامانه اعمال نمی شود. آماری که سال گذشته بر اساس ارزیابی الکترونیکی از وضعیت تشویق کارکنان داریم نشان می دهد که کارکنان ستاد تشویق بیشتری نسبت به کارکنان صف و واحدهای قضایی دادگاه ها و دادسراها دریافت کرده‌اند.

وی افزود: در مورد اشتغال کارکنان در پست سازمانی سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ حدود ۱۲% رشد داشته‌ایم.وحید میرحسینی با ذکر این نکته که بعد از انجام ارزیابی الکترونیکی چهار توصیه عمده را معاونت منابع انسانی به دادگستری های سراسرکشور ابلاغ کرده است و در حال پیگیری آن می‌باشیم، عنوان کرد: این توصیه‌ها عبارتند از:رعایت چرخه ارزیابی‌ها: ۱- ابلاغ و تفهیم وظایف به کارمند در ابتدای دوره، ۲- نظارت بر انجام وظایف توسط کارمند، ۳- امتیاز دهی، ۴- گفتگو با کارمند در رابطه با نکات مثبت و یا قابل بهبود توسط مدیر ذی‌ربط.

دومین توصیه که به کشور ابلاغ شده است این می‌باشد که بر حسب آمار و اطلاعات موجود، کارمندان در صف و دادگستری‌ها با وجود حجم بالای کار از تشویق کمتری برخوردار بودند. با توجه به ظرفیت دستورالعمل تشویق سال ۹۶ معاونت منابع انسانی باید از این کارکنان در شرایط لازم تقدیر بیشتری نماییم.

سومین توصیه در این خصوص بود که آموزش‌ها در استان‌ها تخصصی‌تر شود و تداوم داشته باشد و برای کارکنان در ستاد هم این فرصت فراهم شود.

چهارمین توصیه این بود که نظام ارزیابی عملکرد نیاز به توجه و مشارکت مدیران و کارکنان دارد تا ارزیابی دقیق‌تری داشته باشیم.

مدیرکل نظارت و ارزشیابی کارکنان اداری قوه قضاییه در پایان سخنان خود ضمن تشکر از کسانی‌که برای اجرای این پروژه همکاری کردند تا برای اولین‌بار ارزیابی الکترونیکی صورت بگیرد، بیان داشت: حجت الاسلام والمسلمین علی‌رضا امینی معاون محترم منابع انسانی راهنمایی‌های زیاد و موثری نمودند تا پروژه به مرحله اجرا رسید و باید سپاسگزار باشیم و امیدواریم تلاش‌ها در ارتقای ارزیابی کارکنان موثر باشد و تداوم یابد.