معاون خدمات شهری شهرداری تهران گفت: از مسیل ها، رودخانه‌ها، جوی های شهر، لایروبی، نظافت و پاکسازی را آغاز کردیم.

به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری موج، مجتبی یزدانی در نشست خبری با بیان اینکه از اوایل اردیبهشت طرح لایروبی را در چند مقطع اجرا کردیم، گفت: از مسیل ها، رودخانه‌ها، جوی های شهر لایروبی، نظافت و پاکسازی را آغاز کردیم.

وی خاطر نشان کرد: نظارت و بررسی های مدام در بحث رودخانه ها و جوی ها اعمال کردیم و نظارت هایی را با همکاری مناطق و سازمان آتش نشانی اعمال کردیم.

یزدانی همچنین از تعامل با نیروی انتظامی و پلیس راهور خبر داد و افزود: هر منطقه ای به ریاست شهردار منطقه با پلیس راهور راهور و نیروی انتظامی جلساتی برای هماهنگی برگزار می کند و سناریو موجود در منطقه را مورد توجه دارند.

وی در مورد اعتبارات حوزه برف بیان کرد: در این رابطه مناقصه برگزار کردیم و اعتبار تعیین شده و هماهنگی با سایر معاونین داشتیم و سناریوی هر منطقه را گرفتیم که اگر در هر بخشی از شهر مشکلی در برف پیش بیاید کدام مناطق اقدام کنند و به کمک بیایید.

معاون خدمات شهری شهرداری تهران در بخشی از سخنانش گفت: شبکه آبهای سطحی تهران کامل نیست و آسیب شناسی در این حوزه انجام دادیم و ممکن است در نقطه ای فشار آب در بارش ها بالا باشد و کلونی آن حوزه کشش میزان آب موجود را نداشته باشد.

یزدانی در رابطه با فصل بارش گفت: ترس ما بیشتر از رودخانه های فصلی است و در حوزه برف برنامه جامع و مدونی تهیه کردیم و طبق پیش بینی های سازمان هواشناسی امسال بارش باران و برف بیش از سالهای گذشته خواهد بود و برنامه ریزی کردیم تا با آمادگی شهر دچار مشکل نشود.

وی با یادآوری برف سال گذشته افزود: راه ها در برف سال ۹۶ بسته شد و موفق شدیم تمام راه ها را باز کنیم و راه بسته ای باقی نماند.

معاون خدمات شهری شهرداری تهران به تجارب سازمان شهرداری ها در ارتباط با بارش نزولات آسمانی اعلام کرد: ستاد برف روبی را با هماهنگی شهرداری تهران و مناطق و نواحی شهری انجام دادیم و نقاط بارانی و حساس را شناسایی کردیم.

یزدانی به برگزاری کارگاه های آموزشی در آمادگی با بارش های فصلی نیز اشاره و عنوان کرد: در چهار سطح عملیات قبل از بارش، پس از اعلام شرایط فوق العاده، حین بارش و پس از پایان بارش عملیات پیمان را انجام می دهیم.

وی از راه اندازی و تجهیز ۴ ایستگاه برف روبی جهت پشتیبانی مناطق ۲۲ گانه خبر داد و گفت: ۴۲ سایت برف تکانی درختان در سطح مناطق راه اندازی کردیم تا مشکلات سال قبل در رابطه با برف درختان را نداشته باشیم.

معاون خدمات شهری شهرداری تهران مشارکت عمومی را امری مهم در مواجهه با تغییرات جوی دانست و از رسانه ها خواست تا در فرهنگ سازی در برنامه ریزی های شهری مشارکت کنند تا از بار ترافیک در فصل سرما کاسته شود.

یزدانی مناطق یک، دو و چهار را پر بارش ترین مناطق تهران برشمرد و افزود: مناطق ۳، ۵، ۶، ۲۱ و ۲۲ پس از مناطق ۱، ۲ و ۴ بارش های بیشتری را تجربه خواهند کرد.

وی از به کارگیری ۱۱۷۵ خودرو در آمادگی با زمستان خبر داد و افزود:  ۵۶۶ دستگاه مکانیزه به کار گرفتیم.

معاون خدمات شهری شهرداری تهران از آغاز نظارت ها و جانمایی مخازن شن و ماسه از اول آذر خبر داد و افزود: ۱۹ هزار و ۶۸۳ تن شن و ماسه در ۱۴۷ سایت برف روبی و ۴۲ سایت برف تکانی و ۳۰۳۶ مخزن زرد رنگ در سطح شهر مستقر می شوند.

یزدانی همچنین گفت: امسال به جز خدمات شهری که در زمان برف به جای جارو کردن، پارو خواهند کرد.