موج

رییس مرکز آموزش سگ های زنده یاب هلال احمر گفت: برای اولین بار مانور سگ های زنده یاب در موقعیت نجات در معدن و زیر ساخت های مترو در ایران با همکاری صلیب سرخ آلمان برگزار شد و طبق تفاهم نامه هر سال دو مانور مشترک اجرا می کنیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، مانور مشترک تیم های امداد و نجات با سگ آنست ایران و صلیب سرخ آلمان در اصفهان به مدت یک هفته در موقعیت معدن متروکه و مشابه با زیر ساخت های مترو در محدوده نجف آباد اصفهان در حال برگزاری است.

اسماعیل اسکندری در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار موج در رابطه با سگ های زنده یاب و سابقه تشکیل آن اظهار کرد: سازمان امداد و نجات هلال احمر از سال ۱۳۷۹ بحث سگ های زنده یاب در ایران را آغاز کرد و پس از زلزله بم در سال ۸۲ این موضوع با جدیت پیگیری شد چرا که ۶۷ نفر از آوار زلزله بم با شش قلاده سگ زنده یاب پیدا شدند.

وی ادامه داد: سازمان جهانی سگ های زنده یاب در اتریش پس از این موفقیت، هلال احمر ایران را دعوت کرد و آلمانی ها در این رویداد پی به اهمیت گسترش سگ های زنده یاب در ایران بردند و تفاهم نامه ای را با ما امضا کردند و پس از آن با یک تفاهم نامه آموزشی با صلیب سرخ آلمان کار می کنیم و بیشتر مباحث زلزله و آوار مورد توجه است.

رییس مرکز آموزش و نگهدای سگ های زنده یاب سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر همچنین بیان کرد: پس از گذشت چند سال که نتیجه آموزش های سگ های زنده یاب خوب بود در صدد گسترش این حوزه هستیم و زیر ساخت هایی مانند مترو با سگ های رد یاب، سگ های برف و بهمن و نظایر آن در دستور کار آموزشی هلال احمر ایران قرار گرفته است.

اسکندری از حضور 80 سگ زنده یاب در کشور خبر داد و افزود: در هر استان 2 سگ زنده یاب داریم در استان تهران 8 قلاده سگ و مابقی به عنوان پشتیبان در سازمان امداد و نجات آماده هستند برای انجام عملیات های مختلف و به تعداد این قلاده سگ ها مربی داریم و از مجموع مربی ها 11 سرمربی که در کشور آلمان آموزش دیده اند و اگر کشوری در کشورهی همسایه نیاز به آموزش داشته باشند این آمادگی را داریم به آنها آموزش دهیم.

وی در تشریح مانور و تمرین عملیات مشترک با صلیب سرخ آلمان گفت: طی تفاهمی که با صلیب سرخ آلمان داریم، سالی دو عملیات مشترک در کشور ایران و یا آلمان اجرا می کنیم که عملیات جستجو و نجات معدن و زیر ساخت های مترو را برای نخستین بار در ایران اجرا کردیم و 6 مربی از کشور آلمان به همراه 4 قلاده سگ آنست در این دوره حضور یافتند.

اسکندری ادامه داد: حدود یک هفته آموزش جستجو با سگ های زنده یاب انجام شد و روز گذشته کارهای عملیاتی آن را انجام دادیم و شش مصدوم در قالب دو تیم عملیاتی در زیر ساخت های معدن متروکه پنهان کردیم و امدادگران عملیات جستجو و نجات را اجرا کردند و هر میزان زمان داشته باشیم با تیم های بیشتری این عملیات های آموزشی و تمرینی را اجرا می کنیم، و تا پایان هفته این عملیات ادامه دارد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

نظرسنجی

آیا شما بسته حمایت معیشتی دولت را دریافت کرده اید؟
نتایج