وزیر آموزش و پرورش گفت: آموزش و پرورش در دیدگاه ما سنگ بنای پیشرفت وتوسعه پایدار است و ما در وزارت آموزش و پرورش می کوشیم تا معیارها و استانداردهای کیفیت را افزایش داده و نظام آموزشی را از نظر کمیت و کیفیت ارتقاء دهیم.

به گزارش خبرگزاری موج، سید محمد بطحایی یکشنبه ۲۰ آبان در مراسم آغاز به کار اجلاس دبیران کل کمیسیون‌های ملی کشورهای عضو آیسسکو در شیراز با بیان اینکه آیسسکو محلی برای همکاری و همبستگی بین کشورها و ملت‌های مسلمان است، افزود: ما بر این باوریم که همکاری های فرهنگی، علمی و آموزشی نقش بسیار مهم و بی بدیلی در ایجاد تفاهم و نگرش مثبت بین  ملت‌ها دارد و زمینه مساعدی برای برقراری ارتباط و همکاری و تقویت همبستگی بین ملت‌ها را فراهم می کند.

رئیس شورای سیاستگذاری کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: دین مبین اسلام و فرهنگ و تمدن درخشان آن نقطه مشترک بین کشور های عضو است و آیسسکو با برخورداری از عضویت ۵۴ کشور اسلامی ، نقش موثری در جامعه بین المللی ایفا کرده و در جایگاه یک نهاد بین المللی اسلامی، شان و مرتبه ویژه‌ای در مجامع بین المللی دارد.

بطحایی گفت: ما حمایت و  پشتیبانی آیسسکو را از ملت‌های ستم دیده و رنج کشیده، بویژه ملت ستم دیده فلسطین ارج نهاده و اقدامات این مجمع را برای احقاق حقوق آنها بسیار سودمند و ضروری می‌دانیم.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از آغاز پیوستن به سازمان آیسسکو تلاش کرده تا نقش موثر و سودمندی در تدوین و اجرای برنامه های آن داشته باشد.

وزیر آموزش و پرورش گفت: دفتر منطقه‌ای آیسسکو و کمیسون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران،  دو نهاد فعالی هستند که در هر شرایطی به تلاش‌های خود برای ایجاد هماهنگی و اجرای برنامه‌های عمل میان مدت و سه ساله و همچنین برنامه‌های ویژه این سازمان  ادامه داده و عزم جدی برای پی گیری برنامه‌های آن دارد.

وزیر آموزش و پرورش گفت: آموزش و پرورش در دیدگاه ما سنگ بنای پیشرفت وتوسعه پایدار است و چنانچه از کیفیت متناسب و سازگار با شرایط و نیاز های روز نیز برخوردار باشد، نقشی کلیدی در برقرای تفاهم و صلح بین ملت ها دارد و ما در وزارت آموزش و پرورش می کوشیم تا معیارها و استانداردهای کیفیت را افزایش داده و نظام آموزشی را از نظر کمیت و کیفیت ارتقاء دهیم.

بطحایی افزود: هم اینک نظام آموزشی ما ۹۹ درصد کودکان سنین مدرسه‌ای را در دوره ابتدایی تحت پوشش دارد و نرخ جذب آن در دوره دبیرستان نیز به بیش از ۸۵ درصد رسیده است و توانسته‌ایم ۹۶ درصد دختران سنین مدرسه را به آموزش جذب کنیم و نسبت برابری جنسیتی را در این زمینه به حدود ۴۹ به ۵۱ درصد برساینم.

رئیس شورای سیاستگذاری کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران  افزود: این تلاشها  اکنون موجب شده تا جمهوری اسلامی ایران در رتبه‌بندی یونسکو جزو کشورهای برخوردار از آموزش ابتدایی جهانی به شمار آید.

بطحایی یکی دیگر از افتخارات وزارت آموزش و پرورش را نام نویسی و آموزش کودکان و نوجوان پناهنده در سنین مدرسه عنوان کرد و گفت:  از ۴ دهه پیش تا کنون پذیرای هزاران کودک پناهنده در مدراس خود بوده و افزون بر آموزش،خدمات بهداشتی و کمک هزینه‌ای نیز  برای آنها فراهم آورده‌ایم.

وی گفت: این کودکان که بیشتر آنها به دلیل قرار گرفتن در شرایط ناگوار جنگ و ناامنی، از بیماریها و نارسایی‌های جسمی و روانی رنج می‌بردند، با همکاری دو وزارت خانه آموزش و پرورش و بهداشت و درمان از خدمات آموزشی، بهداشتی و درمانی برخوردار می شوند.

وزیر آموزش و پرورش کمک‌های سازمان های بین المللی را در خصوص آموزش کودکان پناهنده بسیار ناچیز دانست و گفت: هر ساله بیش از ۴۰۰ هزار نفر و در سال جاری نیز بیش از ۵۰۰ هزار دانش آموز پناهنده ،زیر پوشش خدمات آموزشی و بهداشتی جمهوری اسلامی ایران بوده  و انعکاس این اقدام نیز از سوی سازمان های بین المللی چندان مناسب نبوده است.

بطحایی گفت: ما این کودکان را بیگانه تصور نکرده و همچون فرزندان خود و سایر شهروندان ایرانی در مدارس تحت آموزش قرار دادیم و به دستور مقام معظم رهبری هیچ کودک پناهنده‌ای را حتی بدون مدارک پناهندگی از تحصیل محروم نکرده ایم و این موجب افتخار ما است که شمار قابل توجهی از  دانش آموختگان و  کارشناسان افغانستانی که در کشور خود و سایر کشور ها خدمت می کنند، دانش آموخته ایران هستند.

وی گفت: هم اکنون کشور ما برخلاف نظر و  موافقت جامعه بین المللی مورد شدیدترین و بی رحمانه‌ترین تحریم‌های غیر قانونی و یکجانبه آمریکا قرار گرفته و از بسیاری از حقوق خود در عرصه‌های بین المللی محروم شده و این در حالی است که کشور ما همواره در راه استقلال و  عدم وابستگی خود ثابت قدم بوده و هرگز در برابر ستمگری و زورگویی سر فرود نیاورده است.

بطحایی افزود: در وزارت آموزش و پرورش نیز می کوشیم تا با وجود دشواری‌ها و آثار سوء تحریم‌ها،در راه دستیابی به اهداف خود با تلاش و پشتکار پیش رویم و با یاری پروردگار خواهیم توانست بر دشواری ها و موانع پیش رو پیروز شویم.

اجلاس دبیران کل کمیسیون های ملی آیسسکو، با هدف تقویت شبکه علمی و تحقیقات در کشورهای عضو سازمان آیسسکو، از صبح امروز در شیراز آغاز به کار کرده و به مدت سه روز تا ۲۲ آبان با حضور شخصیت ‌هایی از ۳۵ کشور اسلامی در مرکز استنادی علوم جهان اسلام در شیراز برگزار می ‌شود.