معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران همچنین اظهار کرد: مناسب سازی همه فضای عمومی شهری با تمرکز بر زیست پذیری شهر مورد توجه است معاونت است و معلولین شهروندان شهر هستند و مناسب سازی شهر برای همه شهروندان از کودک، مادر و افراد مسن در حوزه شهرسازی مورد توجه است.

به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری موج، پیروز حناچی در نشست خبری ضمن تشریح عملکرد شش ماهه نخست سال ۹۷ در معاونت متبوع خود، گفت: کمیسیون ماده ۱۰۰ از ابتدای سال ۲۴۰ جلسه تشکیل داده و ۴۷۳۴ رای در این کمیسیون صادر شده است.

وی تصریح کرد: جهت گیری عمومی شهرداری ارتقاء سامانه ماده ۱۰۰ و برقراری ارتباط با حوزه حقوقی و قضایی به شکل هوشمند است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران همچنین اظهار کرد: مناسب سازی همه فضای عمومی شهری با تمرکز بر زیست پذیری شهر مورد توجه است معاونت است و معلولین شهروندان شهر هستند و مناسب سازی شهر برای همه شهروندان از کودک، مادر و افراد مسن در حوزه شهرسازی مورد توجه است.

حناچی در ادامه بیان کرد: ارتقای کیفیت ساخت و توجه به مقاوم سازی همچنین هویت شهری و نماها در معاونت شهرسازی و معماری مورد توجه است.

وی در بخشی از سخنانش به ابعاد متنوع حوزه شهرسازی و معماری پرداخت و افزود: سه میدان حسن آباد، منیریه و بهارستان بر اساس مصوبه کمیسیون ماده ۵ اصلاح می شوند.

معاون شهرسازی و معماری در مورد توسعه باغات در شهر گفت: لایحه ای در این رابطه به شورای شهر ارائه شده و عدم النفع ساخت و ساز را به شکل دیگری جبران خواهیم کرد و طبق ماده ۱۴ قانون زمین شهری تلاش بر صیانت و توسعه باغات داریم.

حناچی از ارائه طرح تفصیلی منطقه ۲۲ شهر تهران به شورای عالی شهرسازی خبر داد و افزود: در حوزه نوسازی و توسعه محلی و خدمات عمومی و افزایش کیفیت خدمات برای نخستین بار در بودجه سال ۹۸ ردیف بودجه مجزا خواهند داشت.

وی در مورد بافت تاریخی شهر تهران اظهار کرد: تهران از نظر یافت تاریخی و آثار معماری تاریخی با اصفهان برابری داشته و این در صورتی ماندگار بود که از چند دهه گذشته به بافت تاریخی تهران توجه می شد.

معاون شهرسازی و معماری در رابطه با حریم شهر تهران نیز بیان کرد: همه کلان شهرها با موضوعی به نام حریم شهری مواجه هستند و توسعه حریم شهری می تواند به معضل جدی تبدیل شود.

حناچی با اشاره به پلاک های ثبتی بزرگ در تهران، بیان کرد: چند پلاک ثبتی داریم که از یک صورت مسئله تبعیت می کنند و می توانیم از پلاک های مسیر تیپ استفاده کنیم.

وی از رونمایی کتاب تهران نگاری در روز ۲۴ آبان خبر داد و گفت: تمام روزنامه ها از دوره قاجار تا دوره مظفری که نام تهران را آورده اند، مطالب را جمع آوری کردیم و کار پژوهشی مفیدی صورت گرفته است.

 

با سر به سمت شهردار شدن نمی روم

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر کاندید شدنش برای تصدی شهرداری تهران گفت: تصمیم این موضوع با شهرداری تهران است و طبیعتاً با توجه به مشکلات شهر تهران با سر به استقبال این مسئولیت نخواهم رفت.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری همچنین در مورد بلند مرتبه سازی در تهران با اشاره به وضعیت ساختمان پلاسکو بیان کرد: بنیاد در نظر گرفت بخش شمالی پلاسکو را مقاوم سازی کند و در مرحله مشاوره صاحب صلاحیت برای این امر است تا تکلیف مشخص شود.

حناچی در همین رابطه گفت: همه مقررات ملی ساختمان در پلاسکو لحاظ نشده بود و برای ساخت و ساز جدید ممکن است با رعایت مقررات کامل مساحت ملک کمی کاهش یابد.

وی تصریح کرد: فراخوان و مسابقه طراحی ساختمان جدید پلاسکو در مرحله داوری است و اثری که یاد شهدای پلاسکو را ماندگار کند، رونمایی می کنیم.

 

حکم ایران مال در کمیسیون ماده ۱۰۰ صادر نشده‌‌

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، در رابطه با پروژه ایران مال اظهار کرد: پروانه این پروژه یک میلیون و ۶۰۰ هزار متر مربع بوده و یک میلیون و ۲۰۰ هزار متر مربع آن ساخته شده است و به دلیل تخلف پرونده تخلف آن به کمیسیون ماده ۱۰۰ رفته و هنوز حکمی برای آن صادر نشده است.

حناچی در مورد لایحه منابع ملی پایدار نیز اظهار کرد: برای اولین بار این موضوع از سوی دولت مطرح شده و مقرر است مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری ها اختصاص یابد و هم اکنون این لایحه در کمیسیون شوراهای مجلس شورای  اسلامی در دست بررسی است.

وی در مورد صیانت از باغات یادآور شد: آسیب شناسی از اتفاقاتی که بر سر باغات آمده را انجام دادیم تا لایحه قانونی مربوطه برای رفع اشکال جامع باشد و این لایحه صرفا در مورد باغات لازم الاجرا است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران تاکید کرد: رویکرد از برج باغ به خانه باغ و از ۳ هزار متر تا پنج هزار متر ضوابطی دارد و مقررات باغات با متراژ بیش از پنج هزار متر متفاوت است.

حناچی در همین رابطه خاطر نشان کرد: باغات اکولوژیک و تاریخی در این مصوبه دیده شده و مصوبه برج باغ هم ملغی شده است و توجه به فرآیند صدور پروانه از ضرورت های جدی بود تا فرآیند صدور پروانه متفاوت باشد.