در واقع تاسیس و اقدامات مراکز درمانی در کربلا چه با کمک مجمع خیرین سلامت یا ستاد بازسازی عتبات در هاله ای از ابهام است؛ چرا که مرکز پزشکی تاکنون گزارشی دقیقی را مبنی بر اینکه این مراکز در چه مناطقی احداث خواهد شد و به چه صورت این زمین ها تهیه شده است و این اینکه در چه مرحله بوده و کمک های مردمی چقدر بوده، ارائه نشده است ؟!

به گزارش خبرنگار اجتماعی موج، تقریبا 18 آذر ماه 93 بود که علی مرعشی رئیس مرکز پزشکی جمعیت هلال احمر در نشست خبری مشترک با رئیس سازمان داوطلبان هلال احمر و معاون مشارکت‌های مردمی مجمع خیرین سلامت از ساخت 7 بیمارستان و درمانگاه در عتبات عالیات با کمک خیرین خبر داد و گفت  با توجه به شرایط خاص کربلا و عراق در نظر داریم تا تعداد درمانگاه و بیمارستان در این کشور را افزایش دهیم و قرار است 3 درمانگاه در کربلا، 2 درمانگاه در نجف، یک درمانگاه در کاظمین و یک بیمارستان در کربلا احداث  شود.

جالب اینجاست به گفته وی، هزینه ساخت این مراکز درمانی از سوی مجمع خیرین سلامت و کمک‌های مردمی تأمین می‌شود.

همچنین طباطبایی معاون مشارکت‌های مردمی مجمع خیرین سلامت نیز در همان جلسه اعلام کرد جمع آوری کمک‌های مردمی با شعار لبیک یا حسین آغاز می‌شود، که در صورت تامین اعتبار اولیه، ساخت مراکز درمانی در عتبات عالیات آغاز خواهد شد.

وی با بیان اینکه 192 دفتر مجمع خیرین سلامت در ایران آماده دریافت کمک‌های صرفا نقدی مردم است، گفت: با تامین حداقل‌ها، ساخت بیمارستان آغاز می‌شود.

6 ماه بعد؛

معاون مرعشی احداث 6 بیمارستان جمعیت هلال احمر در عراق با کمک خیران و واقفان؟!

گفتنی است؛معاون عتبات عالیات مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر ایران در مورد این خبر گفت: با کمک خیران و واقفان سلامت و ستاد بازسازی عتبات عالیات، ۶ بیمارستان مجهز در کربلای معلی، نجف اشرف و شهر مقدس کاظمین احداث می‌کند.

حیدری از وقف پنج قطعه زمین برای ساخت بیمارستان در عراق خبر داد و گفت: خیران با نیت کمک به سلامت زائران اباعبدالله الحسین (ع) اقدام به خرید و اهدای این زمین ها به هلال احمر جمهوری اسلامی ایران کرده اند.

وی با تقدیر از کمک های خیران سلامت و ستاد بازسازی عتبات در احداث این بیمارستان‌ها افزود: دو بیمارستان در شهر های نجف و کربلا در حال احداث و مراحل ساخت آن شروع شده است.

معاون عتبات عالیات مرکز پزشکی حج و زیارت با اشاره به پروژه بیمارستانی دارالشفا در نزدیکی حرم حضرت ابوالفضل العباس (ع) گفت: چهار پروژه دیگر در شمال کربلا و در نزدیکی حرم امام حسین (ع) برای پوشش همه زائران در کربلا و یکی هم در ضلع غربی حرم و انتهای صحن فاطمی و دیگری در کاظمین برای ساخت بیمارستان در نظر گرفته شده است.

حیدری مهمترین ویژگی این پروژه ها را در دسترس بودن آنها عنوان کرد و گفت: به طور مثال پروژه بیمارستان دارالشفا در نزدیکی حرم حضرت ابالفضل العباس (ع) با توجه به نزدیکی به حرم بعد از طرح توسعه دسترسی خوبی برای زائران دارد و در نجف هم اکنون در ضلع شرقی حرم مستقر هستیم و با ساخت بیمارستان دیگر در ضلع غربی بقیه قسمت ها را هم پوشش می دهیم.

به گفته حیدری؛ طی این تفاهمنامه بنا شد تا زمین ساخت بیمارستان فوق تخصصی چشم در شهر کربلا توسط عراقی‌ها تامین شود و ساخت آن برعهده ایران باشد. نقشه بیمارستان توسط وزارت بهداشت کشورمان تهیه و برای تایید نهایی به وزارت بهداشت عراق ارسال شد که امروز مجوز ساخت پس از تایید صادر شد و پیش بینی می‌کنیم طی 18 ماه این بیمارستان ساخته شود.

6 ماه بعد؛

معاون مرعشی:اعلام شماره کارت از سوی جمعیت هلال احمر برای جمع آوری پول برای احداث ۴ درمانگاه در مسیر نجف تا کربلا البته با کمک خیرین!

علی حیدری با اشاره به این که جمعیت هلال احمر در ایام اربعین، در مسیرهای مختلف پیاده روی زائران چادرهای امدادی برپا می کند، گفت: جابجایی و حمل دارو و تجهیزات باعث استهلاک و هدر رفت منابع می‌شود. در واقع باتوجه به این مسائل تصمیم به احداث چهار درمانگاه بین راهی در مسیر گرفته شده است.

به گفته حیدری، نیکوکاران می ‌توانند برای مشارکت در ساخت این درمانگاه‌ها کمک‌های نقدی خود را به حساب ۴۹۷۸۶۰۲۴۱۴ به نام خیرین جمعیت هلال احمر استان تهران نزد بانک ملت یا شماره کارت ۶۱۰۴۳۳۷۸۹۵۰۹۱۴۴۳ واریز کنند.

بیمارستان نامرئی هلال احمر

15 دی ماه 93 ؛ آغاز عملیات اجرایی ساخت درمانگاه در کربلا  از پایان ماه صفر

یک ماه از اعلام تفاهم نامه با مجمع خیرین سلامت نگذشته بود که علی مرعشی خبر از آغاز عملیات اجرایی تاسیس درمانگاه و محل اسکان نیروها در کربلا داد و گفت بازسازی مرکز درمانی نیاز به مجوزهایی از سوی وزارت بهداشت عراق دارد، در تلاش هستیم تا اقدامات لازم را برای بازسازی مرکز درمانی در کربلا انجام دهیم تا بخش‌های ارتوپدی، بیماری قلبی، ناهنجاری‌های مادرزادی و دندانپزشکی نیز در آن ایجاد شود. همچنین ستاد بازسازی عتبات عالیات در تلاش است تا یک درمانگاه و محلی برای اسکان نیروها در کربلا تاسیس کند؛ به طوری که نقشه‌های این طرح آماده و عملیات اجرایی آن هم بعد از پایان ماه صفر آغاز شده است.

21 خرداد ماه سال 93؛ اعلام ساخت درمانگاه 6 طبقه ایرانیان در کربلا

 در واقع باید گفت چند روز بعد علی مرعشی رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال‌احمر نیز از ساخت درمانگاه ایرانیان در کربلا، گفت: عملیات اجرائی ساخت این درمانگاه ۶ طبقه برای خدمت‌دهی به زائران و امکان اسکان گروه‌های پزشکی از سوی ستاد بازسازی عتبات عالیات انجام می‌شود.

سیدعلی مرعشی با اشاره به پروژه‌های در دست اجرا در عتبات عالیات، گفت: نقشه ساخت بیمارستان عمومی و چشم‌پزشکی کربلا تائید شده و در مرحله تعیین هیات مدیره شرکت مشترک ایرانی-عراقی هستیم.

حسین پلارک رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در خصوص احداث این درمانگاه 6 طبقه گفت‌: درمانگاه تنها برای خدمت رسانی به زائران ایرانی است و این درمانگاه با همکاری هلال احمر در هشت هزار متر زیر بنا و 6 طبقه در نزدیکی حرم امام حسین راه اندازی خواهد شد.

پلارک در آن زمان شماره پیامک 888 همراه اول و 359 ایرانسل را اعلام کرد و گفت: خیرین و نیکوکاران ایرانی می توانند برای کمک به بازسازی عتبات عالیات عراق، پیامک بدون متنی به این شماره ها، ارسال و کمک های خود را از این طریق به ستاد ارسال کنند.

سناریو  زمانی جالب می شود که پس از گذشت حداقل 4 سال هنوز گزارش مکتوب و دقیقی از احداث این مراکز از سوی مرکز پزشکی جمعیت هلال احمر ارائه نشده است که چه میزان کمک‌های نقدی از سوی مردم جمع آوری شده است و اکنون در چه مرحله‌ای است هرچند مرعشی در نشست خبری و مراسم بارگیری نخستین محموله پزشکی اربعین 97 در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه تاسیس مراکز درمانی در کربلا به کجا رسیده است، تنها با بیان اینکه در مرحله نازک کاری است موضوع را جمع کرد؟!

اما از اینکه معنای نازک کاری چیست، این که نازک کاری شامل کدام مرکز و در چه منطقه ای است، گزارشی ارائه نشده است که گویا رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر صلاح نداستند در حضور دبیر کل جمعیت هلال احمر آماری بیش از نازک کاری ارائه دهند؟!

حال این سوال مطرح است که با توجه به اینکه هلال احمر در سال 93 دو تفاهم نامه در راستای راه اندازی مراکز درمانی در کربلا با ستاد بازسازی عتبات و مجمع خیرین سلامت بسته است، این نازک کاری شامل کدام پروژه است؟! و چرا با گذشت 4 سال تاکنون به اتمام نرسیده تا زائران امام حسین در صورت لزوم اقدامات بهداشتی و درمانی را دریافت کنند؟!

هلال احمر یک هتل در نجف دارد و طبقه همکف را تبدیل به درمانگاه کرده که خود جای سوال است، این درمانگاه دارای چه شرایط بهداشتی و درمانی است؟! با توجه به احتمال وجود بیماری های ویروسی در بین زائران آیا خود ناقل انتقال ویروس به زائران ساکن در هتل نیست؟!

باید گفت مسئولان، چطور تاکنون گزارشی از بازدید و اقدامات تاسیس این مراکز انجام ندادند، این موضوع سبب شد تا به سراغ علی حیدری معاون عتبات عالیات مرکز پزشکی حج و زیارت سازمان هلال احمر رفته و راه اندازی مراکز درمانی در کربلا را پیگیری کنیم، که وی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی موج اظهار داشت: هلال احمر سه مرکز درمانی در سه منطقه از کربلا دارد که در طول سال به زائران خدمات ارائه می دهد.

وی در خصوص احداث مراکز درمانی در کربلا با کمک ستاد بازسازی عتبات و مجمع خیرین سلامت گفت: پروژه احداث مراکز درمانی و بیمارستان که قرار بود با همکاری مجمع خیرین انجام شود به نتیجه نرسید و هیچ اقدامی در این راستا انجام نشد؛ چرا که کمکی از سوی خیرین صورت نگرفت.

حیدری در واکنش به اظهارنظر رئیس مرکز پزشکی جمعیت هلال احمر مبنی بر اینکه ساختمان در مرحله نازک کاری است، اعلام کرد: آن پروژه متعلق به ساختمان 13 طبقه مرکز پزشکی در کربلاست که با کمک ستاد عتبات عالیات در حال ساخت است.

مکالمه تلفنی با حیدری زمانی که مطرح شد ساختمانی که قرار بود با کمک ستاد عتبات ساخته شود 6 طبقه بود، ناگهان قطع شد و او هم دیگر پاسخ نداد!

تناقض گویی‌ها سبب شد تا به سراغ طباطبایی معاون مشارکت‌های مردمی مجمع خیرین سلامت رفته و این موضوع را جویا شویم که وی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی موج تصریح کرد:  با توجه به تغییر و تحولاتی که در هلال احمر صورت گرفت، پروژه به سرانجام نرسید؛ چرا که مسئولان دیگر پیگر این موضوع نبودند.

به گزارش موج، تاسیس مراکز درمانی در کربلا چه با کمک مجمع خیرین سلامت یا ستاد بازسازی عتبات در هاله ای از ابهام است؛ چرا که مرکز پزشکی تاکنون گزارشی دقیقی را مبنی بر اینکه این مراکز در چه مناطقی احداث می شود، به چه صورت این زمین ها تهیه شده است، اینکه ساختمان ها در چه مرحله ای هستند و کمک های مردمی چه مبلغی بوده، ارائه نداده است!