سخنگوی وزارت بهداشت با بیان آمار نیروهای خدمت رسانی در حوزه پزشکی بیان کرد: ۱۷ هزار نیرو برای خدمات بهداشتی و درمانی در خدمات رسانی اربعین هماهنگ شدند.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری موج، ایرج حریرچی در نشست خبری تشریح خدمات پزشکی به زائران اربعین حسینی گفت: دو نوع خدمات در داخل کشور و خدمات بهداشتی در کشور عراق نیز ارائه می شود که خدمات داخل کشور را وزارت بهداشت تا مرزها برعهده داشته است.

وی افزود: خدمات بهداشتی و درمانی کشور عراق را هلال احمر ارائه می دهد.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان آمار نیروهای خدمت رسانی در حوزه پزشکی بیان کرد: ۱۷ هزار نیرو برای خدمات بهداشتی و درمانی در خدمات رسانی اربعین هماهنگ شدند.

حریرچی همچنین ادامه داد: از آمار ارائه شده ۹ هزار نیروی درمانی، ۶۵۰ هزار نیروی متخصص بیماری ها و ۲۶۰ هزار نیرو در حوزه بهداشتی خدمات ارائه می دهند.

وی گفت: در مرزها هم ۳ هزار نفر در مرزها خدمات بهداشتی ارائه می دهند و هیچکدام از نیروهای خدمات درمانی هزینه ای برای خدمات خود دریافت نمی کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت اظهار کرد: بیمارستان های کشور ۴۱ درصد هزینه های سلامت کشور را به خود اختصاص می دهند و یک بیست و هشتم درآمد ایرانیان صرف بیمارستانهای کشور می شود و از هر ۲۸ تومن که هر ایرانی هزینه می کند، یک تومن به بیمارستان ها اختصاص دارد.

حریرچی یادآور شد: در اکثر کشورهای دنیا در ۴۰ سال گذشته هزینه های بیمارستانی افزایش یافته و همه کشورها در صدد افزایش بهره وری و کاهش هزینه های بیمارستانی هستند.

وی تصریح کرد: ۴۰ درصد تخت های بیمارستان های خصوصی خالی بودند و ۶۵ درصد از ظرفیت های آزمایشگاهی استفاده نمی شود.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: به ازای هر ۱۰ هزار ایرانی ۶۵ پزشک عمومی داریم.

اختصاص ۷۰ درصد بودجه سلامت به حقوق پرسنل

سخنگوی وزارت بهداشت عنوان کرد: ۳.۴ درصد مردم می توانند با آرامش خاطر به مراکز درمانی بخش خصوصی مراجعه کنند.

حریرچی در بخشی از سخنانش تصریح کرد: با توجه به مطالبی که در فضای مجازی در مورد هزینه های پزشکی اربعین عنوان شده باید گفت این عزیزان به صورت داوطلب و جهادی اعزام شدند و ما فقط هزینه های اعزام آنها را تقبل کردیم.

وی در مورد صحبت های روز گذشته وزیر بهداشت مبنی بر هزینه ۷۰ درصدی بودجه های درمانی که صرف نیم میلیون پرسنل درمانی می شود، اظهار کرد: ۷۳ درصد بودجه جاری به حقوق و مزایا طبق قانون بودجه صرف دستمزد می شود.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین در رابطه با هزینه داروها در نوسانات ارزی، عنوان کرد: برخی داروها در بخش هایی مشمول تحریم ها و حتی نوسانات نرخ دلار شدند و این موارد تاثیرگذار در قیمت نهایی آنها بودند.

۹۳.۸ درصد بیمارستان ها مجهز به دفع زباله اند

حریرچی در رابطه با زباله های بیمارستانی نیز با طرح این موضوع که دفع زباله های بیمارستانی وضعیت مطلوبی دارد، ادامه داد: گاهی تصویری که مشخص نیست مربوط به کجاست از زباله ها منتشر می شود و می خواهند وضعیت زباله های بیمارستانی را اسفناک جلوه دهند در حالیکه مشخص نیست این تصاویر متعلق به درمانگاه و یا حتی منزل افراد است باید توجه داشت ۹۳.۸ بیمارستان ها مجهز به سیستم های دفع زباله های بیمارستانی و زباله سوز هستند.

مسمومیت غیردارویی کودکان اهواز محرز است

وی در پاسخ به پرسش دیگری در مورد مرگ دو کودک اهوازی بیان کرد: با وجود آنکه پزشک اهوازی هیچ قصوری نداشته و داروی اشتباه تجویز نکرده است، سکته مغزی داشته و نیم بدنش فلج شده.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: مسمومیت غیردارویی سهوی در مورد کودکان محرز شده و نتیجه جدیدترین بررسی ها را اطلاع رسانی می کنیم.

۳۸۴ فوتی ناشی از مصرف الکل تقلبی

حریرچی در مورد مسمومیت با الکل به آمار ۹۵۹ نفر با الکل متیلیک اشاره و عنوان کرد: از این تعداد ۳۸۴ نفر شدند، ۳۰۵ نفر دیالیز شده و ۳۷ نفر نابینا و یا کم بینا شدند.

مکاتبه با قوه قضائیه برای مجرمیت فروشندگان قرص برنج

وی در مورد مسمومیت و خودکشی با قرص برنج، بیان کرد: در هیچ کجای دنیا قرص برنج پادزهر ندارد و با مکاتبه با قوه قضائیه خواستار پیگیری فروشندگان قرص برنج به عنوان شرکای فوت افراد در اثر مصرف قرص برنج شدیم.

تست جدید پاپ اسمیر و حاشیه های صنفی

سخنگوی وزارت بهداشت در مورد آزمایش های پاپ اسمیر توضیح داد: تکنیک جدید که وارد کشور می شود مورد تردید شاغلان در آن حوزه و منافع صنفی آنها می شود و در مورد تست و نمونه گیری پاپ اسمیر اینگونه است و روش جدید یکبار تست تا ۱۰ سال بی نیاز از آزمایش است و در حال رایزنی با بیمه سلامت هستیم.

دارو طبق مصوبه ۹ درصد افزایش یافت

حریرچی با اعلام اینکه ۱۰ هزار داروخانه در کشور داریم و فروش داروهای خارج از داروخانه به این مراکز ارتباط ندارد، گفت: داروها امسال ۹ درصد افزایش قیمت داشت و ممکن است افرادی با روش های متقلبانه اقدام به دریافت دارو می کنند و تعداد این افراد در تهران نهایتاً در مقابل ۱۰ داروخانه چنین تخلفی صورت گرفته است.

توزیع برخی داروها در داروخانه های خاص

وی تاکید کرد: اخبار مربوط به کمبود دارو با هدف براندازی است و هیچ کجای دنیا نیست که کمبود دارو وجود نداشته باشد و این مربوط به زنجیره پیچیده تولید داروست و لازم است ذخایر دارو در کشور را حفظ کرد و داروهایی که با کمبود مواجه شوند در داروخانه های خاص توزیع می کنیم.

۱۵۰ مرکز ترک الکل فعال شده

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین در رابطه با مراکز ترک الکل گفت: ۱۵۰ مرکز ترک الکل به صورت پایلوت فعال شده و در حال آموزش آنها هستیم.

حریرچی در پاسخ به پرسشی در خصوص مکمل ها بیان کرد: جز ویتامین D مکمل دیگری برای ایرانیان مورد نیاز نیست که پزشک تجویز در نسخه کند و سایر مکمل ها ضروری نیست.