رییس پلیس راهور تهران با بیان اینکه آموزش و پرورش باید آمادگی زندگی در کلان شهرها را بیاموزد، گفت: معضل ترافیک دربرگیری بالایی دارد که هیچ معضلی ندارد.

سردار محمدرضا مهماندار در گفتگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری موج، با تاکید بر اهمیت فرهنگ سازی ترافیکی از طریق همیار پلیس، اظهار کرد: اساساً هر کشوری برای آنکه بتواند ترافیک را به سامان کند، راهی جز توجه مسائل آموزشی ندارد.

وی افزود: همه مسائل در بستر اجتماع نیازمند اجرای برنامه های آموزشی است، حوزه ترافیک نیز از این قاعده مستثنی نیست.

رییس پلیس راهور تهران با بیان اینکه یکی از ارکان زندگی در هر کشوری مقوله ترافیک و حمل و نقل است، عنوان کرد: مسائل مربوط به ترافیک در هر جامعه و کشوری حائز اهمیت است چرا که در برگیری بسیاری دارد به نحوی که تمام آحاد جامعه را درگیر می کند.

مهماندار تصریح کرد: آموزش و فرهنگسازی پیرامون ترافیک بسیار مهم است.

وی همچنین با اشاره به موفقیت کشورهای پیشرو در هدایت، مدیریت و کنترل ترافیک، خاطرنشان کرد: کشورهایی که در فرهنگ ترافیک و آموزش های مربوطه موفق عمل کردند، این مسائل را در نونهالان کشور پیاده سازی کردند.

رییس پلیس راهور تهران تاکید کرد: آموزش های فرهنگ ترافیک به کودکان و دانش آموزان تحت عنوان همیار پلیس موجب نهادینه شدن درک اهمیت قوانین راهنمایی و رانندگی است و این مقوله آینده فرهنگ ترافیکی کشور را تضمین می کند.

مهماندار ادامه داد: اگر قرار باشد تغییر رفتاری در گروه سنی بزرگسالان انجام شود، ممکن است با گذشت زمان بسیار محقق شود و اگر نظارت و کنترلی بر رعایت رفتار جدید صورت نگیرد، رفتارهای سابق باز خواهد گشت.

آموزش ترافیک به کودکان و خودکنترلی در بزرگسالی

وی عنوان کرد: کودکان با آموزش فرهنگ ترافیک این فرهنگ را در درون خود نهادینه می کنند و ناخواسته رعایت قوانین و مقررات برای آنها به شکل خودکنترلی تبدیل خواهد شد.

رییس پلیس راهور تهران تصریح کرد: کودکانی که آموزش های ترافیکی دیده اند در آینده اگر فشار و اجبارهای قانونی هم بر آنها مسلط نباشد، خود به صورت رفتارهای خودکنترلی دست به تخلف نزده و  مرتکب عبور از قانون و جرائم راهنمایی و رانندگی نمی شوند.

مهماندار در ادامه یادآور شد: همیار پلیس اقدام بسیار مناسبی بود که توسط پلیس راهور اجرا شد و نیاز هست با استفاده از چنین ظرفیت بزرگی، برنامه ریزی های دقیق تری اجرا کنیم.

وی افزود: با افزایش کیفیت دوره های آموزشی برای همیاران پلیس قادر خواهیم بود نسل آینده را از هم اکنون بیمه کنیم و این گروه از می تواند بسیار بهتر از آنچه امروز هست، عمل کند.

موفقیت بیشتر و برنامه جامع با همیاران پلیس

رییس پلیس راهور تهران اظهار کرد: اگر در آینده بتوانیم برای همیاران پلیس برنامه جامعی داشته باشیم و از ظرفیت این عزیزان استفاده کنیم به طور قطع می توانیم موفقیت های قابل توجه بیشتری کسب کنیم.

آموزش و پرورش به پلیس راهور بیشتر کمک کند

مهماندار در بخشی از این گفتگو، به دروس علوم اجتماعی در مدارس پرداخت و افزود: این دروس رعایت قوانین و مقررات را در همه حوزه ها به دانش آموزان می آموزد و با توجه به مسئله ای که امروز در حوزه آموزش و پرورش داریم، لازم است آموزش و پرورش به پلیس راهور کمک بیشتری کند.

کودکان را برای چه موضوعی پرورش می دهیم؟

وی با تاکید بر بار معنایی آموزش و پرورش، بیان کرد: عنوان مفهومی بسیار ارزشمندی است، آموزش و پرورش و باید به این پرسش پاسخ داد که کودکان را برای چه موضوعی پرورش می دهیم؟ حتماً علوم تجربی، ریاضی و دیگر علوم لازم و کاربردی است، برای افرادی که به مشاغل و تخصص های مختلف گرایش خواهند داشت.

تمام مشاغل و متخصصان درگیر ترافیک شدند

رییس پلیس راهور ادامه داد: در شکل گیری زیرساخت های آموزشی و علوم پایه بحثی نداریم اما آنچه امروز همه ما را در هر تخصص و شغلی، چه پزشک، چه مهندی و چه کارگر یا کارمند درگیر می کند، ترافیک است و ما باید چگونه زندگی کردن را بیاموزیم.

آموزش و پرورش بیشتر در حوزه ترافیک ورود کند

مهماندار با تکیه بر اهمیت مهارت چگونه زندگی کردن، اظهار کرد: مهارت چگونه در کنار هم زندگی کردن و احترام به همدیگر را باید بیاموزیم و یکی از موضوعات خوبی که می تواند در همین رابطه تمرین خوب و تاثیر گذاری باشد، بی شک موضوع ترافیک است و باید آموزش و پرورش در حوزه ترافیک بیشتر ورود پیدا کند.

ترافیک مردم را آزار می دهد

وی افزود: آنچه امروز مردم را بسیار آزار داده و آزرده می می کند، مبحث ترافیک است هر چند که معضلات اجتماعی بسیاری داریم اما هر معظل یک بخشی از جامعه را درگیر می کند در حالیکه ترافیک فراگیر است و همه را درگیر خود می کند.

رییس پلیس راهور تهران خاطر نشان کرد: اگر در آموزش و پرورش رعایت حقوق شهروندی و احترام را بیاموزیم، کار بزرگی است چرا که اگر آرامش فکری نداشته باشیم در حوزه های دیگر هم نمی توانیم موفقیت چشم گیری داشته باشیم و یکی از موضوعاتی که آرامش مردم را فراهم می کند حوزه توجه به فرهنگ ترافیک و داشتن ترافیک روان است.