در این دیدار، تفاهم نامه همکاری های مشترک ایران و قزاقستان به امضای بیرتانوف و هاشمی وزرای بهداشت دو کشور رسید.

به گزارش خبرگزاری موج؛ وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران در حاشیه اجلاس جهانی آستانه همزمان با چهلمین سالگرد تصویب بیانیه آلماتا با وزیر بهداشت قزاقستان، دیدار کرد.

 در این دیدار، تفاهم نامه همکاری های مشترک ایران و قزاقستان به امضای بیرتانوف و هاشمی وزرای بهداشت دو کشور رسید.

همکاری ایران و قزاقستان در حوزه بهداشت و سلامت

در این تفاهم نامه دو طرف در حوزه خدمات بهداشت از جمله مراقبت های بهداشتی اولیه، پژوهش و آموزش علوم پزشکی، بیماری های غیرواگیر، توانمندسازی نیروی انسانی و دارو و تجهیزات پزشکی همکاری خواهند داشت.

همکاری بین دو کشور نیز از طریق تبادل اطلاعات و تجربه در زمینه مراقبت های بهداشتی، اجرای کنفرانس های علمی، کارگاه ها، سمینارها و دوره های تخصصی کوتاه مدت و همچنین سازماندهی و اجرای دوره های آموزشی برای کارکنان دارویی و پزشکی انجام می شود.

وزیر بهداشت قزاقستان از پیشنهادات وزیر بهداشت ایران به ویژه در زمینه برنامه ریزی های بلند مدت حوزه سلامت استقبال کرد و قرار شد که در اولین فرصت به ایران سفر کند.

همچنین در این دیدار مقرر شد که برنامه عمل سند تفاهم نامه ای که امضا شد، به سرعت تدوین و به رویت و تایید وزرای بهداشت دو کشور برسد.

اهدای دو مدال به وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران

بیرتانوف وزیر بهداشت قزاقستان در پایان دیدار خود با هاشمی، دو مدال به وی اهدا کرد. یکی از آنها مدال یادبود کنفرانس چهلمین سالگرد تصویب بیانیه آلماتا و دیگری مدال افتخار از طرف دولت قزاقستان.

وی تاکید کرد: مدال افتخار دولت قزاقستان را در سطح دنیا به تعداد بسیار کمی از افراد تاثیر گذار اهدا می کنیم و این مدال به دلیل تاثیرگذاری زیاد وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران در سلامت دنیا به وی تقدیم می شود.