رئیس شورای شهر تهران گفت: کل پروژه های شهر تهران حدود 8 تا 12 هزار میلیارد تومان برآورد مالی شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، محسن هاشمی در حاشیه مراسم بهره برداری از قطعه شمالی بزرگراه شهید صیاد شیرازی گفت: بخشی پروژه ها خودرو محور است، پروژه های دیگری ساختمانی و یا مربوط به حمل و نقل است و حدود ۸ تا ۱۲ هزار میلیارد تومان برآورد مجموع پروژه های مترو است.

وی تصریح کرد: پروژه های خودرو محور شهرداری بالغ بر ۵۰ درصد پیشرفت داشتند و باید کم کم با حضور قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء تکمیل و به بهره برداری برسد.

رئیس شورای شهر به ضرورت تغییر سیاست های شهرداری از اجرای پروژه های خودرو محور اشاره و عنوان کرد: بهتر است پروژه های حمل و نقل عمومی را توسعه دهیم.

هاشمی تصریح کرد: پروژه های مربوط به مترو در رقم برآورد کل پروژه های شهرداری تهران دیده نشده است و لازم است ارقام تجهیزات وسیع در مترو بر اساس نرخ ارز بازبینی شود.

وی ادامه داد: پروژه های حمل و نقل می تواند بخش عمده گره های ترافیکی را حل کند.

رئیس شورای شهر تاکید کرد: هر میزان ساخت و سازهای خودرو محور انجام دهیم تمامی ندارد و خودروها روز افزون می شود.

هاشمی بیان کرد: با توجه به اینکه قیمت سوخت هم ثابت است و نرخ پایین آن موجب شده تا مردم بیشتر از خودرو استفاده کنند و لازم است سیاست های خودرو محور در شهر تهران تغییر کند.

وی با طرح این موضوع که بهتر است سرمایه گذاری ها در پروژه های شهرداری بیشتر به سمت حمل و نقل عمومی سوق یابد، گفت: خط شش و هفت مترو نیازمند تخصیص اعتبار و سرمایه گذاری است.

هاشمی خاطر نشان کرد: اگر بتوانیم پروژه های حمل و نقل عمومی را به سرانجام برسانیم تعداد سفرهای مترو در روز به ۶ تا ۷ میلیون سفر خواهد رسید و هر یک از خطوط اگر درست کار کنند باید با هر خط مترو روزانه یک میلیون سفر انجام شود.

وی افزود: به نتیجه رساندن پروژه های مترو کافی نیست و لازم است که این پروژه ها تجهیز شوند و در حال حاضر بیش از ۲۰۰ کیلومتر خط مترو داریم و متاسفانه از آنجایی که تجهیز نیستند تعداد سفرهایی که از آنها می گیریم بسیار پایین است.

رئیس شورای شهر تهران گفت: باید هر دو دقیقه یک قطار اعزام شود و هنوز خطوط یک، دو و پنج با نصف ظرفیت کار می کنند و خطوط دیگر هم با یک چهارم ظرفیت کار می کنند و خط شش و هفت مترو فعالیتی ندارند.