سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه از بازداشت ۱۹۶ نفر از اخلال گران بازار ارز خبر داد و اعلام کرد ۱۳ نفر اخلالگران در روزهای اخیر بازداشت شده اند. همچنین حکم دو مفسد اقتصادی قطعی است.

به گزارش خبرگزاری موج، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در صد و سی و دومین نشست خبری خود با اشاره به آخرین وضعیت پرونده های فساد اقتصادی اخیر گفت: از ابتدای اقدامات، در تهران به ویژه در رابطه با اخلال گران بازار ارز تا به امروز ۱۹۶ نفر دستگیر شدند که ۱۳ نفر آنها در روزهای اخیر بازداشت شدند.در خراسان رضوی چهار بازداشتی و در همدان ۷ نفر بازداشتی‌ داشتیم. احکام اعدام صادره در رابطه با مفسدان اقتصادی قطعی بوده و به هیچ وجه این احکام قابل اغماض نیست.

وی از قطعی شدن برخی احکام صادره خبر داد و گفت: برخی از این احکام مربوط به ارز و یا قاچاق بوده است. از جمله این متهمان نریمان بختیاری ۱۵ سال حبس، محمدرضا عامریون ۱۵ سال حبس، وحید مرادی ۱۵ سال حبس و مصادره احکام، حسین نیک روش ۵ سال حبس، هومن بهره مند ۵ سال حبس و مصادره اموال، حسن عزیزی ۵ سال حبس، محمد مرادی ۵سال حبس، سردار محمدی ۵ سال حبس و ضبط اموال، خانم بهیه استین چیده فرزند ابراهیم ۵ سال حبس محکوم شدند.

وی ادامه داد: در بندرعباس محکومیت هایی در رابطه با قاچاق کالا داشتیم که علیرضا جهانی به ۱۵ سال حبس و سی ضربه شلاق و جزای نقدی، علی نسرین به ۱۵ سال حبس، محمد نفر سفیددشتی به ۲ سال حبس، حمیده احمدی به ۲ سال حبس و آرش حسینی به ۶ ماه حبس و ۱۰ ضربه شلاق و جزای نقدی، احمد پوریوسفی به ۲ سال حبس، جزای نقدی و محرومیت، مزدک پورهادی به ۲ سال حبس ، جزای نقدی و ۵ سال محرومیت، کوبک نرسیسیان به ۲ سال حبس، رسول شاهرخی به ۲ سال حبس، حسین نادری به ۲ سال حبس، عقیل احمدی به شش ماه حبس و علیرضا عسگری به شش ماه حبس، صابر خدا داد به شش ماه حبس محکوم شدند.

محسنی اژه ای  به صدور برخی احکام مربوط به کارمندان اداره ثبت اسناد اشاره کرد و گفت: مجید فاتحیان کارمند اداره ثبت اسناد استان فارس به ۱۰ سال حبس و سه سال انفصال از خدمت و پرداخت معادل رشوه دریافتی، حمیدرضا فرخی کارمند اداره ثبت به اتهام دریافت رشوه به ۱۰ سال حبس و انفصال از خدمت محکوم شدند. علی اورنگی کارمند ثبت به اتهام ارتشا با ۱۰ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق، مصطفی اسکندری به ۱۰ سال حبس، انفصال و شلاق، حجت الله خورشیدی که رشوه  پرداخت کرده است به حبس محکوم شدند.

وی افزود: حکم ۱۳ متهم هم تا پایان هفته صادر می شود. در شیراز هم در دادگاه ویژه پرونده های مفاسد اقتصادی مطرح است، احتمالأ تا یک ماه آینده احکام آن پرونده ها صادر می شود.

وی افزود: بیش از ۴۹ مورد کیفرخواست در تهران صادر شده و ممکن است هر کیفرخواست چندین متهم داشته باشد. برای ۱۰۰ نفر هم تعیین وقت شده است و یا در حال رسیدگی است. البته تعداد بیشتر از اینهاست چرا که همین امروز هم یک کیفرخواست صادر شد.

 

بررسی پرونده رسانه های اختلاف افکن بر عهده  هیات نظارت بر مطبوعات

اژه‌ای در مورد آخرین وضعیت پرونده های اختلاف افکن بین ایران و عراق گفت اخیرا هم شاهد دادگاهی شدن برخی رسانه ها به اتهام انتقاد و مخالفت با FATF دادگاهی شدند، به نظر می رسد یک برخورد دوگانه با برخی رسانه ها شاهدیم؛ این برخورد دوگانه ناشی از چه موضوعی است؟ گفت: هیات نظارت بر مطبوعات به غیر از قوه قضاییه است و اختیاراتی دارند.البته ممکن است مواردی را به قوه قضاییه اعلام کنند. هر پرونده ای که به قوه قضاییه بیاید فارغ از اینکه متعلق به چه نهادی است، رسیدگی می شود. این رسیدگی به این معنا نیست که هر کسی احضار شد، به معنای  اتهام است.

وی افزود: اتهام برخی از رسانه ها امنیتی است. برخی از رسانه ها اعلام کردند از نهادی اطلاعات گرفتند که آن نهاد هم احضار شده و پرونده ها در حال بررسی است.

معاون اول قوه قضائیه در رابطه با پرونده کشف چندین کانتینر کاغذ در بندر عباس گفت: پرونده‌ های قابل توجهی در بندر عباس مطرح است. حکم مواردی از آن صادر شده است.

 

صدور حکم هشت سال حبس و پرداخت  ۴۸هزار یورو برای یک دوتابعیتی 

محسنی اژه‌ای در پاسخ به این سوال که در راستای مقابله با پروژه نفوذ فردی دو تابعیتی دستیگر شد، این پرونده به کجا رسیده است؟ گفت: آقای توکلی توسط وزارت اطلاعات شناسایی شد، این فرد در مراکز حساس نفوذ کرده بود. حکم این فرد صادر شده اما در نهایت در دادگاه تجدید نظر به هشت سال و نیم حبس و ضبط اموال محکوم شده است. این فرد به پرداخت ۴۸هزار یورو هم محکوم شده است.

وی در خصوص آخرین وضعیت پرونده شهرام جزایری گفت؟ این فرد حرفهای واحدی در طول دوران بازداشت نزده است اما بعید میدانم اینکه کسی بدهی مالیاتی داشته باشد بخواهد به این طریق از کشور فرار کند، چون میداند ریسک بالایی دارد.حتی پس از بازداشت هم برخی ها پرداخت رشوه یک میلیاردی را مطرح می‌کنند. یکی از ادعاهای این فرد فرار مالیاتی بود که خیلی قابل پذیرش نیست.کیفرخواست هنوز صادر نشده و این فرد در بازداشت است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که در راستای نظارت درون سازمانی، ایا قضاتی هم اخیرا محکوم شدند؟ گفت: در هفته های اخیر کارمندی داریم که به ۱۰ سال حبس و شلاق محکوم شده است، بازپرسی بوده که قبلاً تعلیق شده بود که اخیرا دستگیر شده است. بازپرس دیگری بوده که پرونده وی هم بعد از بازداشت در حال رسیدگی است. سه وکیل هم تحت تعقیب قرار گرفتند. احکام این افراد پس از قطعی شدن اعلام می شود.

محسنی اژه ای آخرین وضعیت پرونده‌ حسین هدایتی گفت: چون پرونده این فرد با پرونده بانک سرمایه مرتبط است هنوز به دادگاه نرفته و کیفرخواست صادر نشده است.

وی در خصوص شکایت رییس جمهور دوره اصلاحات از برخی نمایندگان، گفت: تا جایی که من می دانم از چهار نفر شکایت کرده است. و نمیدانم این چهار نفر که کسانی هستند.

 

بازجویی مقدماتی از یکی از متهمان "حادثه تروریستی اهواز"

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی در مورد پرونده افراد درگیر در حادثه تروریستی اهواز گفت: پرونده تشکیل شده و به تهران احاله شده. از ۱۱ نفر تحقیق شده و یک نفر در بازداشت است ولی چون در رسیدگی مقدماتی است نام نمی‌برم. همه اینها غیر از افرادی هستند که مرتکب جرم اصلی شده اند اینها کسانی هستند که در سازمان قضایی نیروهای مسلح از آنها تحقیق می‌شود.

 

تخلف رییس سابق بانک مرکزی به قوه قضائیه ارسال نشده است

وی در پاسخ به این سوال که حکم انفصال از خدمت سیف از سال ۹۶ صادر شده بود، آیا عدم اجرای حکم در دستگاه قضا پیگیری نمی‌شود؟ با این حکم آقای سیف می‌تواند مشاور باشد؟ گفت: مواردی که دیوان محاسبات رسیدگی می کند، صرف تخلف است و قوه قضائیه به جرم ورود می کند، اگر در حین رسیدگی به جرم برسند به قوه قضائیه ارسال می کنند که تا کنون چیزی به قوه قضائیه ارسال نکردند، تا جایی که بنده می‌دانم به این پرونده در دیوان محاسبات اعتراض شده است.

سخنگوی قوه قضاییه همچنین در مورد پرونده‌های مرتبط با فساد اقتصادی اخیر احکامی صادر شد اما در همین پرونده ها از حمله در رابطه با ارز و سکه شاهد متواری بودن برخی از متهمان از جمله پسر و برادرزاده متهم اصلی پرونده سکه، فراری بودن یکی از متهمان زن در پرونده خودرو و پنج متهم در پرونده باقری درمنی هستیم ؛ حدود ۱۱متهم در این پرونده ها فراری هستند، سرنوشت این متهمان چه می شود؟ آیا خاوری تکرار می شود؟ یا همچون پرونده سکه ثامن به کشور عودت داده می شوند، گفت: ضابطان از نهایت اختیارات خود استفاده می کنند که متهمان را بازگردانند، تلاش ناجا هم برای بازگرداندن بیشتر شده است. در مورد سایرین هم اقدام می شود و اگر افرادی باشند که در مظان اتهام باشند ، اگر در کشور باشند و بمانند و به احکام آنها رسیدگی شود.به نفع خودشان است با این حال پلیس و ناجا ورود خواهند کرد. اخیرا در رابطه با یکی از پرنده ها فردی شناسایی‌اش شده و در کشور مربوطه در حال تحمل کیفر است.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر مبنی بر اینکه در پرونده درمنی که‌چندین سال است مفتوح است، پنج متهم فراری هستند آیا اقدامی در این سالها صورت نگرفته است؟ گفت: اقداماتی انجام شده و می شود؛ اما با برخی از کشورها تفاهم نامه نداریم با این حال پیگیر هستیم که می تواند زمان بر باشد.