اربعین امسال خدمات درمانی و امدادی در سطح گسترده تری قرار است در بیرون از مرزهای کشور ارائه شود که نقش تشکل ها نسبت به سال های گذشته پررنگ تر است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، دبیرکل جمعیت هلال احمر در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه ضمن اشاره به وظایف کمیته ملی امداد و نجات گفت: در وهله نخست بحث امداد و نجات جاده ای، اسکان، تغذیه اضطراری و...است و در حوزه برون مرزی نیز وظیفه درمان زائران به عهده همین کمیته است. از این رو درمانگاه های در مسیر نجف و کربلا، سامرا، کاظمین و... راه اندازی شده است.

محمود محمدی با بیان اینکه داوطلبان نیز می توانند در خدمات دهی همکاری کنند افزود: 26 درمانگاه توسط گروه های داوطلب خارج از جمعیت هلال احمر در بیرون از مرزهای کشور خدمات ارائه خواهند کرد.

خدمات درمانی برون مرزی به عهده مرکز پزشکی

علی مرعشی رییس مرکز پزشکی حج و زیارت در ادامه این نشست گفت: مسئولیت درمان زائران بیرون از مرزهای ایران توسط مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر انجام می شود، اما این به معنای این نیست که تنها این مرکز خدمات درمانی ارائه می دهد، بلکهNGO های از کشور در بیرون از مرز خدمات درمانی ارائه می کنند.

او با تاکید بر اینکه در درمانگاه های صحرای با ستادمشترک ارتش همکاری خواهیم کرد افزود: ارگان های زیادی در ارائه خدمات درمانی همکاری می کنند.

مرعشی با اشاره به اینکه 26 میلیون زائر هر سال وارد عراق می شود گفت: کشور عراق توان ارائه خدمات درمانی به این تعداد زائر را ندارد. 

او افزود: باید توجه داشت اگر زائران از طریق سامانه سما ثبت نام کنند می توانند هزینه ها را از این طریق پرداخت کنند و به طور رایگان از بیمارستان های عراق استفاده کنند، در سال های گذشته برخی زائران هزینه خدمات درمانی در عراق پرداخت نمی کردند که باعث بروز مشکلاتی برای ارگان های مستقر در عراق می شد. 

افزایش مدت زمان خدمات امداد و نجات

سلیمی رییس امداد و نجات هلال احمر با اشاره به اینکه مدت خدمات امدادی امسال 6 روز بیشتر است گفت: 87 پایگاه امداد و نجات ثابت، موقت و سایر در استان های ایلام، خوزستان و کرمانشاه مستقر هستند