سرپرست اورژانس کشور اعلام کرد ایمنی مسافرت در بخش ریلی چه در بخش مسافربری و چه در بخش باربری امن تر است با این حال باید حوادث را پیش بینی و امنیت صد درصدی در این بخش را تامین کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، پیر حسین کولیوند در مراسم امضای تفاهم‌نامه‌ همکاری سازمان اورژانس کشور و شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با اعلام مرگ روزانه افراد در حوادث رانندگی که بین 44 تا 45 است به ایمنی مسافرت در بخش ریلی اشاره کرد و گفت: خدمات ریلی چه در بخش مسافری و چه در بخش باری یکی از ایمن‌ترین خدمات در کشور به شمار می‌رود، افزود: دولت باید تمام توان خود را به حد توسعه این بخش به کار بگیرد و با خلوت کردن جاده‌ها مردم را به سمت استفاده از حمل‌ونقل ریلی تشویق کند، همچنین تمامی دستگاه‌ها باید به بخش ریلی توجه ویژه‌ای داشته باشند و با برنامه‌ریزی و پیشگیری از حوادث بتوانند این بخش را توسعه دهند. با راه‌اندازی اورژانس ریلی می‌توانیم پیشرفت خوبی در بخش ریلی ایجاد کنیم و امنیت و سلامت مسافران و مردم تأمین را هم تامین کنیم.

او در مورد امضای تفاهم نامه همکاری سازمان اورژانس کشور و شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: در این تفاهم‌نامه بیشتر به دنبال سلامت مردم و آموزش تمام افرادی که در این بخش کار می‌کنند هستیم و سعی خواهیم کرد اطلاعات و آگاهی مردم و کارکنان در حوزه‌ کمک‌های اولیه افزایش یابد. پیش‌بینی‌های اولیه برای راه‌اندازی 30 واگن به عنوان اورژانس صورت گرفته و اورژانس در نظر دارد تا 15 دستگاه برای اورژانس ریلی و 15 دستگاه برای بیمارستان ریلی اختصاص دهد.

کولیوند افزود: هم‌اکنون 39 فروند اورژانس هوایی ایجاد شده و از طریق آن توانسته‌ایم پوشش هوایی خوبی برای حوزه سلامت مردم فراهم کنیم و تنها نقص ما در این بخش مربوط به راه‌آهن بود که با امضای این تفاهم‌نامه برطرف شد.

بر اساس این گزارش حمل و نقل ریلی ایمن‌ترین نوع حمل‌ونقل است که با کمترین مصرف سوخت، بالاترین حجم مسافر را جابه‌جا می‌کند این امر باعث کاهش سوانح و خسارات جانی، مالی و همچنین صرفه‌جویی در مصرف سوخت می‌شود.

حمل و نقل ریلی می‌تواند کمک‌کننده سایر بخش‌های حمل ونقل در امداد رسانی مناطق و مردم حادثه دیده باشد و در راستای بهبود و توسعه این امر برنامه‌ریزی و همکاری‌های بین بخشی میان سازمان امداد از جمله اورژانس کشور و سایر سازمان‌ها مورد نیاز است. 

در این تفاهم‌نامه شرکت راه‌آهن، تأمین غذا و ابنیه فیزیکی مناسب در ایستگاه‌های مورد توافق برای استقرار دایمی اکیپ‌های فوریت‌های پزشکی و همچنین تأمین زیرساخت و هزینه‌های ناشی از برنامه عملیاتی خاص راه‌آهن و ایجاد دپو بحران در نقاط با اهمیت بیشتر خطوط ریلی را فراهم می‌کند، از سوی دیگر سازمان اورژانس تأمین هزینه‌های مرتبط با تعمیرات، نگهداری و تعویض تمامی تجهیزات پزشکی، لوازم و اقلام مصرفی مرتبط در سالن‌های اورژانس ریلی و بیمارستانی را فراهم می‌کند.