فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد مشترک نیروهای مسلح گفت: صلیب سرخ جعبه سیاه جنگ ایران و عراق را افشاء کند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، سردار باقرزاده در مراسم گشایش نمایشگاه عکس بازگشت اسرای جنگ ایران و عراق اظهار کرد: ۱۰ روز قبل از جنگ به مباحث انسانی جنگ کردم و از اغتشاشات کردستان ایران و شهدا با مسائلی مواجه بودیم.

وی در بخشی از سخنانش به حملات تروریستی در یمن پرداخت و گفت: تمام حوادث جنگی در ایران و عراق باید برای تاریخ درس عبرت شود و ما همواره شاهد جنایت های جنگی هستیم.

فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد مشترک نیروهای مسلح خاطر نشان کرد: در زمان جنگ با رهبری مکاتبه کردم تا کمیته حمایت از اسرا و مفقودین جنگی شکل گیرد و با دکتر صدر فرزند امام موسی صدر این کمیته شکل گرفت و در زمان جنگ منشاء خدمات بسیاری بود.

باقرزاده در ادامه به نقش سپاه در تفحص شهدا پرداخت و افزود: هلال احمر در آن زمان حدود ۴ بار موفق به تبادل معلولین جنگی شد و در آن زمان فشار بسیاری بر هلال احمر بود.

وی تاکید کرد: خوب است صلیب سرخ امروز شدائد جنگ ایران و عراق را بیان کند و جعبه سیاه جنگ ایران و عراق را برای دنیا افشاء گری کند.

فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد مشترک نیروهای مسلح بیان کرد: کشورهای آلمان و هلند و آمریکا که کمک رسان جنگ عراق علیه ایران بودند باید درمباحثی مورد نظرها قرار بگیرند و جلوگیری شود از تکرار چنین فعالیت هایی.

باقرزاده گفت: برای رشد بشر نباید این حقایق دفن شود و نا گفته بماند و در مراکز اسنادی این اسناد نباید منجمد بمانند.

وی یادآور شد: تعدادی اندک از اسرا به دلیل فشارها با دشمن همکاری می کرند و این عمل خود را تقیه گذاشتند و در این در حالی است که تقیه برای حفظ دین است و نه برای حفظ جان و این مهم را از حضرت امام راحل استتفسار گرفتم و امام مکتوب جواب ندادند و گفتند تقیه مورد ندارد و جواب امام را به رمز برای اردوگاه اسرا فرستادم. 

فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد مشترک نیروهای مسلح ادامه داد: بعدها این مطالب را برای دفتر حفظ و نشر آثار حضرت امام ارسال کردم.

باقرزاده گفت: واژه آزاده پیشنهاد حقیر در مورد اسرای جنگی در بازگشت به میهن بود.

وی با اعلام اینکه ۴۵ هزار شهید در تفحص ها پیدا شده، گفت: ۴ هزار شهید دیگر باید در تفحص ها پیدا شود و مادر کنار تفحص ها تصاویر سربازان جنگی عراق را هم پیدا کردیم و به آنها تحویل داریم و برخی را مجدد دفن کردند و ما مجدد کشف کردیم و به به خانواده عراقی ها تحویل ندادند.

فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد مشترک نیروهای مسلح به حمایت های لجستیک سایر دستگاه ها تاکید کرد و افزود:باقرزاده به نقش آمریکا در پنهان سازی اسناد مربوط شهدا اشاره کرد و گفت: کویت هم باید در تفحص شهدا جنگ ایران و عراق همکاری کند.