شهردار تهران ابراز داشت: تهران مرکز تجمع ایرانیان است و پایتختی ایران به معنای تنوع قومی و مذهبی است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، سیدمحمدعلی افشانی در مراسم روز تهران بیان کرد: من تاکید داشتم که تهران پایتخت ایران است و اگر به این نکته توجه کردیم ایران را از آسیب های تفرق نجات خواهیم داد.

وی تصریح کرد: تهران مرکز تجمع ایرانیان است و پایتختی ایران به معنای تنوع قومی و مذهبی است.

شهردار تهران گفت: تنوع در تهران باید تبدیل به همگرایی ملی می شود و ما به جای ساکنان تهران از واژه شهروندان استفاده کردیم.

افشانی تاکید کرد: شهروند حق حاکمیت دارد و رای می دهد و با این نگاه اگر به ساکنان شهر به عنوان شهروند نگریستیم همه ایران به یک همگرایی ملی خواهد رسید.

وی در بخشی از سخنانش گفت: تهران مرکز ایران و همگرایی ملی است و ما باید حقوق ملت و حق شهروندی را به رسمیت بشناسیم و اینجا محل تجدد ایران است، اولین دانشگاه در تهران ایجاد شد و رادیو و تلویزیون دراینجا ایجاد شد.

شهردار تهران گفت: انقلاب ایران در تهران شکل گرفت و در زمان نبرد تهران شهر محمد رسول الله بود و آنها که در خوزستان بودند می دانند که جوانان در تهران چه شجاعانه جنگیدند.

افشانی با طرح این موضوع که افرادی که تهران را خاص گروهی می دانند، معنی پایتخت را نمی دانند افزود: متمم قانون اساسی ۱۴ مهر را روز تهران نامید و از قانون بلدیه بیش از ۱۱۱ سال می گذرد.

وی عنوان کرد: خداوند به شهر امن قسم می خورد و باید شهرمان برای همه امن باشد و امنیت روحی و فیزیکی و ساختمان های امن را باید ایجاد کنیم‌

شهردار تهران شرایط زیست مناسب را در برنامه خود حول محور ایمنی دانست و افزود: شاخص های زیست پذیری شهر و ارتقاء کیفیت زندگی در تهران رضایتمندی شهروندان را افزایش می دهد و در این مسیر سرمایه های اجتماعی افزایش می یابد.

افشانی ادامه داد: زمانی سرمایه های اجتماعی افزایش می یابد که اعتماد شهروندان آن بالا باشد و این مهم در شفافیت محقق می شود.

وی به هوشمند سازی تهران پرداخت و گفت: باید شهروندان در شهر هوشمند بتوانند برای نیازها و خدمات خود برنامه ریزی کنند.

شهردار تهران با اشاره به نزدیکی به وارونگی هوا در پایتخت مطرح کرد: مجوز صدور ۷۰۰ میلیارد تومان اوراق مالی را برای توسعه یکی از خطوط مترو دریافت کردیم و ۸۰۰ میلیارد هم برای توسعه یکی از خطوط مترو اختصاص می یابد‌.

افشانی از خرید ۲ باغ برای تبدیل شدن به پارک عمومی برای تهران در محلاتی که پارک ندارند، خبر داد و تصریح کرد: البرز بخشی از هویت تهران است و برای آنکه بیش از این دست اندازی به البرز نشود تمام مسیر را به میزان ۱۲۰۰ هکتار درختکاری می کنیم.

وی در مورد انتشار رسانه هایی که با شهرداری کار می کردند از سوی روابط عمومی گفت: این اقدام کار خطایی بود و ما روابط عمومی داریم و نه روابط خصوصی و باید با همه رسانه ها کار کرد.