معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران گفت:تدوین برنامه توسعه شهری از مهر ۹۶ آغاز شد و بر اساس گزارش های شهرداری و چالش های پیش رو از جمله بدهی ۳۵ هزار میلیاردی کار تدوین برنامه در جریان قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، حجت الله میرزایی در نشست خبری بیان کرد: پس از فرآیند پر کار لایحه برنامه سوم شهر تهران برای سال ۹۸ تا ۱۴۰۳ نهایی شد.

وی خاطر نشان کرد: تدوین برنامه توسعه شهری از مهر ۹۶ آغاز شد و بر اساس گزارش های شهرداری و چالش های پیش رو از جمله بدهی ۳۵ هزار میلیاردی کار تدوین برنامه در جریان قرار گرفت.

میرزایی تصریح کرد: یکی از مسائل مهم برنامه اسناد پشتیبان برای حرکت به سمت شرایط مطلوب و خروج از وضع موجود بود.

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران درادامه بیان کرد: صدها کارشناس حوزه شهری در ۹ ماه گذشته با ما کمک کردند.

وی بیان کرد: برنامه ریزی جدی برای تدوین احکام مورد نیاز انجام دادیم تا لایحه را به شورا ارسال کنیم.

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران همچنین با طرح این موضوع که ۱۱ فصل تخصصی در لایحه وجود دارد، گفت: ۱۰ فصل و یک فصل اسناد پیشنهادی در لایحه وجود دارد و برنامه از حیث بررسی و تحلیل وضع موجود متمرکز بر حوزه های راهبردی اصلی است که توسط شورای شهر مصوب شده بود.

میرزایی به مصوبه شورای شهر در اسفند ماه ۹۶ به عنوان ملاک تدوین لایحه پنج ساله سوم شهری اشاره و عنوان کرد: هفت مولفه توسعه شهری مصوبه شورای شهر بود‌.

وی یادآور شد: نیمی از احکام ۹۱ گانه برنامه توسعه مربوط به اصلاح نظام شهرداری دارد و از این جهت بسیار مهم است.

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران پاسخ به خبرنگار موج درمورد ایمن سازی شهر تهران در برنامه توسعه داد: چند موضوع به طور جدی در برنامه مورد توجه قرار گرفته و ۱۰ حکم به حوزه ایمنی و امنیت اختصاص دارد.

میرزایی ادامه داد: مقاوم سازی ساختمان ها با شروع از ساختمان های دولتی و تجهیز سازمان آتش نشانی و سازمان مدیریت و پشتیبانی شهر تهران برای مقابله با حوادث چون زلزله، آتش سوزی و سیلاب پیش بینی شده است.

وی تصریح کرد: برای ایمنی شهر تهران بودجه پیشنهادی داریم و آنچه به تصویب شورای شهر برسد ملاک عمل است.

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران همچنین عنوان کرد: برای مبارزه با آلودگی ها به مواردی چون نوسازی ناوگان اتوبوسرانی و توسعه حمل و نقل عمومی توجه داشتیم.

میرزایی در مورد ناپایداری منابع مالی شهرداری و امکان تحقق اهداف برنامه پنجساله سوم اظهار کرد: مبنای برنامه ایجاد منابع پایدار برای شهرداری است.

وی تصریح کرد: تقاضا برای ساخت و ساز در تهران کاهش پیدا کرده ضمن آنکه منابع ناپایدار هم فساد برانگیز بود.

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران در بخشی از سخنانش به جذب سرمایه گذاری در شهرداری تهران پرداخت.

میرزایی همچنین خاطر نشان کرد: ستاد عالی با حضور شهردار، معاونین، روسای سازمان ها و رئیس شورای شهر تک تک احکام برنامه توسعه خوانده شد و از مجموع ۱۸۵ حکم که برخی از این احکام برنامه وظایف ذاتی شهرداری تهران بود.

وی همچنین در توضیح رویکرد برنامه توسعه مبنی بر زیست پذیر بودن شهر برای زنان و پیشگیری از آسیب های اجتماعی مطرح کرد: پیش بینی شده شهرداری از همه ظرفیت ها استفاده کند و آسیب ها را به طور کامل مورد پایش قرار دهد.

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران گفت: زیر ساخت های شهرداری در مواجه با آسیب ها تقویت می شود و برای زنان قائل به تفکیک جنسیتی نیستیم و البته متناسب سازی های لازم را برای زنان و مادران در نظر داریم.

میرزایی خاطر نشان کرد: بستر توسعه حضور برای زنان و جوانان در حوزه شهری را طبق برنامه فراهم خواهیم کرد.

وی در خصوص ضمانت های اجرایی گفت: مسئول حسن اجرای برنامه شورای شهر تهران است.

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران افزود: در فصل یازدهم برنامه پیش بینی شده گزارش شش ماهه نسبت به تحقق برنامه به شورای شهر ارائه شود.

میرزایی تصریح کرد: بهترین ضامن اجرایی شهروندان و جامعه هستند که باید دغدغه مند بهبود برنامه های شهری باشند.

وی در بخشی از صحبت های خود در خصوص تعامل با شهرداری های استان تهران گفت: در برخی از موارد هماهنگی صد در صدی وجود دارد و در برخی از مسئولیت ها تقسیم کار بین دستگاه ها صورت می گیرد.

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران در مورد کاهش ترافیک گفت: یکی از راهکارها ایجاد راه آهن حومه تهران است و پیش بینی شده معاونت های شهرداری تهران برنامه لازم را تا یکسال اول برنامه ارائه کنند و با وزارت راه و شهرسازی توافق نامه در تسریع برنامه حمل و نقل ریلی حومه منعقد کردیم.

میرزایی خاطر نشان کرد: پیش بینی مالی شهرداری در برنامه پنجساله سوم شهری ۱۴۰ هزار میلیارد تومان است و این ارقام هر سال مساوی نیست.

وی در مورد هزینه ۸۰۰ میلیون تومانی برای تهیه برنامه پنجساله سوم توسعه بیان کرد: برای مطالعات پشتیبان برنامه ۴۰ گزارش تهیه کردیم و به کارشناسان خارج از برنامه حق الزحمه پرداخت کردیم.

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران خاطر نشان کرد: عده ای قائل به هزینه برای کارهای علمی نیستند و سال ۹۲ برای برنامه توسعه دوم یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان با برون سپاری پرداخت شده بود. 

نویسنده:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها