رییس کمیسیون سلامت،محیط‌زیست و خدمات شهری گفت:با توجه به آمار و اطلاعات ، 27200 حادثه حریق در سال 1396 در شهر تهران ثبت شده است که نسبت به سال 1395 با رشد 6/8 درصد روبرو بوده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، زهرا صدراعظم نوری در تذکری نسبت به ایمنی شهر اظهار کرد: روز آتش نشان موجب شد تا از یک سو موضوع آتش نشانان در متن جامعه و از سوی دیگر مقوله ایمنی در تصمیم گیری های کلان شهرها بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: معتقدیم هیچ کلامی یارای سپاس از ایثارگری های این بزرگ مردان را ندارد.

رییس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری با گرامیداشت یاد شهدای آتش نشان گفت: یاد و خاطره 58 شهید هویت بخش فرهنگ خدمت و ایمنی همچنین جانباختگان ایثارگر حادثه پلاسکو و سایر آتش نشان های فداکار که در لحظات بحرانی ناجی شهروندان عزیز هستند را گرامی می دارم.

صدر اعظم نوری تصریح کرد: همانطور که مستحضر هستید، بی شک یکی از مشاغل مهم، صعب و سخت آتش نشانی است که در لحظه های حساس و حیاتی مقابله با آتش، ردی از عشق، ایثار و از خودگذشتگی را به همراه دارد.

وی با طرح این مهم که این درجه از خودگذشتگی می بایست همواره نگاه ویژه مسئولان و مدیران را در جهت توسعه و تجهیز سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی به دنبال داشته باشد، بیان کرد: با توجه به آمار و اطلاعات ، 27200 حادثه حریق در سال 1396 در شهر تهران ثبت شده است که نسبت به سال 1395 با رشد 6/8 درصد روبرو بوده است.

رییس کمیسیون سلامت،محیط‌زیست و خدمات شهری ادامه داد: در خصوص حوادثی مانند نشت گاز، سقوط اجسام، آوار و ریزش ساختمان، خاکبرداری و ایجاد گود برداری های ناایمن، سقوط درختان، نشت مایعات قابل اشتعال، تصادف و واژگونی خودرو 11,700 مورد حادثه گزارش شده که نسبت به سال 1395 در حدود 14 درصد افزایش داشته است.

صدر اعظم نوری ادامه داد: با توجه به رشد روزافزون جمعیت شهر تهران می توان به صراحت اذعان داشت در سال های آتی این آمار با افزایش همراه خواهد بود و هزینه ها و خسارات زیادی را به شهروندان و شهر تحمیل خواهد کرد.

وی با تاکید بر ترویج فرهنگ ایمنی و پیشگیری عنوان کرد: روز آتش نشان با هدف توجه به فرهنگ ایمنی مورد توجه باشد.

رییس کمیسیون سلامت شورای شهر گفت: مهم ترین پیامی که از تکرار حوادث شوم ناشی از عدم رعایت ضوابط ایمنی در شهر مخابره می شود، عدم موفقیت در امر پیشگیری و اجرای ضوابط ایمنی در سطح جامعه است.

صدر اعظم نوری افزود: از ساختمانهای مسکونی گرفته تا اماکن عمومی و تجهیزات در بوستانها، مراکز تفریحی، مذهبی، فرهنگی، تجاری و آموزشی که هر کدام به سهم خود در سیاهه آمار حوادث دخیل هستند.

وی یادآور شد: متاسفانه با تمام تلاشی که در حوزه نظارت ایمنی در شهر انجام گرفته است، هنوز موضوع ایمنی مقوله غریبی است که نیازمند توجه بیشتر و عمیق تر به ویژه در حوزه برنامه ریزی، تامین منابع مالی و منابع انسانی است.

رئیس کمیسیون محیط زیست، خدمات شهری و سلامت شورا، اظهار کرد: گذشته از تجهیزات و لوازم عملیاتِ آتش نشانی، آنچه مقدم بر تجهیزات، همچون سدی در برابر اجرای وظایف محوله سازمان قد علم کرده است، بحث فقدان ضمانت اجرایی در احصاء برنامه های پیشگیرانه به ویژه در ساختمانها و صنوف پر خطر از سوی سازمان آتش نشانی و ایمنی می باشد.

صدراعظم نوری بیان کرد: علی رغم بازدید بیش از 25000 مرکز تجاری و غیرتجاری و صدور دستورالعمل و صدها اخطاریه مکرر، نظر به اینکه سازمان آتش نشانی به عنوان تخصصی ترین ارایه دهنده خدمات ایمنی در شهر هیچگونه تفویض اختیاری برای برخورد با متخلفین در امر ایمنی ندارد.

وی افزود: تا زمانی که مامورین سازمان در برخورد با متخلفین راسأ به عنوان ضابط قضایی وارد عمل نشوند، این اخطاریه ها فاقد ضمانت اجرایی کافی خواهد بود.

صدر اعظم نوری خاطر نشان کرد: نکته قابل ذکر دیگر این که در بروز حوادث و پیش آمدهای ناگوار در برخی موارد شاهد وقوع اتفاقاتی هستیم که اگر نیروهای مجرب و تجهیزات پیشرفته وجود نداشته باشد، فایق آمدن بر آن ها، مشکل و تا حدی محال به نظر می رسد.

وی در ادامه عنوان کرد: وجود ایستگاه های آتش نشانی استاندارد و مجهز به لحاظ کمی و کیفی و توجه به لزوم آموزش های به روز، تامین تجهیزات و ابزارهای استانداردِ محافظتیِ فردی برای آتش نشانان که همواره با عوامل مخاطره آمیز فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و روانی روبرو هستند به عنوان یک اولویت انکارناپذیر برای حفظ ایمنی و جان آن ها در مواقع بحرانی، از عوامل مهم در ارایه مناسب خدمات آتش نشانی و ایمنی به شهروندان به شمار می آید.

صدراعظم نوری با طرح این مهم که سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی به لحاظ حساسیت در نوع فعالیت پرسنل که به طور مستقیم با جان و مال عموم شهروندان و مخاطرات پیش بینی نشده این حرفه در ارتباط است، افزود: می بایست در کلیه فرآیندهای سازمانی از  جمله جذب نیرو، تجهیزات فردی و عملیاتی و ماشین آلات قادر به تامین نیازهای خود بر اساس استانداردهای ملی و جهانی باشد.

وی ادامه داد: افزایش 8 ایستگاه به 123 ایستگاه قبلی آتش نشانی منجر به کاهش زمان رسیدن به محل حادثه از 4 دقیقه و 35 ثانیه به 4 دقیقه و 15 ثانیه شده است.

رئیس کمیسیون محیط زیست، خدمات شهری و سلامت شورای شهر تاکید کرد: اولویت کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری و کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای اسلامی شهر تهران در برنامه و بودجه سال 1398 سازمان آتش نشانی، تامین اعتبار برای به روز رسانی و تامین تجهیزات لازم برای این سازمان است.

صدر اعظم نوری گفت: با نگاهی ویژه به موضوع نحوه کارسازی دو درصد عوارض ایمنی در صدور پروانه ساختمانی در بودجه سال 1397 به نحوی اتخاذ تصمیم نمود که این عوارض در سال جاری مستقیماً به حساب سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی واریز شود.

وی افزود: از شهرداری تهران انتظار دارم در جهت ارتقاء کمی و کیفی خدمات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی، نسبت به بروز رسانی مستمر تجهیزات آتش نشانی، حفظ و ارتقاء سرمایه انسانی ، تامین خدمات رفاهی و توجه به سلامت جسم و روان آتش نشانان گرامی همت مضاعف معمول نمایند.