سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اختصاص اعتبار ۱۷ هزار میلیارد تومان برای اشتغال روستایی در سال ۹۷ خبر داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، انوشیروان محسنی بندپی در جمع خبرنگاران ضمن تشریح برنامه های تشویقی دولت برای تعاونی ها، گفت:  دولت در سال ۹۷ دو برنامه و فعالیت برای رونق بخشیدن به اشتغال و تولید کشور در دستور کار خود قرارداد.

وی در ادامه به اشتغال روستایی با اعتبار صندوق توسعه ملی و چهار بانک عامل به عنوان یکی از برنامه های اشتغالزای دولت اشاره و عنوان کرد: مرحله نخست این برنامه ۳۸ هزار طرح و عقد قرارداد بیش از  ۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به اتمام رسیده است.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطر نشان کرد: مرحله دوم این طرح تا پایان مهر آغاز می شود و یا با توجه افزایش نرخ ارز برای اشتغال روستایی در سال ۹۷ حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان را در نظر گرفتیم.

محسنی بندپی همچنین عنوان کرد: در مبحث تبصره ۱۸ دولت اشتغال فراگیر در محورهای مختلف را مصوب کرده است و بر این اساس مطابق مزیت های نسبی هر منطقه رسته های شغلی مختلف شکل می گیرد.

 

اختصاص ۶۰ هزار میلیارد تومان در اشتغال فراگیر

وی افزود: در اشتغال فراگیر تقریبا ۶۰ هزار میلیارد تومان به صورت تسهیلات فنی و اعتباری و وام در نظر گرفته شده و در حوزه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شش محور ایجاد شغل پیش بینی شده است.

 

شرط معافیت دوساله بیمه کارفرمایی

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: کاروزی فارغ التحصیلان دانشجویی را پوشش می دهد و دولت مسئولین بیمه حوادث این گروه را بر عهده می گیرد.

بندپی در مورد ادامه همکاری کارآموزان عنوان کرد: اگر پس از یکسال کارآموزی بنگاه اقتصادی آنها را به کارگیری کند تا دو سال از بیمه کارفرمایی معاف خواهد بود.

 

اختصاص سرانه دستمزد در ۸ استان

وی به مشوق های بیمه ای و سرانه دستمزد در هشت استان های کمتر برخوردار که نرخ بیکاری آنها بیشتر است به عنوان دو محور دیگر اشتغال فراگیر اشاره کرد.

 

اجرای بانکداری پیوندی

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با طرح رویکرد مالی خُرد نیز پرداخت و گفت: یکی دیگر از رویکردهای شش گانه در اشتغال فراگیر رویکرد مالی خُرد یا بانکداری پیوندی است.

 

ایجاد ۳۳۸ هزار شغل

محسنی بندپی افزود: توسعه مشاغل خانگی را با آموزش های جهاد دانشگاهی در ادامه برنامه ریزی ها قرار دارد و در مجموع ۳۳۸ هزار شغل را در این زمینه پیش بینی کردیم.

 

توسعه شرکت های دانش بنیان و ایجاد ۷۰۰ هزار شغل

وی در ادامه گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای توسعه شرکت های دانش بنیان دو تفاهم نامه با ما امضا کرده و در این مسیر ۷۰۰ هزار شغل ایجاد می شود.

 

صیانت از مشاغل موجود

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطر نشان کرد: علاوه بر ایجاد شغل های جدید از مشاغل موجود نیز صیانت می کنیم تا اشتغال موجود تداوم و ماندگاری داشته باشد و اگر مشکلی دارند در رفع موانع کسب و کارشان اقدام کنیم تا در موقعیت بیکاری اجباری قرار نگیرند.

 

نظارت بر اشتغالزایی

بندپی همچنین عنوان کرد: موضوع مهم دیگر نظارت بر موضوع اشتغال است چرا که وقتی از صندوق توسعه ملی و وام های با بهره کم استفاده می کنیم رصد، پایش و نظارت امری ضروری است.

 

تعیین تکلیف سبد حمایتی در جلسات آتی دولت

وی در مورد سبد حمایتی گفت: این سبد شامل اقلام ضروری است و تا پایان مهر ماه در قالب حمایت اجتماعی برای اقشار خاص تعلق می گیرد.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین اظهار کرد: تصمیم گیری نهایی در مورد جزئیات بیشتر حمایت های اجتماعی و سبد حمایتی و اینکه دقیقا چه اقشاری و چه مواقعی از سال از این سبد را دریافت کنند به دو تا سه جلسه آتی دولت موکول شده است.

 

فقرزدایی راهبرد نخست دولت

محسنی بندپی تصریح کرد: اولین راهبرد دولت برنامه ملی فقر زدایی و بسط رفاه و عدالت اجتماعی است.

وی همچنین در مورد بسته حمایتی و کارکنان دولت گفت: کارکنان دولت مشمول دریافت سبد حمایتی نیستند.