وزیر آموزش و پرورش گفت: بر اساس آخرین آمار ۱۳ میلیون و ۷۸۸ هزار دانش آموز ثبت نام قطعی کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری موج، سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تبریک آغاز سال تحصیلی به ۱۴ میلیون دانش آموز و یک میلیون و ۷۰۰ هزار معلم و بازنشسته فرهنگی گفت: این معلمان علیرغم کمبودها همچنان غیرتمندانه چراغ تعلیم و تربیت را روشن نگه می‌دارند و برای رشد و تعالی فرزندان این آب و خاک تلاش می‌کنند.

وی افزود: ۱۳ هزار دانش آموز ایرانی نیز در ۶۰ کشور جهان مشغول به تحصیل می‌شوند و میزبان بیش از ۴۰۰ هزار دانش آموز اتباع هستیم که باید به آنها نیز شروع سال تحصیلی را تبریک گفت.

یک درصد دانش آموزان هنوز ثبت نام خود در مدارس را قطعی نکرده‌اند

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه بر اساس آخرین آمار ۱۳ میلیون و ۷۸۸ هزار دانش آموز ثبت نام قطعی کرده‌اند گفت: پیش بینی می‌کنیم حدود یک درصد از دانش آموزان که یا در شاخه کاردانش هستند و یا از اتباع، هنوز ثبت نام خود را قطعی نکرده باشند. با احتساب این تعداد میزبان حدود ۱۴ میلیون دانش آموز خواهیم بود.

افزایش ۱۶ هزار کلاس درس نسبت به سال قبل

بطحائی افزود: همچنین ۴۸۳ هزار باب کلاس درس داریم که پیش بینی می کنیم به ۴۹۸ هزار مورد برسد و افزایش ۱۶ هزار کلاس درس نسبت به سال قبل داشته باشیم. ۹۱ هزار و ۷۲۱ مدرسه دولتی داشتیم که نسبت به سال قبل حدود ۱۱۰۰ مدرسه دولتی افزایش خواهیم داشت و شمار مدارس غیردولتی به بیش از ۱۵ هزار و ۳۵۵ مورد می‌رسد.

 ۱۴۲ هزار بازمانده از تحصیل دوره ابتدایی جذب مدارس نشدند

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه علیرغم همه تلاش های صورت گرفته ۱۴۲ هزار دانش آموز بازمانده از تحصیل در دوره ابتدایی داشتیم عنوان کرد: همچنان برآورد ما این است که نتوانستیم این ۱۴۲ هزار دانش آموز ابتدایی بازمانده را به مدرسه برگردانیم. البته ۳۱ هزار و ۹۱۰ دانش آموز را به مدرسه برگرداندیم که افتخار بزرگی است.

بطحائی ادامه داد: در سال تحصیلی قبل ۵۰۶۹ دانش آموز اتباع را فارغ از داشتن مدارک هویتی با هماهنگی وزارت کشور و سایر دستگاهها در دوره ابتدایی ثبت نام کردیم.

آماده شدن ۸۰۰۰ کلاس جدید همزمان با آغاز سال تحصیلی

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در حوزه فضای آموزشی حدود ۸۰۰۰کلاس جدید را برای استقبال از مهرماه آماده کردیم گفت: این تعداد، حدود ۱۴۵۰ میلیارد تومان اعتبار به خود اختصاص داده است. ۶۷ سالن ورزشی نیز به بهره برداری رسیده است.

بطحائی افزود: سال قبل در چنین روزی ۵۰۰۰ کلاس درس را افتتاح کردیم که امروز به ۸۰۰۰ کلاس رسید. تا پایان سال جاری ۲۰۰۰ کلاس درس دیگر هم به این مجموعه اضافه خواهد شد. امسال اعتبارات طرح های عمرانی و ملی ما ۱۰۰درصد در ماههای نخستین سال تخصیص یافت و به همین دلیل توانستیم این پروژه ها را به بهره برداری برسانیم.

بازسازی ۵۹ مدرسه زلزله‌زده کرمانشاه/ افتتاح این مدارس توسط رییس جمهور

وی با اشاره به زلزله کرمانشاه گفت: در این حادثه ۷۸مدرسه تخریب شد و امکان استفاده دانش آموزان برای آن وجود نداشت و از این تعداد ۵۹ مدرسه بازسازی و آماده بهره برداری شد که فردا توسط رئیس جمهور از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح می‌شود. ما بازسازی مدارس در معرض خطر را نیز با همت خیرین شروع کردیم و اکنون نوسازی ۲۰۰ پروژه را در دست داریم که تا پایان سال به اتمام می‌رسد.

بطحائی با اشاره به تجهیز هنرستان ها با اعتبار ۴۹ میلیارد تومانی گفت: امسال هنرستان‌ها پایه دوازدهم دارند و تجهیز هنرستان ها برایمان بسیار مهم بود و با مساعدت‌ها این اعتبار ابلاغ شد و تا چند روز آینده ۵۰ میلیارد تومان دیگر اختصاص می یابد. این رقم در سال‌های اخیر قابل توجه است.

بیش از ۶۵‌هزار و ۵۰۰ دانشجو معلم سال تحصیلی را در دانشگاه فرهنگیان آغاز می‌کنند

وزیر آموزش و پرورش افزود: در دانشگاه فرهنگیان هم از حیث توسعه کمی و کیفی اتفاقات خوبی رخ داد و برای اولین بار در مهر ماه ۳۴ هزار و ۶۰۰ نفر را پذیرش کردیم که ۱۵ هزار نفر مربوط به آزمون استخدامی و ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان هستند. ۳۱ هزار دانشجو از سال‌های قبل و در سال‌های بالاتر داشتیم و اکنون ۶۵ هزار و ۶۰۰ دانشجو را در مهرماه در دانشگاه فرهنگیان داریم که سال تحصیلی جدید را شروع می‌کنند.

کتب درسی تا سال ۱۴۰۰ تغییر نمی‌کنند

وی همچنین درباره توزیع کتب درسی گفت: حدود ۱۴۰ میلیون جلد کتاب درسی با ۱۲۰۰ عنوان کتاب درسی توزیع شده و به دست دانش آموزان رسیده است. تا سال ۱۴۰۰ کتاب نونگاشت نداریم و کتب نونگاشت که از فردا در پایه دوازدهم مورد استفاده قرار می‌گیرند تا سال ۱۴۰۰ تغییر نمی‌کنند. از دانش آموزان می‌خواهم برای نگه داری مطلوب کتب خود تلاش کنند زیرا چاپ کتاب و تهیه کاغذ بسیار هزینه‌بر است.

تخصیص ۵۲ درصد اعتبارات استانی

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه ۵۲ درصد از اعتبارات استانی ما تا امروز تخصیص پیدا کرده است که علیرغم مضایغ دولت بسیار قابل توجه است عنوان کرد: حدود ۴۰ درصد اعتبارات متمرکز ملی نیز تخصیص یافته و نسبت به مدت مشابه سال قبل در تخصیص اعتبارات ۱۳ درصد بهبود عملکرد داشته‌ایم که یک علت آن تسویه بخشی از مطالبات همکاران از سال های قبل است.

مطالبات فرهنگیان به سال ۹۷ منتقل شد

کاهش تخلفات شهریه مدارس

بطحائی در ادامه تاکید کرد: از مطالبات سال ۹۶ فرهنگیان، ۲.۵ ماه حق التدریس، چهار ماه خرید خدمات و همچنین حق الزحمه ۹۶ نیز باقی مانده است که به سال ۹۷ منتقل شده است. حدود ۱۸۰ میلیارد تومان از مطالبات سال قبل به امسال منتقل شده است.

وی همچنین با اشاره به سامانه‌هایی برای انضباط بخشی به فرایند نظارتی مدارس و مراکز غیردولتی گفت: امسال میزان تخلفات گزارش شده و اعتراضات مربوط به شهریه به نسبت سال‌های قبل کاهش چشمگیری داشت.

وزیر آموزش و پرورش افزود: ۳۲ مدرسه متخلف که شهریه بیشتری اخذ کرده بودند شناسایی و مکلف به استرداد شهریه شدند و ۱۷ مدرسه تذکر کتبی دریافت کردند و متاسفانه امتیاز سه مدرسه هم لغو شد.

بطحائی به ارائه آموزش‌های الکترونیک بویژه برای دانش آموزان زلزله زده کرمانشاه اشاره کرد و گفت: تعدادی از دانش آموزان ما در این منطقه با رتبه‌های خوبی در کنکور موفق شدند.

رفع مشکل پرداخت سنوات ۷۰ هزار فرهنگی با مساعدت صندوق بازنشستگی کشوری

وی به بیان مشکل هفت هشت ماه اخیر مبنی بر بروز مشکلاتی برای بازنشستگی در صندوق بازنشستگی کشوری افراد دارای سابقه حق التدریس پرداخت و گفت: با مساعدت خوب صندوق این مشکل حل شده و سنواتشان به نرخ روز پرداخت می‌شود. این مشکل حدود ۷۰ هزار نفر را شامل می‌شد.

بخشی از ساعت تدریس رسمی در اختیار معلم و مدرسه قرار می‌گیرد

ورود اضافه تدریس معلمان به احکام حقوقی

وزیر آموزش و پرورش به مساعدت شورای حقوق و دستمزد برای یک مصوبه اشاره کرد و افزود: بر این اساس معلمان شاغلی که اضافه تدریس می‌گیرند به شرط اینکه حداقل شش ساعت باشد، در فوق العاده شغل و حق شاغل آنها وارد می‌شود و با ابلاغ این مصوبه، این تعداد ساعات برای حق التدریسان غیرموظف تا ۲۵ درصد به عنوان حق شاغل در حکمشان وارد می‌شود.

وی ادامه داد: اقدام بسیار خوبی نیز با همکاری سازمان پژوهش از مهرماه اتفاق می‌افتد و بخشی از ساعت تدریس رسمی در اختیار معلم و مدرسه قرار می‌گیرد و این برنامه تحت عنوان برنامه ویژه مدارس در دوره دوم ابتدایی و متوسطه اول در تعدادی مدارس اجرا می‌شود.