رییس شورای شهر تهران گفت: شهرداری تهران در دوره جدید وارث بدهی 55 هزار میلیارد تومانی است و از آن جایی که بخش اعظمی از این بدهی مربوط به بانک‌ها است، باید سالانه چهار میلیارد تومان بازپرداخت شود که هزینه سنگینی است.

به گزارش خبرگزاری موج، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران صبح امروز (سه‌شنبه) در جلسه شورای شهر تهران با اشاره به رکود اقتصادی در تأمین مالی و سرمایه‌گذاری در مدیریت شهری، گفت‌: شهرداری تهران در دوره جدید وارث بدهی 55 هزار میلیارد تومانی است و از آن جایی که بخش اعظمی از این بدهی مربوط به بانک‌ها است، باید سالانه چهار میلیارد تومان بازپرداخت شود که هزینه سنگینی است.

وی با اشاره به این که باید راهبردهای جدیدی را در ایجاد تحول مالی و سرمایه‌گذاری در تهران ‌ایجاد کنیم، خاطرنشان کرد: واقعیت این است که در دوره گذشته فعالیت‌های عمرانی، توسعه گرا بوده‌اند و خودرو محور بوده و شاهد ساخت بی رویه بزرگراه‌ها و تونل‌ها بودیم وهمه ‌اینها متکی به بودجه شهر و نه بخش خصوصی و سرمایه‌گذار بوده است.

رییس شورای اسلامی شهر تهران  با بیان این که طبیعی است که بخشی از بدهی امروز ناشی از سیاست های گذشته است، بیان‌ کرد: باید بسته های سرمایه‌گذاری در راستای ‌اجرای پروژه‌ های عمرانی صورت بگیرد، به عنوان مثال، مثلا می‌توانند سرمایه‌گذاران بخش دوم بزرگراه صیاد شیرازی را که توجیه اقتصادی دارد را اجرایی کنند.

هاشمی در پایان صحبت‌های خود و  با اشاره به این که واگذاری زیر ساخت های موجود برای بهره‌برداری سرمایه‌گذاران پروژه‌ های جدید می‌تواند جذابیت و توجیه اقتصادی داشته باشد، خاطر نشان کرد:  مدیریت شهری باید بتواند ‌امنیت سرمایه‌گذاری و ثبات را که لازمه فعالیت‌های دراز مدت ‌اقتصادی است، تامین کند و نظام تضمین سرمایه مناسبی در سیستم شهرداری تعریف کند.