سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر جمعیت زنان معتاد را حدود 150 هزار نفر اعلام و اظهار کرد: زنان و کودکان در اولویت دریافت خدمات درمانی ترک اعتیاد هستند.

پرویز افشار در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، با بیان اینکه حدود 150 هزار زن معتاد در کشور وجود دارد، نسبت به درمان و اقدامات حمایتی از این گروه از افراد آسیب دیده جامعه گفت: مراکز خاص درمان زنان معتاد نسبت به مراکز درمان ویژه مردان تعداد کمتری دارد.

وی ادامه داد: از آنجا که جمعیت زنان معتاد حدود هشت تا 10 درصد جمعیت معتادین کشور را شامل می شود مراکز درمانی ویژه زنان معتاد قطعاً کمتر از مراکز درمان اعتیاد مخصوص مردان است.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطر نشان کرد: شلترهای(پناهگاه) ویژه زنان برای زنان معتاد متجاهر خیابانی در اکثر شهرهای بزرگ کشور و مراکز استان ها وجود دارد.

افشار به راه اندازی مراکز جدید برای زنان معتاد باردار طی یکسال گذشته اشاره و اعلام کرد: این زنان معتاد باردار، فرزند مبتلا و آلوده به مواد مخدر به دنیا می آورند و برای مدیریت درمان خودشان همچنین مدیریت درمان اعتیاد فرزندشان تحت مراقبت قرار می گیرند.

وی گفت: در درمان اعتیاد دو گروه برای ما بسیار مهم است که شامل گروه های آسیب پذیر زنان معتاد و کودکان مبتلا است و هر دو گروه در اولویت قرار دارند و بر روی آن ها کار می کنیم و به آن ها خدمت ارائه می شود.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطر نشان کرد: مراکز سرپایی پذیرای زنان معتاد هم هست و در آنجا کسی نمی تواند تشخیص دهد که این زنان خود مصرف کننده اند یا از خانواده معتادین هستند. 

افشار اعلام کرد: حدود دو میلیون و 800 هزار نفر مصرف کننده مستمر مواد مخدر در سال گذشته داشتیم و به نظر من حدود نیمی از آنها قطعا معتاد هستند و از این تعداد 10 درصد آنها را زنان معتاد تشکیل می دهند.

 سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه شهدای مواد مخدر افزایش یافتند در مورد جرائم مواد مخدری گفت: این جرائم رشد یک درصدی داشتند در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ و ۴۱ درصد زندانیان مربوط به جرائم مواد مخدر بوده است.

افشار در بخشی از این نشست در مورد فرصت های شغلی برای بهبود یافتگان گفت: کمیته اشتغال بهبود یافتگان در حال تلاش برای ایجاد فرصت های شغلی است و چندین سازمان در این زمینه فعالیت می کنند و سال گذشته ۷ هزار فرصت شغلی ایجاد کردیم و امسال تا ۱۴ هزار فرصت شغلی ایجلد خواهیم کرد و تفاهم نامه با سازمان فنی و حرفه ای کمک شایانی به حرفه آموزی و اشتغال بهبود یافتگان دارد.

وی به ورود گروه های تروریستی و افزایش شهدای مواد مخدر اشاره و تاکید کرد: اقدامات ددمنشانه این گروه ها بی پاسخ نخواهد ماند و تاوان آن را پس می دهند و با توجه به انتقال بخشی از داعش به افغانستان به کشورهای منطقه هشدار دادیم و مبارزات را با جدیت در دستور کار داریم.

 سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در مورد افزایش نرخ ارز و تاثیر آن بر خرید و فروش مواد مخدر در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری موج، اعلام کرد: علی رقم افزایش نرخ ارز قیمت خرده فروشی مواد مخدر تغییر چندانی نداشته و با توجه به افزایش ۱۳۰ درصدی تولید مواد مخدر در افغانستان نرخ مواد مخدر افزایش چندانی نداشته و در داخل کشور استانهایی که سخت گیری عرضه بالا بوده است نرخ عرضه مواد مخدر تا حدودی افزایش یافته است.